WIEŚCI Z SESJI

Dodane w:: Numer 42 (styczeń) 2011 |

Odwołana ze stanowiska skarbnika gminy pani Bogusława Toma, nie kryjąc emocji, podziękowała wszystkim tłuszczańskim samorządowcom i urzędnikom za wieloletnią współpracę. (fot. AP)Pod koniec grudnia odbyła się III sesja Rady Miejskiej w Tłuszczu. Niestety, mimo zapowiedzi ze strony samorządowców, sesja zwołana została w godzinach mało dogodnych dla większości mieszkańców. Zabrakło na niej także interpelacji radnych.

W okresie wyborów wielokrotnie słyszeliśmy padające ze strony kandydatów na radnych i burmistrza zapewnienia, że tłuszczańskie sesje będą organizowane w godzinach popołudniowych – tak by umożliwić uczestnictwo w nich mieszkańcom. Tymczasem za nami już trzecia sesja nowej Rady, a termin jej organizowania uległ zaledwie małemu przesunięciu – z godziny 11.00 na 13.00. Miejmy jednak nadzieję, że samorządowcy dotrzymają słowa i kolejna sesja będzie zwołana na późniejszą godzinę.

W czasie sesji przyjęto wiele uchwał dotyczących zaciągnięcia pożyczek i długoterminowych kredytów bankowych, m.in. na budowę gimnazjum w Jasienicy i sfinansowanie udziału własnego gminy na budowę wodociągu Jarzębia Łąka – Postoliska. Radni zatwierdzili także Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2011. Ponadto zobowiązali burmistrza do zarządzenia terminu wyboru sołtysów, rad sołeckich i osiedlowych.

SKARBNIK ODCHODZI

Pewne poruszenie wśród osób uczestniczących w sesji spowodowało dodanie przez burmistrza Bednarczyka nowego punktu pod obrady, a mianowicie odwołanie ze stanowiska skarbnika gminy Bogusławy Tomy. Radni w większości poparli wniosek burmistrza, po czym pani skarbnik wręczono kwiaty. Bogusława Toma, nie kryjąc emocji, podziękowała wszystkim tłuszczańskim samorządowcom i urzędnikom za wieloletnią współpracę. Obecnie w Urzędzie Miejskim trwa nabór na zwolnione przez nią stanowisko (szczegóły na stronie www.bip.tluszcz.pl w zakładce „Tablica ogłoszeń”).

ILE ZARABIA BURMISTRZ?

Ostatnią podjętą na sesji uchwałą było ustalenie wynagrodzenia dla nowego burmistrza. Jak się okazało, sposób obliczania wysokości burmistrzowskiej pensji jest dość skomplikowany. Na wynagrodzenie miesięczne składają się:

– wynagrodzenie zasadnicze: 4960 zł

– dodatek funkcyjny: 1950 zł

– dodatek stażowy, w roku 2011 wynoszący 13 % wynagrodzenia zasadniczego, czyli 644,80 zł (wzrastający w każdym kolejnym roku o 1 % do maksymalnej wysokości 20 % po 20 latach pracy)

– dodatek specjalny w wysokości 40 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, czyli 2764 zł.

Oznacza to, że obecny burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk za miesiąc pracy otrzyma 10 318 zł 80 gr brutto.

RADNI MILCZĄ JAK ZAKLĘCI

Dość przykrym z dziennikarsko-obywatelskiego punktu widzenia był brak w czasie sesji jakichkolwiek interpelacji. Aktywność radnych ograniczyła się do przedstawienia planów pracy poszczególnych komisji Rady Miejskiej. Głos zabrali jedynie sołtysi, którzy zgłosili problem podtopień i propozycję reaktywacji przez gminę spółki wodnej.

 •  Aleksandra Puławska

Reklama

Komentarze (7 )

 1. Przy okzaji zarobkow chcialbym poruszyc te kwestie odnosnie obecnego dyrektora Centrum Kultury w Tluszcza – p. Krzysztofa Bialka.
  Z moich informacji wynika, ze zarabia on obecnie 70% swojej pensji burmistrzowskiej! Jesli to prawda, to mam nadzieje, ze po audycie w gminie, Burmistrz Bednarczyk zajmie sie tym i owa pensje zmniejszy do realnych zarobkow. Niedorzecznym by bylo, zeby na takim stanowisku, w sredniej gminie zarabiac takie pieniadze. Przed objeciem fotela burmistrza – p. Bialek bedac dyr. CK zarabial tez ponad “norme”. Ale wtedy mial uklady z burmistrzem Klockiem. Czyli jakies 10 lat temu zarabial okolo 5 tys. zlotych. A kiedy objal fotel burmistrza dostal pieniadze za niewykorzystany urlop – okolo 10 tys. zlotych.
  Mam nadzieje, ze obecny Burmistrz zrobi cos w tej sprawie.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 2. Ja bym był za opisaniem łącznych wynagrodzeń wszystkich dyrektorów i wicedyrektorów na naszej gminie.

  Ciekawe o ile więcej zarabia taki
  “zasłużony” S[red.]
  niż “niezasłużony” K[red.]

  Takie zestawienie na pewno by zainteresowało wszystkich czytelników.
  Nie wiem czy kiedyś czegoś takiego już nie było na ST.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 3. niedługo minie sto dni urzędowania naszego burmistrza,ciekaw jestem czy stacja tłuszcz i redaktor puławski z równą chęcią jak w czasie kampanii wyborczej przedstawią sukcesy (lub ich brak) miłościwie nam panującego.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 4. Może przedstaw nam jakieś swoje sukcesy zawodowe bo na ocenę burmistrza trochę za wcześnie ale żeby to wiedzieć trzeba mieć za grosz inteligencji poza tym czemu nie chcesz ocenić przewodniczącego rady albo jednego ze starych radnych może trochę o ich osiągnięciach jeśli takie są ! napisz jak nie na ręke przewodniczącemu jest zmiana godzin sesji na póżniejsze itp.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 5. nie zamierzam prezentować ani swoich sukcesów ani swojej osoby. jestem nikim i dobrze mi z tym ale ja nie pcham się na burmistrza bo nie ma nic gorszego od tego gdy pan nikt wygra wybory.
  co do zmiany godzin to szału nie ma z 11 na 13 to żadna zmiana, biorąc pod uwagę to że tłuszcz jest dla większości czynnych zawodowo ludzi sypialnią.
  co do stu dni to uważam że mam rację bo tak jak rozlicza się rząd i prezydenta tak też można i burmistrza ale nie będę z tobą na ten temat więcej dyskutował bo sądząc po twoim wpisie niegodzien tego jesteś.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 6. od kiedy niecałe dwa miesiace to 100 dni….zresztą gdybys mial chociaz odrobinę elementarnej wiedzy obywatelskiej to wiedzialbys, ze rpzliczanie obojętnie kogo po 100 dniach jest conajmniej glupie…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 7. Po prostu znam prawdę której ty nie akceptujesz . PIS ?

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

Dodaj komentarz