ST 1 (93)/2015 Nowa rada, nowe zarobki – Diety jeszcze tłustsze…

Dodane w:: Na tapecie,Numer 1 (93) styczeń 2015,Samorząd |

 

Nie tylko burmistrz zarobi więcej (o podwyżce pensji burmistrza Pawła Bednarczyka pisaliśmy miesiąc temu). Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 30 grudnia 2014 r. radni większością głosów uchwalili nowy sposób rozliczania diet oraz ich wysokość. W rezultacie rada będzie nas kosztować drożej o prawie 30 tys. zł rocznie.

Teraz radni nie będą otrzymywać diety za obecność na posiedzeniu komisji czy też sesji, tylko ryczałtowo – za miesiąc. Za każdą nieobecność na sesji rady i komisji, której radny/radna jest członkiem, potrąca się 10%.

Ponieważ nowy jest i sposób naliczania, i kwota diety, na pierwszy rzut oka trudno jest stwierdzić, czy dieta wzrosła czy też zmalała. Aby to porównać „potraktowaliśmy” radę poprzedniej kadencji nowym „cennikiem” i sprawdziliśmy ile by nas kosztowała, gdyby takie warunki obowiązywały w latach 2010-2014.

Największa zmiana dotyczy wiceprzewodniczących rady. Obecnie za każdy miesiąc będą otrzymywać 1550 zł. W poprzedniej kadencji było to średnio 1303 zł miesięcznie – czyli nastąpił wzrost o 19%. O 17% wzrosną diety, jakie otrzymaliby „szeregowi radni” – członkowie komisji, nie pełniący funkcji przewodniczących i nie zasiadający w Komisji Rewizyjnej. Obecnie ich dieta wyniesie 1150 zł, wcześniej było to średnio 983 zł. Więcej otrzymają również przewodniczący komisji (wzrost o 13%), przewodniczący komisji rewizyjnej (wzrost o 12,5%) i członkowie komisji rewizyjnej (wzrost o 10%). Dieta przewodniczącego rady rośnie do 1950 zł, a wcześniej wynosiła średnio 1767 zł miesięcznie (maksymalna dopuszczalna prawem dieta wynosi obecnie 1987,27 zł miesięcznie).

Gdyby w poprzedniej kadencji obowiązywały te same zasady, to na diety radnych musielibyśmy przeznaczyć w budżecie co roku więcej o 29,4 tys. zł. W konsekwencji wydatki na diety radnych byłyby wyższe w ciągu kadencji o ponad 100 tys. zł.

Maciej Puławski

Jak to wyliczyliśmy?
Wzięliśmy pod uwagę oświadczenia majątkowe składane przez radnych za lata 2011, 2012, 2013. Uwzględniliśmy łączne diety wypłacone radnym pełniącym poszczególne funkcje. Następnie wyliczyliśmy średnią miesięczną dietę z danych za wymienione trzy lata. Ewentualne nieobecności na komisjach i sesjach nie były uwzględniane i miały wpływ na wysokość średniej.

 

Jak głosowali radni w sprawie diet w nowej wysokości?

Za
Krzysztof Gajcy
Tadeusz Groszek
Bogdan Jusiński
Stanisław Kielak
Adam Kisiel
Robert Pacuszka
Urszula Pankowska
Zbigniew Pożarko
Katarzyna Sadurska
Waldemar Sitek
Adam Wojtyra

Przeciw
Paweł Fydryszek
Mirosław Sobczak

Wstrzymali się od głosu
Grażyna Krupa
Włodzimierz Malinowski

Reklama

Komentarze (1 )

 1. Nie tylko burmistrz i rada będą zarabiać prawie maksymalne stawki (określone przepisami). Starosta też dostanie maksymalną dopuszczalną stawkę – donoszą Wieści.
  http://wiesci.com.pl/2015/01/pensja-na-maksa/
  “By żyło się lepiej… we ‘wspólnocie’”

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +5 (ocen: 7 )

  Łukasz
  28/01/2015 08:41

Dodaj komentarz