Znamy wyniki konkursu recytatorskiego

Dodane w:: Aktualności,Edukacja,Kultura,Patronujemy,Polecamy |

DSC_0231

Marlena Bujniak to bohaterka czwartej edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z poezją”. To właśnie ona, uczennica Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu, zdobyła Grand Prix konkursu.

30 listopada 2015 r. Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu wraz ze Starostwem Powiatu Wołomińskiego zorganizowało konkurs poświęcony twórczości Wojciecha Młynarskiego. W myśl jego słów: „wiej ze mną do Tłuszcza” organizatorzy właśnie do Tłuszcza zaprosili gimnazjalistów z terenu powiatu wołomińskiego do zmagań z twórczością poety. Na zaproszenie odpowiedziało dziesięć szkół, których reprezentanci, niejednokrotnie będąc po raz pierwszy w naszym mieście, zmierzyli się w kategoriach: recytacja, teatr jednego aktora, miniatura teatralna i poezja śpiewana.

DSC_0316

Głównym zadaniem Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z poezją”, objętego patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Narodowego Centrum Kultury, jest kształtowanie wrażliwości młodego człowieka na poezję. Konkurs daje młodym ludziom szansę na obcowanie z pewnego rodzaju misterium – misterium słowa. Bo cóż to jest poezja? Prawdopodobnie każdy potrafiłby przedstawić swoją własną definicję poezji. To swego rodzaju tajemnica, z którą trzeba się zmierzyć, do której trzeba dotrzeć i znaleźć coś dla siebie.

Podczas wręczania ostatnich nagród im. Wisławy Szymborskiej minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pani Małgorzata Omilanowska powiedziała coś bardzo interesującego na temat poezji. Według niej wyjątkowość poezji leży w tym, że czytelnik mierząc się z troskami i bólem twórcy oswaja się z własnymi lękami, odnajduje dla siebie rozwiązanie. Obserwując prezentacje uczestników ostatniego Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z poezją” można dodać nawet więcej, że poezja to również fantastyczna zabawa słowem, które potrafi bawić i wzruszać. Wojciech Młynarski to wnikliwy obserwator codzienności, co bardzo spodobało się uczestnikom konkursu. „Ballada szpitalna”, „Nie mam jasności w temacie Marioli”, „Bidusia”, „Dwa serca jak pociągi dwa” – to tylko niektóre tytuły utworów Wojciecha Młynarskiego, których interpretacji podjęli się uczestnicy czwartej edycji konkursu. Z uwagą przysłuchiwali się im członkowie komisji konkursowej, w skład której weszli: pan Paweł Rozbicki – dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie, pani Jolanta Boguszewska-Kolatorska- dyrektor Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie i pani Anna Kozioł – instruktor teatralny w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach.

DSC_0352

W obecności licznie zgromadzonych gości laureaci I i II miejsca odebrali cenne nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Wołomińskiego. Natomiast laureaci III miejsca otrzymali nagrody sfinansowane przez Burmistrza Tłuszcza. Główna nagroda Grand Prix konkursu została ufundowana przez radnych powiatowych z okręgu Tłuszcza, Strachówki i Jadowa. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni przez Radę Gminy Tłuszcz za udział w konkursie i jednocześnie za to, że zechcieli odwiedzić nasze miasto.

 

DSC_0177

Lista nagrodzonych przedstawia się następująco:

 

Recytacja:
I miejsce – nie przyznano

II miejsce – Klaudia Staśkiewicz z Publicznego Gimnazjum im. T. Kościuszki w Dąbrówce

II miejsce – Kacper Ołówko z Gimnazjum nr 2 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach

III miejsce – Monika Ducka z Gimnazjum im. Gen Dyw Franciszka Żymirskiego w Klembowie

 

Teatr jednego Aktora

I miejsce – Rafał Dzikowski z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu

II miejsce – Dominika Szymańska Zespół Szkół nr 5 Sportowe Gimnazjum nr 5 im. Polskich     Olimpijczyków w Wołominie

III miejsce – Judyta Madeyska z Gimnazjum nr 2 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach

 

Miniatura Teatralna

I miejsce – nie przyznano

II miejsce Maja Kaczkowska, Rozalia Kaleta z Gimnazjum nr 1 im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie

III miejsce- Julia Kowalczuk, Paulina Marczak, Oliwia Turowska z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi

w Tłuszczu

 

Poezja śpiewana

I miejsce – Arkadiusz Myśliwiec z Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie

II miejsce – Laura Cholewska z Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Wołominie

III miejsce – Paulina Matusiak z Gimnazjum im. Gen. Dyw. Franciszka Żymirskiego w Klembowie

 

Czwarta edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z poezją” zakończyła się sukcesem. Z całą pewnością, dzięki lokalnym mediom: Radiu „Fama” Wołomin, „Faktom wwl”, „Stacji Tłuszcz” i „Kurierowi Wyszkowskiemu”- patronom medialnym konkursu, uwaga skierowana na twórczość Wojciecha Młynarskiego utrzyma się w świadomości lokalnej na dłużej. Już dziś jednak zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku.

Agnieszka Kadaj

Reklama

Dodaj komentarz