ST 2/2012 Budżet do poprawki

Dodane w:: Na tapecie,Numer 55 (luty 2012),Samorząd |

Zgodnie z zapewnieniami, burmistrz Paweł Bednarczyk skierował zmieniony przez radnych na ostatniej sesji budżet do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Efekt? Budżet obowiązuje, ale RIO wezwało Radę Miejską do naprawy kilku nieprawidłowych zapisów. A przy okazji wykryło w nowym budżecie… błędy matematyczne, za które radni nie odpowiadają.

Błędy te pojawiły się w jednym z załączników i dotyczą planowanych wydatków, które wynoszą 65.177.396,03 zł, podczas gdy w tym samym dokumencie wykazano po zsumowaniu wydatków bieżących z majątkowymi kwotę 65.047.396,03 zł. Oznacza to pomyłkę o 130 000 zł. Czy to dużo, czy mało? Pozostawiamy to do rozważenia naszym Czytelnikom. W każdym bądź razie RIO wskazuje na „konieczność doprowadzenia uchwały budżetowej do wewnętrznej spójności” w tym zakresie.

BITWA O BUDŻET

Przypomnijmy: grudniowa sesja przeszła do historii naszego samorządu jako jedna z burzliwszych. Radni – korzystając ze swoich uprawnień, wynikających z Ustawy o samorządzie gminnym – wprowadzili do projektu przygotowanego przez burmistrza własne zmiany. W rezultacie usłyszeli, że zachowują się jak „faryzeusze”, a burmistrz Bednarczyk podsumował, że radni „przychodzą na sesję i próbują coś wymuszać”. Mimo sprzeciwu burmistrza, rada 14 głosami przyjęła budżet.

Jeszcze podczas sesji skarbnik Halina Kusak sygnalizowała, że w wyniku wniosku radnych mogą nastąpić niezgodności między uchwałą budżetową a tzw. Wieloletnią Prognozą Finansową (WPF). I owszem – kontrolująca budżet Izba Obrachunkowa faktycznie stwierdziła niezgodność, ale nie w zmianach zgłoszonych przez radnych lecz w części uchwały przygotowanej przez… burmistrza. Dotyczy ona jednego z projektów informatycznych, na które gmina otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt ten ujęto w Wieloletniej Prognozie Finansowej, mimo że jest to zadanie jednoroczne. W rezultacie RIO wskazało na „potrzebę doprowadzenia WPF do pełnej zgodności z uchwałą budżetową”.

POZYCJE NA MINUSIE

Przeglądając uchwałę budżetową wysłaną do RIO można było dostrzec, że zmiany, w których radni nieprecyzyjnie wskazali paragraf lub nie wskazali go w ogóle, zostały wprowadzone dosłownie, często bez właściwej klasyfikacji budżetowej. W rezultacie w planach wydatków budżetowych pojawiły się pozycje „na minusie”. Na przykład: radni chcieli zmniejszyć rezerwę budżetową o 170 000 zł. Jednak pracownik/pracowniczka urzędu wypełniająca tabele budżetowe nie odjęła od kwoty rezerwy wnioskowanej sumy, a wpisała dosłownie „ – 170 000 zł” w kolumnie „Plan”, i jak zauważa RIO: „bez wskazania działu, rozdziału i paragrafu”. Tę sytuację potwierdziła skarbnik gminy Halina Kusak, która przyznała, że zmiany zostały wprowadzone literalnie. Czy oznacza to, że przesyłając skonstruowany w ten sposób budżet do RIO, z góry można było spodziewać się, że wezwie ona Radę Miejską do uzupełnienia uchwał? Jak bowiem zauważa RIO i co zapewne wie chyba każda gospodyni domowa: „plan wydatków nie może być określony w liczbach ujemnych, czyli poniżej zera”. Bo przecież nie możemy wydawać pieniędzy, których kwota wynosi poniżej 0 złotych.

Kto jednak za taki zapis odpowiada? Radni, którzy wprowadzili zmiany? Urzędnik/urzędniczka, która wpisała je do budżetu dosłownie? Czy też burmistrz, który na sesji zabronił udzielić radnym odpowiedzi, gdy prosili o konsultację z panią skarbnik? RIO nie wskazało jednoznacznie „winnych”, ale skupiło się na analizie budżetu. Rada Miejska została zobowiązana do naprawy nieprawidłowości do 23 lutego.

