ST 8 (98)/2015 Rowerzysto – chodnik do chodzenia, jezdnia do jeżdżenia

Dodane w:: Numer 8 (98) sierpień 2015,Sprawy mieszkańców |
Za nieuzasadnioną jazdę rowerem po chodniku grozi nawet mandat! Fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0

Za nieuzasadnioną jazdę rowerem po chodniku grozi nawet mandat! Fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0

Szanowna Redakcjo,

Ostatnio wracając z targu zostałem najechany rowerem przez obładowaną zakupami panią. Nie, nie szedłem ulicą! Szedłem sobie chodnikiem, nie przeczuwając niebezpieczeństwa! I mimo, że to ja zostałem boleśnie staranowany, nie usłyszałem nawet słowa „przepraszam”.  Byłem wściekły, tym bardziej, że o ile się nie mylę, obecne przepisy zabraniają jazdy rowerem po chodniku. Dlaczego więc w naszym mieście jest to praktykowane? Dlaczego policja się tym nie zajmie? Ja jestem „duży chłop”, ale strach pomyśleć, gdyby na drodze tej szalonej zakupowiczki stanęło dziecko…

Apeluję więc do rowerzystów (którym też często jestem) – pamiętajcie, że chodnik służy do chodzenia, a jezdnia do jeżdżenia! Jak już musicie skorzystać z chodnika, to pamiętajcie, że jesteście na nim gośćmi i to piesi mają pierwszeństwo.

Jerzy N.

 

Od Redakcji: Dziękujemy za poruszenie tematu. Rzeczywiście, ruch rowerowy w naszej gminie jest bardzo duży (i świetnie, bo rower to zdrowie), ale jak Pan zauważył – należy przestrzegać przepisów. Więcej na ten temat opowie rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wołominie.

 

Asp. szt.  Tomasz Sitek – Rzecznik KPP Wołomin:

„Chodnik do chodzenia, jezdnia do jeżdżenia” – takie proste stwierdzenie, ale dla niektórych trudne do zapamiętania. Przypomnę najważniejsze informacje dotyczące poruszania się rowerzystów, z którymi jednak powinien zapoznać się KAŻDY z uczestników ruchu drogowego. Tylko rowerzysta może jechać po drodze dla rowerów. Pieszy, samochód ani motorower czy motocykl nie mogą się tam poruszać. Jeżeli nie ma drogi dla rowerów – rowerzysta jedzie pasem ruchu dla rowerów albo jezdnią. Chodnikiem tylko w wyjątkowych przypadkach (zobacz w tabelce obok).

Rowerzysta korzystający z chodnika, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Osoba, która ukończyła 10 lat (do ukończenia 18 lat), może poruszać się po drodze publicznej jedynie pod warunkiem posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.

Pamiętajmy też, że przejście dla pieszych to nie przejazd dla rowerzystów!
Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych należy zejść z roweru i przeprowadzić go po pasach.

 

Chodnikiem rowerzysta może jechać tylko w wyjątkowych przypadkach. Oto one:
- Rowerzysta opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat kierującym rowerem;
- Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

 

 

Reklama

Dodaj komentarz