ST 8/2012 Co nas czeka w 2012 roku – inwestycje w gminie Tłuszcz

Na jakie działania samorządowcy przeznaczyli w tym roku pieniądze z naszego wspólnego budżetu? Jakich inwestycji możemy się spodziewać w swojej okolicy? Na te oraz kilka innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedź w poniższym artykule.

Listę ujętych w budżecie inwestycji publikowaliśmy zwykle na początku roku. Tym razem, w związku z zamieszaniem wokół uchwalenia budżetu i niepewnością co do jego losu, wstrzymaliśmy się do momentu, aż atmosfera wokół najważniejszej uchwały się uspokoi, a burmistrz i radni wypracują kompromis.

REKORDOWY BUDŻET

Biorąc pod uwagę poprzednie budżety, tegoroczna pula pieniędzy przeznaczonych na inwestycje jest bardzo wysoka. Wszystko za sprawą tzw. dużego projektu wodociągowo-kanalizacyjnego, w wyniku realizacji którego na osiedlach Długa, Bolesława IV i Borki powstanie wodociąg. Na osiedlu Słoneczna pojawi się kanalizacja. Zmodernizowana zostanie również oczyszczalnia ścieków. Te działania mają się rozpocząć w drugiej połowie roku i wg założeń zostaną zakończone najpóźniej w listopadzie 2013 r. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, a jej projekt powstał jeszcze za kadencji poprzedniego burmistrza.

Wiele zadań o niższych wartościach, jest wynikiem istnienia w naszej gminie funduszu sołeckiego. To dzięki niemu w mniejszych miejscowościach są tworzone i wyposażane place zabaw czy też proste boiska. Przykładowo w bieżącym roku w ramach funduszu sołeckiego zaplanowano utworzenie skate-parku w Jasienicy. Warto w tym miejscu podkreślić, że rozdysponowanie środków z funduszu sołeckiego jest zależne od samych mieszkańców. To oni podczas zebrania wiejskiego podejmują decyzję, na co przeznaczyć przysługujące sołectwu środki. Dzięki temu, że gmina zgodziła się „oddać” decyzyjność mieszkańcom, co roku otrzymuje z budżetu państwa zwrot 30% kwoty przeznaczonej na fundusz sołecki.

BĘDZIE SZKOŁA I DENTYSTA?

W tegorocznym budżecie zaplanowano kilka inwestycji oświatowych. Wśród nich znajduje się finansowanie dalszych prac wykończeniowych w gimnazjum w Jasienicy. Być może uda się w tym roku je zakończyć, gdyż budowa tej szkoły trwa już ponad pięć lat. Przy szkole w Jasienicy powstanie też wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią. W budżecie zaplanowano również kwotę na termomodernizację przedszkola w Tłuszczu oraz na budowę przedszkola w Postoliskach.

Samorządowcy podjęli decyzję o zakupie unitu stomatologicznego (fotel dentystyczny wraz z lampą i urządzeniami do leczenia zębów), który ma umożliwić bezpłatne korzystanie z usług lekarza stomatologa. Gmina zgodziła się również przeznaczyć pieniądze na dofinansowanie zakupu endoskopu dla wołomińskiego szpitala.

Stawiamy na place zabaw

Tegoroczny budżet jest wyjątkowo obfity w place zabaw. W Jarzębiej Łące, Chrzęsnem, i na Pólku powstaną nowe obiekty, a w Kozłach, Rysiu i Wólce Kozłowskiej pojawią się nowe urządzenia. Zaplanowano również modernizację placu zabaw przy spółdzielni mieszkaniowej w Tłuszczu oraz kompleksowy remont Ogródka Jordanowskiego. Jeśli chodzi o ten ostatni, to gmina dysponuje koncepcją rewitalizacji zakładającą utworzenie tam fontanny, jednak obecnie ciężko powiedzieć, czy właśnie ten projekt zostanie finalnie zrealizowany, czy też radni z burmistrzem zdecydują się na inny.

Prawie milion złotych zaplanowano na inwestycje związane z drogownictwem. Szczegółową listę inwestycji w tym zakresie przedstawimy w jednym z kolejnych numerów „Stacji Tłuszcz”. Ponad 800 000 zł przeznaczono na budowę stacji uzdatniania wody w Kozłach. Niestety, nawet jeśli uda się ją wybudować, nie oznacza to, że z kranów w domach mieszkańców popłynie długo oczekiwana, czysta woda. W budżecie nie zabezpieczono bowiem środków na budowę wodociągu. Inwestycja ta będzie zapewne realizowana etapowo.

***

Tegoroczny budżet jest pewnym wyzwaniem. Z jednej strony do wydania jest dużo pieniędzy, z drugiej w wielu miejscach trzeba zaciskać pasa. Realizacja dużych inwestycji wiąże się z koniecznością ich koordynacji, zapewnienia bieżącej płynności finansowej i wprowadzaniem zmian w budżecie, ze względu na rozstrzyganie zamówień publicznych. Oznacza również potrzebę skupienia się na tych „najważniejszych” zadaniach, których niezrealizowanie lub zrealizowanie w sposób niewłaściwy, może oznaczać dla naszej gminy konieczność zwrotu przyznanej przez Unię Europejską dotacji. Dodatkowo burmistrz i radni przy planowaniu kolejnych działań, muszą brać pod uwagę ustalone przez prawo dopuszczalne wskaźniki zadłużenia gminy. Ich przekroczenie lub nawet zbytnie zbliżenie się do nich, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami i trudnościami, o czym np. ostatnio przekonał się Radzymin.

