ST 8 (88)/2014 OBCHODY 94. ROCZNICY „CUDU NAD WISŁĄ”

Dodane w:: Numer 8 (88) sierpień 2014,Spotkania z historią |

 

Uroczystość swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe i delegacje ze szkół

Uroczystość swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe i delegacje ze szkół

Uroczyste obchody rocznicy „Cudu nad Wisłą” stały się piękną tradycją podtrzymywaną nie tylko przez władzę, szkoły i służby, lecz także przez coraz liczniej gromadzących się mieszkańców. W tym roku przypada 64. rocznica Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia jest także dniem Święta Wojska Polskiego, dlatego pod pomnikiem „Obrońców Ojczyzny 1920 r.” w Tłuszczu po raz kolejny postanowiono uczcić pamięć poległych.

Tradycyjnie święto to obchodzone jest w Tłuszczu 13 sierpnia. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, którą w asyście chóru „Lux Mea” celebrował ksiądz dziekan Władysław Trojanowski. Po jej zakończeniu dyrektor Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu pani Emilia Buczyńska-Kołodziejek przywitała zaproszonych gości, poczty sztandarowe, delegacje szkół oraz przybyłych na tę uroczystość mieszkańców. Następnie burmistrz Tłuszcza, odwołując się do słów Jana Pawła II, wygłosił przemówienie dotyczące Bitwy Warszawskiej.

Kolejną częścią uroczystości był odczytany przez pana Andrzeja Kruka Apel Poległych oraz złożenie wieńców przez władze samorządowe, delegacje kombatanckie, społeczne, OSP, ze szkół, instytucji i zakładów pracy. Po złożeniu kwiatów, chór „Lux Mea” pod kierownictwem Ewy Czubińskiej, wykonał kilka pieśni patriotycznych, które nawiązywały do wydarzeń z 1920 roku. W ten sposób w imieniu całej społeczności oddano hołd poległym żołnierzom.

Ekspozycja autorstwa Agaty Jędrysiak w tłuszczańskim muzeum ukazująca portrety osób sprawujących władzę w Gminie Tłuszcz od czasów II wojny światowej do chwili obecnej

Ekspozycja autorstwa Agaty Jędrysiak w tłuszczańskim muzeum ukazująca portrety osób sprawujących władzę w Gminie Tłuszcz od czasów II wojny światowej do chwili obecnej

Po części oficjalnej przy dźwiękach Tłuszczańskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej prowadzonej przez kapelmistrza Sławomira Łagockiego, nastąpił wspólny przemarsz uczestników uroczystości ulicami miasta do Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. Tam odbyła się niezwykle interesująca prelekcja historyczna Jarosława Stryjka a zaraz po niej otwarcie wystawy, której autorką jest Agata Jędrysiak. „Galeria tłuszczańska” to wystawa ukazująca portrety osób sprawujących władzę w Gminie Tłuszcz od czasów II wojny światowej do chwili obecnej.

Rocznica „Cudu nad Wisłą” to dla Polaków czas refleksji i zadumy. Być może gdyby nie ogromna determinacja i chęć walki, Polska na zawsze zniknęłaby z kart Europy. Dzień ten należy traktować jak dodatkowe święto skłaniające nas do oddania hołdu i czci poległym za nas żołnierzom.

Aneta Stankiewicz

Reklama

Dodaj komentarz