ST 10 (90)/2014 Debaty wyborcze ruszyły

Debata 02.10.2014

2 października 2014 r. o godz. 20.15 odbyła się pierwsza debata z kandydatami na burmistrza Tłuszcza. Spotkanie odbyło się bez publiczności i było transmitowane na żywo za pośrednictwem naszej strony internetowej.

W debacie wzięli udział trzej kandydaci: Jacek Balcerak, Janusz Tomasz Czarnogórski i Sławomir Klocek. Ponieważ debata miała wstępny charakter, każdy z kandydatów na początek się zaprezentował i opowiedział, dlaczego właśnie on miałby zostać burmistrzem Tłuszcza. Ze spraw bieżących poruszono sprawę możliwości przejęcia przez gminę dworca PKP w Tłuszczu. Obecni na debacie kandydaci zostali poproszeni też o ujawnienie, za co cenią obecnego burmistrza oraz co w tej kadencji uważają za największą porażkę. Kandydaci podzielili się też swoimi pomysłami na zwiększenie frekwencji w wyborach samorządowych. Zapis wideo z debaty można zobaczyć na stronie wybory2014.stacja-tluszcz.pl.

Kolejna debata – dotycząca edukacji, kultury i sportu – już w najbliższy czwartek 16 października, o godz. 20.15. Zapraszamy na stronę: wybory2014.stacja-tluszcz.pl

Niestety, ku zaskoczeniu wielu osób, obecny burmistrz Paweł Bednarczyk odmówił udziału w debatach. Skierował do naszej redakcji następującą odpowiedź:

 

 

Szanowny Panie Redaktorze,
Bardzo dziękuję za propozycję uczestniczenia w debatach przedwyborczych, organizowanych przez stowarzyszenie „KASTOR”. Jak zapewne Pan pamięta, przed poprzednimi wyborami brałem udział w takich debatach.

Uważam że były bardzo pożyteczne, bo pozwoliły naszej gminnej społeczności zapoznać się w sposób obiektywny z programami startujących w wyborach kandydatów. Ponadto, moim zdaniem, stowarzyszenie „KASTOR” jak i gazeta „Stacja Tłuszcz” przygotowały i przedstawiły ówczesny cykl debat w sposób rzetelny i bezstronny.

Obecnie sytuacja jest diametralnie różna. Jednym z kandydatów ubiegających się o fotel burmistrza jest Pan Jacek Balcerak, pracownik stowarzyszenia „KASTOR”. Stowarzyszenia. które będzie przygotowywać te debaty. W związku z tym można domniemywać że cykl proponowanych przez Pana debat będzie częścią kampanii wyborczej Pana Balceraka i będą tak przygotowane że mogą nie pozwolić pozostałym kandydatom przedstawić w sposób rzeczywisty i rzetelny swoich programów wyborczych.

Dlatego jestem zmuszony odmówić udziału w tych debatach. Będę zobowiązany jeśli zechce Pan umieścić moje wyjaśnienie na łamach swojej gazety.

Z poważaniem
Paweł Bednarczyk

 

 

MACIEJ PUŁAWSKI: Komentując odpowiedź burmistrza Pawła Bednarczyka – owszem – pan Jacek Balcerak był do końca września pracownikiem Stowarzyszenia Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju. Debaty są organizowane przez redakcję gazety „Stacja Tłuszcz” (a nie przez stowarzyszenie) oraz jak zawsze będą przygotowywane bezstronnie i rzetelnie. Pracuje nad nimi zespół ludzi, będzie je prowadziło dwóch moderatorów, z których jeden nie zna i nigdy nie znał pana Jacka Balceraka.

Gdybyśmy mieli uniemożliwiać kandydatom przedstawienie swoich programów, to po co byśmy w ogóle ich zapraszali?

Szkoda, że urzędujący burmistrz, po czterech latach spotkań z Mieszkańcami i zarządzania gminą, z obawy przed własnymi, cytuję „domniemaniami”, rezygnuje na własne życzenie z możliwości zaprezentowania Mieszkańcom swojego programu oraz dyskusji na sprawy ważne dla naszej Gminy.

W każdym razie nasze zaproszenie pozostaje otwarte i aktualne. Mam nadzieję, że burmistrz Paweł Bednarczyk zmieni zdanie i przystąpi do cyklu debat w późniejszym momencie (pod warunkiem poinformowania nas o tym fakcie co najmniej 7 dni przed debatą – jest to wymagane ze względów technicznych – m.in. odpowiedni mikser dźwięku, liczba mikrofonów i aranżacja przestrzeni). Naprawdę nie ma się czego bać Panie Burmistrzu, zwłaszcza że szersza debata dotycząca problemów naszej Gminy i Mieszkańców jest bardzo potrzebna. Jeśli zmieni Pan zdanie, to serdecznie zapraszamy.

Maciej Puławski

 

 

Obejrzyj wideo z pierwszej debaty na stronie wybory2014.stacja-tluszcz.pl!

 

***********

Zapraszamy na kolejne debaty wyborcze:

Temat: Edukacja, kultura, sport
16 października (czwartek), godz. 20.15

Temat: Budżet gminy i inwestycje
23 października (czwartek), godz. 20.15

Temat: Funkcjonowanie urzędu, zaangażowanie mieszkańców
30 października (czwartek), godz. 20.15

Temat: Kierunek rozwoju gminy
6 listopada (czwartek), godz. 20.15

Podsumowująca debata publiczna:
14 listopada (piątek), godz. 18.30
CKSiR, Tłuszcz, ul. Szkolna 1

Każdą debatę można oglądać na www.wybory2014.stacja-tluszcz.pl w godzinach transmisji oraz po jej zakończeniu. Debata publiczna, która odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu również będzie transmitowana na żywo.

 

Reklama

Dodaj komentarz