CENA KOMPROMISU

Spór o budżet prawdopodobnie zakończy się już na najbliżej sesji. Jak wynika z udzielonych nam nieoficjalnie informacji, na spotkaniu z radnymi, które odbyło się 9 lutego, burmistrz Bednarczyk zobowiązał się, że część zmian, których wcześniej nie akceptował, zgłosi jako swoje autopoprawki. A że w polityce obowiązuje zasada „coś za coś”, oczekuje się od radnych, że wycofają się z obcięcia 100 000 zł, które idą m.in. na opłacenie stanowiska doradcy burmistrza (w ocenie większości radnych nie jest niezbędne zatrudnianie doradcy, czyli drugiego etatowego prawnika w gminie) oraz „oddadzą” Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji 30 000 zł, przeniesione z budżetu jednostki kultury na wymianę części okien w Przedszkolu Samorządowym „Baśniowa Kraina”. Przesunięcie tych 30 000 zł Przewodniczący Komisji Budżetowej Mirosław Sobczak uzasadniał tym, że radni nie widzą potrzeby wydawania przez Centrum Kultury za kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie z kieszeni mieszkańców gazety „Nowy Tor”, ponieważ w gminie i powiecie ukazuje się kilka gazet prywatnych. Co ciekawe, najwyraźniej wbrew intencjom radnych, w styczniu wyszedł kolejny numer samorządowego miesięcznika, natomiast uczestnicy chóru Lux Mea i młodzieżowego kółka teatralnego w CKSiR zostali powiadomieni o prawdopodobieństwie obcięcia przez dyrekcję środków na działalność ich sekcji.

Jak zakończy się bitwa o budżet? O tym zapewne przekonamy się na najbliższej sesji 21 lutego. Warto jednak zauważyć, że wbrew temu, co mówił i pisał w lokalnej prasie burmistrz – RIO ani inny organ nadzoru nie odniósł się do zarzutu błędów proceduralnych, które miały podobno miejsce podczas uchwalania budżetu. Stąd płynie o wniosek, że radni mieli prawo wprowadzić własne poprawki i zrobili to w sposób zgodny z procedurą.

 • Aleksandra Puławska

Reklama

Komentarze (5 )

 1. VA:F [1.9.12_1141]
  OCEŃ TEN KOMENTARZ:
  Ranking: 6.0/6 (oceniono 3 razy)

  Proponuję sprawdzić w kalendarzu kiedy Pani Skarbnik ma imieniny i z tej okazji kupić jej liczydła lub kolorowe kamyki. Kalkulator to już za skomplikowane urządzenie. Komputer broń cię Panie Boże.

  Takich fachowców to ta gmina jeszcze nie miała. Gratuluję pracowników burmistrzowi. Przy tym co obserwuję nie wróżę gminie niczego dobrego.

  Za takie pomyłki, nie pierwszy raz zresztą powinna ta pani wylecieć z hukiem.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +7 (ocen: 9 )

  Matematyk
  16/02/2012 14:09

  • VA:F [1.9.12_1141]
   OCEŃ TEN KOMENTARZ:
   Ranking: 0.0/6 (oceniono 0 razy)

   Nie wszyscy są mierzeni tą samą miarą. Pani Skarbnik choćby nie wiem jak się skompromitowało, to i tak nie wyleci, tu są zbyt silne więzy, nie da się ich rozerwać.

   Te jej błędy pisarskie drogo gminę kosztują. W prywatnej firmie już by poleciała 3 razy.

   Ciekaw jestem jak ta Pani rozliczy projekty unijne, skoro według mnie ze standardowymi rachunkami nie daje rady.

   Gratuluję wyboru! Jaki burmistrz taki zastępca, skarbnik i sekretarz. Daleko poniżej przeciętnej do której byliśmy latami przyzwyczajeni.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +1 (ocen: 3 )

   Tobik
   21/02/2012 12:47

 2. VA:F [1.9.12_1141]
  OCEŃ TEN KOMENTARZ:
  Ranking: 4.3/6 (oceniono 3 razy)

  CO TAM BUDZET BURMISTRZ MA INNE WAZNE PROBLEMY
  W związku z apelem mieszkanki naszej gminy Burmistrz Tłuszcza zwraca się do mieszkańców Gminy Tłuszcz z apelem o pomoc w poszukiwaniu suczki rasy husky.
  Informacje o miejscu przebywania psa proszę przekazywać do
  Urzędu Miejskiego w Tłuszczu
  to są palace problemy gminy – RACZEJ PESKIE

  URZĄD ZSZEDŁ NA PSY

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 9 )
 3. VA:F [1.9.12_1141]
  OCEŃ TEN KOMENTARZ:
  Ranking: 1.0/6 (oceniono 1 razy)

  Wychodzi na to,że w naszej gminie najlepiej być psem….a jeszcze lepiej rasowym

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -1 (ocen: 5 )
 4. VA:F [1.9.12_1141]
  OCEŃ TEN KOMENTARZ:
  Ranking: 0.0/6 (oceniono 0 razy)

  aby być w zgodzie z prawdą to….suką.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -2 (ocen: 2 )

Dodaj komentarz