Zachęcam do zapoznania się z listą 43 tłuszczańskich inwestycji. Jeśli macie Państwo jakieś uwagi i spostrzeżenia – zapraszamy do dyskusji na naszej stronie www.stacja-tluszcz.pl

 • Maciej Puławski

Zadania inwestycyjne w gminie Tłuszcz w 2012 roku

 

Reklama

Komentarze (12 )

 1. A tego nikt nie skomentuje,bo nie bardzo można jadem pluć…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 2 )

  antymason
  27/06/2012 14:01

 2. Czyli więcej tu hejterów,niż chętnych do merytorycznej dyskusji na ważne tematy.Lepiej gdy coś się dzieje siedzieć cicho z boku,a wychylić się dopiero jak komuś coś nie wyjdzie…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 2 )

  antymason
  27/06/2012 14:06

 3. Co tu dyskutować.Jest lista inwestycji to niech burmistrz z radnymi biorą sie do roboty i już.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +2 (ocen: 2 )

  Paweł
  27/06/2012 17:03

  • Realizacją budżetu nie zajmują się radni – lecz burmistrz “rękoma urzędników”.

   Burmistrz ma obecnie (na własne życzenie) samych urzędników “z obiema lewymi rękoma” …
   więc my MIESZKAŃCY możemy zrobić tylko jedno żeby im pomóc…. módlmy się !!!

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +3 (ocen: 5 )
 4. Jednak mam pytanie.Zastanawia mnie ten ‘ unit stomatologiczny’.Czy to będzie ten bezpłatny dentysta?

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  Paweł
  27/06/2012 17:09

 5. Pekinie I OBIECUJĄCO 26 000 000 to wygląda tylko czy do końca roku 2012 zdoła się to zrealizować?i znów będzie wymówka ze ze względów proceduralnych i braku pozwoleń połowa nie została wykonana. A pieniążki przepadły ( jak z funduszem sołeckim w Jasienicy za zeszły rok ) To powinna być ciężka praca urzędników z Burmistrzem na czela ( ale jego ciężko zastać w gminie) a ta praca powinna być zrobiona już w lutym i marcu a teraz to powinniśmy oglądać jak firmy które wygrały przetarg ciężko pracują dwojąc się i trojąc żeby dotrzymać terminów oddania inwestycji i wtedy można na koniec sierpnia świętować osiągnięcia podczas Gminnych Dożynek. A tu nie będzie co świętować bo i rolników już u nas w Gminnie coraz mniej a połowa z tych inwestycji jeszcze nie wyszła w ogłoszeniach o przetarg. I co dalej ??? ” W kolejnej kadencji z większym doświadczeniem razem nam się uda zróbmy sobie prezent na święta drodzy wyborcy” podpisane P Bednarczyk

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 5 )
 6. Papier wszystko przyjmie. Realizacja to co innego.
  Jaki był % wykonania inwestycji za 2011 rok? 10% czy 20%?
  Jaki za Ikw 2012,za raz za IIkw. 2012?

  Po co mydlić oczy planami. Nas interesują realne inwestycje wykonane.
  Czy jest rezerwa budżetowa aby oddać MJWPU za nie zrealizowane projekty unijne w terminie lub zrealizowanie nie zgodnie z przepisami unijnymi? Czy też będą na ten cel zaciągane kredyty?
  (A)-masonie jesteś przy żłobie to odpowiedz na moje pytania.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 4 )

  Kazimierz
  27/06/2012 22:31

 7. do Pawła:

  Z tego co się orientuję,to tak,w międzyczasie ogłoszono w tej sprawie konkurs.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -1 (ocen: 1 )

  antymason
  28/06/2012 08:51

 8. W moim ostatnim wpisie chodziło mi o dentystę.Kazimierzu,przy żłobie nie jestem,nie znam się,zarobiony jestem…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -1 (ocen: 1 )

  antymason
  28/06/2012 20:42

 9. Poz 7. “Inwestycje związane z drogownictwem” prawie 1 mln PLN.

  Niezła kwota… Może wreszcie uda się usunąć ten roller coaster na odcinku Tłuszcz – Jasienica oraz dziurska jak na księżycu na oś Słoneczna…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 4 )
  • Zanim załatają te dziurska,zdążą powstać nowe,pociesza mnie tylko fakt że w porównaniu z powiatem kutnowskim,to my tu mamy drogi jak w Niemczech hehe.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: -2 (ocen: 2 )

   antymason
   29/06/2012 11:43

 10. A może tak czas pomyśleć o ścieżkach rowerowych w gminie i w ten sposób poprawić bezpieczeństwo na drogach a nie zajmować się radiem M.
  Niech radni zajmą się gminą bo po to byli wybrani ” aby nam żyło się lepiej ” a nie polityką.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 3 )

  Agnieszka
  18/07/2012 13:42

Dodaj komentarz