ST 2 (82)/2014 Niezły numer

– Mieszkam przy ulicy Warszawskiej 21. Ta posesja należy do mojej rodziny już ponad 70 lat. Proszę sobie wyobrazić, jak się poczułam, gdy przypadkiem dowiedziałam się, że moja korespondencja trafia do innej osoby, która mieszka… przy ulicy Warszawskiej 21, tylko że w zupełnie innym budynku i innej części ulicy! – Mówi zdenerwowana mieszkanka Tłuszcza.

1_okladka_2

Mieszkanka zgłosiła się do nas oburzona sytuacją, że najwyraźniej ktoś zabrał jej posesji numer. Mówiła o kurierach błądzących po mieście, montażystach telekomunikacji próbujących naprawić Internet pod niewłaściwym adresem czy zamieszaniu związanym z doręczaniem listów.

BŁĄD URZĘDNIKA, KONSEKWENCJE DLA MIESZKAŃCA

Sytuacja na samym początku wydawała się prostym nieporozumieniem. Ot – zwykła pomyłka administracyjna, łatwa do zweryfikowania i naprawienia. Chociaż mieszkanka nie ukrywa, że była mocno zdenerwowana tym, że urząd nadaje drugi, taki sam numer innej nieruchomości, a ona musi ponosić konsekwencje: „błąd przy nadawaniu numeru jest wynikiem karygodnej niefrasobliwości i prawdopodobnie niekompetencji urzędników Gminy, w związku z tym powinien być naprawiony natychmiast” napisała 18 listopada 2013 r. w piśmie do Urzędu Miejskiego.

Szybko okazało się, że sprawa pomylonych numerów, wg urzędu wymaga „szczegółowego przeanalizowania wszelkiej dostępnej dokumentacji związanej ze zmianą numeru porządkowego oraz uwzględnienia przemawiającego interesu społecznego” – czytamy w piśmie z urzędu datowanym na 10 grudnia. Dalej jest informacja o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy do 17 stycznia 2014 r.

POMIESZANE NUMERY

18 stycznia mieszkanka otrzymała pisemną informację z urzędu, że to jej nieruchomości zostanie nadany nowy numer porządkowy. Ma to pozwolić na „stopniowe odbudowywanie ładu przestrzennego i unikalności jego elementów oraz na zapewnienie regularności numeracji, która jest zaburzona i systematycznie zmieniana w centrum miasta”. W piśmie nie wskazano jednak nowego numeru posesji.

– Po upływie dwóch miesięcy dostałam odpowiedź. Zapoznałam się z jej treścią i śmiem twierdzić, że nie ma w niej ani uzasadnienia dla zmiany numeru mojej nieruchomości, ani do takiego terminu jej udzielenia. Długi czas oczekiwania nie był związany z podjęciem jakiejkolwiek decyzji – zauważa mieszkanka. W piśmie złożonym w urzędzie 20 stycznia sugeruje, że jeśli urząd zamierza porządkować numerację na ulicy Warszawskiej, to powinien zacząć od siebie „gdyż numer parzysty nie może znajdować się po tej samej stronie ulicy co numery nieparzyste”. A urząd ma numer porządkowy 10, podczas gdy znajdujący się po przeciwnej stronie ulicy biurowiec kolejowy, w którym mieści się poczta, nr 4.

Kilka dni po tej interwencji urząd zawiadomił mieszkankę, że został zmieniony jej numer nieruchomości z „21” na „57”. Ponadto kobietę pouczono, że ma 14 dni na zamontowanie tablic z nowo nadanym numerem i konsekwencjach związanych z zaniechaniem tego obowiązku (grozi za to kara grzywny lub kara nagany). Nikt nie przeprosił za zaistniałą sytuację, która przecież nie wynikła z jej winy.

– Interesujące jest to, w jaki sposób pracuje Urząd, jeżeli wystawiając decyzje w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości nikt nie zauważył, że istnieją dwie nieruchomości pod tym samym adresem – podsumowuje mieszkanka. Zapytaliśmy pracowników UM, dlaczego tak się stało.

URZĄD TŁUMACZY

Urząd tłumaczy zamieszanie z numerami ciągłym i dynamicznym rozwojem centrum Tłuszcza, powstawaniem nowych działek ewidencyjnych poprzez liczne podziały i wzmożonym zainteresowaniem nabywaniem gruntów. – W poprzednich latach nie dokonywano analizy numeracji posesji znajdujących się przy ul. Warszawskiej. Dopiero wdrożenie systemu gospodarki odpadami, a tym samym złożone przez mieszkańców deklaracje, ukazały problem podwójnej numeracji porządkowej – wyjaśnia sekretarz Tomasz Jusiński. Dodaje, że wcześniej do urzędu nie docierały sygnały od mieszkańców o istniejącym problemie i dlatego dopiero teraz po szczegółowej analizie rozpoczęto dokonywanie zmian numerów nieruchomości, które tego wymagają.

