Kontrole ruszyły!

Dodane w:: Numer 3 (październik 2007) |

Jak wynika z raportu Wydziału Urbanistyki i Gospodarki Komunalnej, dotychczas zaledwie 1200 klientów indywidualnych podpisało umowy z firmami odbierającymi odpady na terenie naszej gminy. Ci, którzy jeszcze takiej umowy nie mają, w najbliższym czasie mogą się spodziewać kontroli, a co za tym idzie – konieczności poniesienia finansowej kary za tzw. odbiór zastępczy.

Śmietnik przy ulicy Warszawskiej.

Do dnia 11 października pracownikom Wydziału Urbanistyki i Gospodarki Komunalnej udało się skontrolować około 50 podmiotów gospodarczych oraz 100 klientów indywidualnych. Efekt – wystawiono 12 wezwań do uzupełnienia wymaganych umów. „Ludzie reagują strasznie – powiedziała nam jedna z osób przeprowadzających urzędowe kontrole – Nie chcą się przyznawać do braku umowy. Mają wiele pretensji o to, że trzeba płacić za odbiór śmieci”.Tymczasem na rynku działają już trzy firmy świadczące tego typu usługi. Mają różne oferty, różne systemy gospodarki odpadami i ceny oraz podejście do segregacji. Niestety, wszystko wskazuje na to, że świadomość odpowiedzialności za ochronę środowiska naturalnego w naszej gminie, nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Jak alarmują mieszkańcy Zakrzewia, Wilczeńca i innych miejscowości, tłuszczańskie lasy pełne są obecnie „bezpańskich” odpadów. Ofiarą osób, którym żal wydać ok. 15 zł miesięcznie na utylizację produkowanych przez siebie śmieci, padł również cmentarny kontener w Tłuszczu, z którego usunięto na przestrzeni kilkunastu tygodni 36 ton odpadów! Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o miejskie śmietniki. Dotychczas bardzo estetyczne, w żółto – zielonych barwach miasta, od kilku tygodni straszą obrzydliwą zawartością, nierzadko malowniczo rozwleczoną przez zwierzęta. Czy tak być musi? Mieszkańcy, którzy nie przestrzegają zasad nowej gospodarki odpadami, najczęściej zasłaniają się tym, że Gmina ciągle jeszcze nie wypełnia wszystkich nałożonych na siebie zobowiązań. Miejmy nadzieję, że większość mieszkańców będzie miała jednak mniej „buntownicze”, a bardziej rozsądne podejście do zaistniałej sytuacji. Warto dodać, że urzędnicy rozpoczęli kontrole od siebie samych, i, jak poinformował nas przedstawiciel Wydziału Urbanistyki i Gospodarki Komunalnej, pan Sebastian Białek, wszyscy pracownicy Urzędu Miasta odpowiednie umowy mają już od dawna podpisane.

Aleksandra Puławska, zdjęcie: Maciej Puławski

Reklama

Dodaj komentarz