ST 4 (84)/2014 4 czerwca pod patronatem Prezydenta

Dodane w:: Numer 4 (84) kwiecień 2014,Rozrywka,Stowarzyszenia |
Jacek Balcerak

Jacek Balcerak

W tym roku pierwszy raz w naszej miejscowości obchodzona będzie rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się w 1989 r. Z Jackiem Balcerakiem, jednym z organizatorów obchodów, rozmawia Maciej Puławski.

 

Dlaczego akurat 4 czerwca? Wiele osób nie kojarzy, co właściwie się wtedy stało.

Rok 1989 zapoczątkował wiele zmian w Polsce i na świecie. Wtedy ludzie zdali sobie sprawę, że system chyli się ku upadkowi i jest szansa na pokojową zmianę systemu. Dzięki porozumieniu Okrągłego Stołu udało się zainicjować przeprowadzenie pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej historii Polski. Termin ten został zaplanowany na 4 czerwca 1989 r.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wagi historycznej tych wydarzeń. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się siłą kilku organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Tłuszcz przypomnieć mieszkańcom tę ważną datę.

 

Jaki atrakcje planujecie?

Z programem postanowiliśmy trafić do szerokiego grona odbiorców. Przygotowujemy wydarzenie, które zainteresuje zarówno osoby młode, które nie pamiętają tych wydarzeń lub urodziły się po 1989 r. jak i starsze, dając możliwość refleksji czy przypomnienia sobie minionych czasów. W środę 4 czerwca chcemy zorganizować happening, koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Artura Kaczorka oraz wystawę obrazów Michała Piotrkowicza o tematyce solidarnościowej. Zwieńczeniem dnia będzie Wolny Bieg zorganizowany przez sekcję biegową Tłuszczańskiego Klubu Sportowego Bóbr.

Kolejnym etapem planowanych obchodów jest sobotnia gra miejska. Jej celem jest przybliżenie uczestnikom miejsc związanych z wyborami 1989 r., sylwetek ludzi zaangażowanych w ich przeprowadzenie oraz punktów miasta, które nawiązują do tamtych czasów. Uczestnicy będą mieli szansę dowiedzieć się m.in. na jakiej zasadzie działa powielacz, gdzie zbierano podpisy popierające solidarnościowych kandydatów i jakie były realia tamtych czasów.

 

Kto będzie mógł wziąć udział w grze? Czy trzeba mieć swoją drużynę czy też można wystartować indywidualnie?

Zaplanowaliśmy uczestnictwo drużyn. W każdej z nich musi być co najmniej jedna osoba pełnoletnia. Najchętniej widzielibyśmy drużyny rodzinne. Osoby indywidualne nie mające swoich drużyn będą miały możliwość jej skompletowania przed rozpoczęciem gry. Po zakończeniu trasy uczestnicy będą mogli zagrać w przestrzenną planszową grę Segment, czyli PRL dla początkujących, która odzwierciedla z przymrużeniem oka realia życia w Polsce Ludowej.

Na zakończenie chciałem dodać, że udało mi się uzyskać patronat Prezydenta RP nad wydarzeniem, co znacznie podnosi jego rangę. Do zobaczenia 4 czerwca!

 

Artur Kaczorek, rocznik 1973. Wielbiciel piosenek Jacka Kaczmarskiego od czasów podstawówki, kiedy to po raz pierwszy zetknął się z jego twórczością. Od niemal dwudziestu lat wykonuje utwory Jacka Kaczmarskiego, początkowo w kameralnym gronie, podczas harcerskich ognisk, z czasem przed większą publicznością, koncertując w kawiarniach, tawernach, domach kultury i na festiwalach.
Przeszedł drogę od prób wiernego naśladowania mistrza aż do odnalezienia indywidualnego stylu i stworzenia własnych interpretacji jego utworów. W 2007 roku założył „Grupę w Obiektywie”, z którą został laureatem festiwali „Źródło wciąż bije” oraz „Nadzieja” – najważniejszych imprez dotyczących twórczości Jacka Kaczmarskiego.

 

Michał Piotrkowicz, magister sztuk pięknych. Urodzony w Warszawie, gdzie ukończył Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP. Jego dorobek artystyczny obejmuje blisko 3000 obrazów. Jego pracę malarskie i rysunki były wystawiane na blisko 30 wystawach m. in. w Nowym Jorku gdzie w Konsulacie Generalnym RP miał wystawę upamiętniająca trzydziestką rocznicę stanu wojennego. Od 20 lat uprawia karate. Jest członkiem kadry narodowej.

Reklama

Dodaj komentarz