Kto przepłaca radnych?

Dodane w:: Numer 44 (marzec) 2011 |

Ile zarabia dyrektor? Ile prezes? Ile burmistrz? A ile radni? Zarobki osób publicznych to temat zawsze aktualny i gorący, chętnie podejmowany przez zwyczajnych ludzi i równie chętnie eksploatowany przed media. Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Tłuszczu była tego dobrym przykładem.

Jeszcze na dzień (a może dwa) przed tą sesją dotarła do mnie plotka: stary burmistrz tak zamieszał w urzędzie, że nowy burmistrz dostał o wiele niższą, żeby nie powiedzieć – głodową, pensję. Nie bardzo wiem, co były burmistrz mógłby zrobić, by taki cel osiągnąć. Nie wiem też, po co miałby to robić. Z uporem maniaka wyjaśniałem więc ludziom, że zmienił się burmistrz, ale pensja pozostała bez zmian. Jedyna różnica to dodatek stażowy, który wynika jedynie z tego, ile lat pracy ma za sobą osoba obejmująca dane stanowisko. Stąd różnica ok. 300 zł. Dwóch spośród moich rozmówców utrzymywało, że „burmistrz Białek zarabiał ponad 11 000 zł, a burmistrz Bednarczyk ma tylko około 7 000 zł”. Twierdzenie to opierało się o półprawdy, bowiem obie wymienione kwoty są rzeczywiste, z tym że pierwsza to brutto, a druga netto.

Zastanawiało mnie, skąd biorą się takie plotki, skoro wszystko można łatwo sprawdzić w internecie. Na stronach Urzędu Miejskiego można znaleźć stosowne uchwały regulujące wynagrodzenia burmistrzów.

Dopiero na sesji zorientowałem się, że temat ten musiał być poruszany szerzej i wyżej… Dał on bowiem asumpt do dyskusji nt. wysokości diet radnych. Tę dyskusję wywołało pytanie (a może żądanie) mieszkanki Jasienicy, która domagała się „ujawnienia” wysokości diet radnych Gminy Tłuszcz. Przewodniczący Rady odpowiedział mieszkance, że od 8 lat stawki nie zmieniły się i nadal radni otrzymują po 190 zł za posiedzenie Komisji (jeden radny zwykle bierze udział w dwóch posiedzeniach dwóch Komisji = 760 zł). O 50 zł więcej otrzymują szefowie tychże komisji problemowych, a poza tym radni otrzymują 250 zł za udział w sesjach Rady Miejskiej. Poza tym nie korzystają ze służbowych telefonów itp. (za wyjątkiem Przewodniczącego). Temat znany, rzec by się chciało banalny. Na początku kadencji to ja podnosiłem temat, by nie zmieniać wysokości ani pensji burmistrza i ani diet radnych. Rada Miejska zgodziła się ze mną wówczas jednogłośnie. Dlaczego zatem ten temat wydaje się tak gorący? Może dlatego, że Komisja Rewizyjna, pozbawiona pomocy prawnej, potknęła się o kilka przepisów i wykonała jedno ze swoich zadań nadgorliwie? Może dlatego, że chciała sprawdzić, ile kosztuje obsługa prawna Gminy, która jednak – o dziwo! – nie obsługuje Rady. Kto jednak z radnych, po ostatniej sesji, uznałby że może liczyć na bezstronną opinię prawną? W kuluarach padła jednak oferta: za dodatkową opłatą możemy liczyć na pomoc prawną. Kuriozum? Owszem, bo za dodatkową opłatą to ja wolałbym mieć wyłączność…

Jest więc kilka powodów, dla których wysokość diet radnych jest teraz tak ważna. Oto bowiem w grudniu odbyły się aż trzy sesje Rady Miejskiej, co znacznie podniosło sumę, jaką otrzymał każdy z rajców – po ok. 1500 zł. Wspomniałem, że w grudniu były trzy sesje, w styczniu była kolejna, w lutym kolejna i jeszcze czeka nas sesja w marcu. Tymczasem w całym roku 2009 było ich tylko sześć. Niech Państwo sami domyślą się, dlaczego, ale podpowiadam, że nie chodzi o nacisk ze strony radnych, by sesji było jak najwięcej… Są jednak takie zdania i takie opinie, których lepiej nie wypowiadać, bo później jest się posądzanym o „zbrodniomyśl” skierowaną wbrew, na złość, na przekór.

Wracając jednak do pytania o wysokość diet radnych – temat nie został zamknięty. Na sesji mieliśmy zagajenie, akt drugi znalazł się na mojej stronie internetowej www.szydlik.com, a właściwe „rozwinięcie” jest w trakcie realizacji, a ściślej mówiąc – w druku w jednej z gazet „powiatowych”. Choć może niepotrzebnie się obawiam? Może ogłoszone drukiem zostaną nie rewelacje, a wyważone fakty zebrane zgodnie ze starą dziennikarską zasadą z co najmniej dwóch niezależnych (także od siebie) źródeł? Oby!

Reklama

Komentarze (1 )

  1. I jak liczyć diety radnych zgodnie z prawem: http://www.lgo.pl/news/index.php?id=90

    VA:F [1.9.12_1141]
    Poparcie: 0 (ocen: 0 )

Dodaj komentarz