Zamoknięty kapiszon (aktualizacja)

Dodane w:: Numer 46 (maj) 2011 |

Druga w ciągu kilku miesięcy sesja nadzwyczajna, błędy w uchwale budżetowej i trzech radnych, którzy mieli utracić mandaty. To dość sensacji, by w małym miasteczku zrobiło się gorąco.

Ostatnia sesja Rady Miejskiej była inna niż wszystkie wcześniejsze w tej kadencji. Oto bowiem na sali zabrakło gości! Nie rozsyłano zaproszeń na poniedziałkową (9 maja) sesję, bo zwołano ją naprędce w piątek (6 maja), nie mniej wiadomość o sesji nadzwyczajnej rozeszła się lotem błyskawicy. W sobotę miasto szumiało: „będzie sesja, są błędy w budżecie, trzech radnych mają odwołać…”.

Mimo to na sali obrad poza Radą, Burmistrzami i pracownikami Urzędu w zasadzie nie było gości. Sołtysów nie zaproszono, pojawił się tylko dyrektor Gimnazjum Królowej Jadwigi Waldemar Sitek i redaktor Naczelny „Stacji” Maciej Puławski. Nikogo więcej! Krzesełka przeznaczone dla publiczności pozostały puste. Spodziewałem się redaktora Wiatraka. Mógłby dowiedzieć się, w jaki sposób wzrastają diety radnych. Spodziewałem się też przedstawicieli Normalnej Gminy, którzy podobno walczą o praworządność. Na próżno.

Błędy w uchwale budżetowej

Temat sesji był bardzo ciekawy. Oto bowiem Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwałę budżetową przygotowaną przez nasz Urząd. RIO zaleciła zmiany w uchwale i tylko to było powodem zwołania „błyskawicznej” sesji. Zresztą i w tej drugiej poprawionej uchwale wkradł się błąd, który na szczęście wychwycił przewodniczący Komisji Budżetowej radny Mirosław Sobczak. Tylko jego czujności zawdzięczamy, że RIO nie będzie nas zmuszała do zwoływania jeszcze jednej nadprogramowej sesji.

Powie ktoś: Odstraszyło dziennikarzy i działaczy to, że w programie sesji zabrakło punktu, w którym mogłaby się wypowiadać publiczność. To jednak żaden argument. Dociekliwy dziennikarz zadałby pytania po sesji. Członkowie Normalnej Gminy natomiast zebraliby dość informacji, by mieć „repertuar” na kolejną sesję, czy też tematy do „listów do redakcji”, by wiadomości nie czerpać z magla. Oczekuję, że na kolejnej sesji zapytają: „Dlaczego zwołano kolejną sesję nadzwyczajną?”. „Kto popełnił błędy i kto za nie zapłaci?”

(nie)Legalne mandaty radnych

Takich pytań będą mogli zadać znacznie więcej. Mam jedno na podorędziu: „Kiedy Rada Miejska wygasi ‘nielegalne’ mandaty trzech radnych?”. A jeśli to pytanie okaże się nieaktualne, wówczas powinno pojawić się przeciwne: „Kto i na jakiej podstawie chciał pozbawić mandatów trzech radnych Komisji Rewizyjnej?

To nie jest żart, a ironia. Od paru miesięcy bowiem jak mantra powtarzane jest pomówienie, że radni nie znają prawa. Pod tym pretekstem są atakowani w mediach i na sesjach. Tymczasem pod koniec kwietnia Burmistrzowie zaprosili Przewodniczącego Rady i jego zastępców, by w obecności pani prawnik oznajmić, że trzech radnych powinno utracić mandat, ponieważ „są prezesami stowarzyszeń, które prowadzą działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy” (TPZT, OSP Jasienica, OSP Miąse). Stan prawny miała na tym spotkaniu przedstawić radca prawna*. Kto jednak dokonał błędnej interpretacji przepisów i uznał, że dotyczą one trzech tłuszczańskich radnych? Ja prawnikiem nie jestem, ale tego samego dnia, którego odbyło się to spotkanie, rozmawiałem z trzema „zagrożonymi” kolegami i przekonywałem ich, że żaden mandatu nie straci, bo nie ma ku temu najmniejszych podstaw! Bardzo szybko okazało się, kto miał rację…

Kilka dni temu Pan Burmistrz przyznał bowiem, że impulsem do zajęcia się sprawą była publikacja w gazecie „Wspólnota” i wywołane nią obawy co do legalności zdobycia tych trzech mandatów. „Obawy” te jednak ktoś próbował przekuć w coś poważniejszego! Współczuję Burmistrzowi, bo podrzucono mu przysłowiowy gorący kartofel, ale jeszcze bardziej współczuję kolegom radnym, którzy mieli powody do zdenerwowania. Jak mogli się czuć, gdy na ulicy wprost ich pytano: „To kiedy cię odwołają z Rady?”.

Nieznajomość prawa szkodzi

Bomba skierowana przeciwko trzem radnym okazała się tylko kapiszonem – w dodatku zamokniętym. Nikt mandatu nie utraci, bo nie ma ku temu żadnych podstaw prawnych!  Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Podobnie jednostki OSP. Ponadto OSP Miąse w ogóle nie dysponuje żadnym majątkiem, bo jest w fazie organizacji, a OSP Jasienica wybrała radnego na prezesa. W tej kolejności! Więc nawet gdyby zaistniał konflikt prawny, radny przestałby być prezesem, a nie odwrotnie. Nie mniej konfliktu nie ma.

Jak w tym kontekście oraz w obliczu licznych ataków na Radę (przeprowadzanych na sesjach i w prasie przez osoby, które bezstronne nie są), poważnie można traktować opinię, że radni nie znają prawa i nie chcą porozumienia z Burmistrzem? Ostatnie wydarzenia pokazują, że taka zgoda jest nie na rękę niektórym osobom z otoczenia Burmistrza. A z rozumieniem przepisów prawa kłopoty mają sami Burmistrzowie, mimo że mają do dyspozycji zarówno sztab urzędników jak i obsługującą Urząd kancelarię prawną.

Proszę zatem Pana Burmistrza, by nie dziwił się Radzie, że z nieufnością przyjęła wiadomość o zmianach w regulaminie organizacyjnym urzędu, które przewidują możliwość zatrudnienia (do trzech) doradców Burmistrza. Skoro niebawem w takiej roli ma się w Urzędzie pojawić nowa pani prawnik, my po prostu możemy być trochę przesądni.

Reklama

Komentarze (2 )

 1. robercik uważaj bo do jednego już przyszło abw za to że śmiał się z prezydenta…
  większą wolność słowa mieliśmy za komuny więc radzę ci konsultować swoje artykuły z zaprzyjaźnionym prawnikiem bo a nuż któryś z doradców burmiszcza się obrazi i ci obudzą dzieci o 6 rano…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 2. Polityka kadrowa burmistrza… i wszystko jasne. Dalej kręcimy stołkami, a w gminie nic się nie dzieje.

  Przed wyborami kandydat na burmistrza mówił, że sam będzie ogarniał cała pracę (nie chciał podać nazwiska zastępcy), a teraz będzie miał ich trzech? Przecież to są dodatkowe koszty dla Urzędu.

  Postraszyć radnych też nie zaszkodzi, tak?

  Redakcja w rocznicę wyboru powinna zrzucić link do debaty przedwyborczej. Tak dla porównania i zmobilizowania naszej władzy.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

Dodaj komentarz