Dlaczego w ogóle doszło do takiej sytuacji, że dwie nieruchomości noszą ten sam numer?

– Nadanie drugiej posesji takiego samego numeru porządkowego w poprzednich latach, doprowadzając przy tym do „zdublowania” numeracji, wynikało z braku pełnych danych w bazie systemu internetowego managera punktów adresowych, z której korzystają pracownicy odpowiedzialni za nadawanie numerów porządkowych – tłumaczy sekretarz. – Problemy związane z podwójną numeracją porządkową w gminie są prostowane i systematycznie rozwiązywane w momencie ich wykrycia – zapewnia. Zapytany o to, kiedy zostanie uporządkowana kwestia numeru budynku Urzędu Miejskiego sekretarz wyjaśnił, że nie jest to sprawa priorytetowa. – Mając na uwadze przemawiający interes społeczny oraz fakt, że zmiany numeracji w przypadkach uzasadnionych dokonuje się po szczegółowej analizie stopnia uciążliwości oraz w związku z tym, iż priorytetem jest zachowanie w jak najszerszym zakresie dotychczasowych danych adresowych, obecnie nie ma konieczności zmiany numeru siedziby Urzędu. Priorytetem jest rozwiązanie kwestii podwójnej numeracji – podsumowuje sekretarz Jusiński.

***

Wszystko wskazuje na to, że „odbudowywanie ładu przestrzennego” na ulicy Warszawskiej nie da się na razie mieszkańcom we znaki. Urząd nie planuje bowiem zmiany wszystkich numerów, a jedynie doraźne interwencje w konkretnych przypadkach. Innymi słowy – właściciele nieruchomości przy ul. Warszawskiej na razie nie muszą obawiać się uciążliwości związanych ze zmianą numerów ich posesji koniecznością wymiany dokumentów, czy jak to ma miejsce w przypadku przedsiębiorców, pieczątek.

Na tym miał się kończyć ten artykuł, jednak tuż przed zamknięciem numeru otrzymaliśmy wiadomość, że mieszkanka dostała decyzję o wysokości podatku… wystawioną na stary adres Warszawska 21, a nie na nowy. – Ten sam urząd, który zmienia mi numer domu na 57, wystawia dokument na adres Warszawska 21. To jest kpina, nie urząd… – skwitowała mieszkanka.

 

 • Maciej Puławski

Reklama

Komentarze (3 )

 1. W tym urzędzie nawet najprostszą sprawę potrafią spaprać a petenta potraktować jak śmiecia. Dawno była sprawa tego człowieka co mu naliczyli jakiś podatek od działki jakby sprzedał a on ją dał w darowiźnie synowi??? Na koniec burmistrz rozda komu trzeba nagrody i grajdoł kręci się dalej.
  Dostałem dziś do skrzynki pocztowej gazetkę propagandową z gminy pod tytułem “Dzieje się w Tłuszczu”. Kredowy papier i dostawa do każdego mieszkańca do domu? Ile to kosztuje. Ja widzę to tak iż za nasze podatników pieniądze burmistrz chwali się jaki jest wspaniały. Czytam to i czytam a prawdy widzę tam tyle że mi się przypominają dowcipy o radiu Erewań:
  ===
  Radio Erewań podaje: Grupa komunistów chińskich zaatakowała pracujący w polu radziecki traktor. Traktor odpowiedział celnym ogniem kilku dział rakietowych, po czym odleciał w kierunku Moskwy. Ministerstwo Rolnictwa ostrzega chińskich towarzyszy, że jeśli incydent się powtórzy, na pola zostaną wysłane kombajny.
  ===
  Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.
  ===
  Był i taki dowcip który można przerobić na Tłuszcz. Orginalny leciał tak:
  - Jaki jest najwspanialszy organ kobiecy? – Nasze znakomite czasopismo Sowietskaja żenszczina.
  Wersja dla Tłuszcza – Jaki jest najwspanialszy organ burmistrza? – Nowa gazetka “Dzieje się w Tłuszczu”

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -4 (ocen: 16 )

  Marek
  06/03/2014 07:25

 2. I jeszcze jeden
  - Dlaczego pszczoły mają królową, a nie burmistrza?
  - Bo chcą miec miód, a nie g…

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -5 (ocen: 15 )

  Marek
  06/03/2014 07:29

 3. Mieszkanka pojawiła się także na Komisji Rewizyjnej z dnia 10 marca 2014 roku.
  https://www.youtube.com/watch?v=vJ6Bpjg2tdc&feature=youtu.be&t=2m25s

  Opis całego posiedzenia komisji już wkrótce.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 6 )

  Łukasz
  16/03/2014 11:01

Dodaj komentarz