ST 7(75)/2013 Rekordowe nagrody w tłuszczańskim urzędzie. Dla kogo i za co? Na razie nie wiadomo

Dodane w:: Na tapecie,Numer 7 (75) lipiec 2013,Polecamy |

Urząd Miejski w Tłuszcz56 800 zł – jak przekazał nam poseł Artur Dębski – taką sumą nagrodzono „kadrę kierowniczą gminy Tłuszcz”. Co zaskakuje – jest to kwota najwyższa w całym powiecie! Próbowaliśmy ustalić, kogo i za co burmistrz tak hojnie nagrodził. Otrzymaliśmy jednie zdawkową odpowiedź.

Pierwszy o rekordowych nagrodach w tłuszczańskim urzędzie poinformował Super Express, powołując się na zestawienie przygotowane przez posła Artura Dębskiego. Wysokość nagród w Tłuszczu, zwłaszcza na tle innych gmin powiatu i biorąc pod uwagę kondycję finansową gminy – jest mocno zaskakująca. Dlatego też postanowiliśmy zapytać burmistrza Pawła Bednarczyka – komu i za co konkretnie te nagrody przyznał.

KOMU, ILE I ZA CO?

W tym celu korzystając z prawa, jakie każdemu gwarantuje art. 61 Konstytucji RP i na bazie Prawa Prasowego, złożyliśmy wniosek o informację publiczną. Zapytaliśmy w nim:

- jaka była łączna kwota nagród wypłaconych w 2012 r. pracownikom i osobom współpracującym z Urzędem Miejskim w Tłuszczu;

- jaka była wysokość nagród wypłaconych w 2012 r. pracownikom i osobom współpracującym z Urzędem Miejskim w Tłuszczu z podaniem imienia i nazwiska nagradzanej osoby, stanowiska, informacji w jakich miesiącach były wypłacane nagrody oraz informacji za co przyznano nagrodę,

- czy w roku 2012 były wypłacane nagrody dyrektorom jednostek podległych? Jeśli tak to proszę o podanie informacji, jaka była ich wysokość z podaniem imienia i nazwiska nagradzanej osoby, stanowiska, informacji w jakich miesiącach były wypłacane nagrody oraz informacji za co przyznano nagrodę.

Aby uzyskać porównanie, te same pytania zadaliśmy odnośnie 2011 roku. Zgodnie z ustawą, burmistrz powinien odpowiedzieć na wniosek bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni. Jednak gdy po upływie 13 dni otrzymaliśmy w końcu z urzędu wiadomość, nie było tam odpowiedzi na żadne z powyższych pytań.

KULTURA TAJNOŚCI MA SIĘ DOBRZE

Zamiast podania konkretnych liczb, nazwisk i powodów otrzymania nagrody, wiceburmistrz Waldemar Banaszek stwierdził w piśmie: – Z uwagi na charakter żądanych informacji, rozpatrzenie wniosku wiąże się z koniecznością zbadania ewentualnych okoliczności uzasadniających możliwość ograniczenia prawa dostępu do informacji publicznej. W przypadku wystąpienia takich okoliczności, podmiot dysponujący informacją publiczną musi posiadać odpowiednią ilość czasu, tak aby w sposób prawidłowy móc żądaną informację udostępnić albo podjąć decyzję o odmowie jej udostępnienia.

Ponadto brak odpowiedzi na pytania o nagrody wiceburmistrz uzasadnił też koniecznością „dokonania analizy”: – Wniosek obejmuje szereg informacji, dotyczących znacznej liczny osób, zatrudnionych na stanowiskach o różnym zakresie kompetencji służbowych na przestrzeni dwóch lat.

Wiąże się to z koniecznością dokonania analizy zakresu, w jakim wniosek ten odnosi się do każdej z objętych nim osób.

Odpowiednia ilość czasu, aby przekazać mieszkańcom informacje o nagrodach, to dla wiceburmistrza maksymalnie 2 miesiące. Jest to termin dopuszczony przez ustawę w przypadku, gdy informacja nie może być udostępniona bez zbędnej zwłoki. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w Urzędzie Miejskim pracuje sztab osób, a nagrody są zapewne zapisywane w programie księgowym, czas jaki potrzebuje wiceburmistrz na przekazanie informacji o nagrodach, jest tak samo zaskakujący jak ich wysokość. Tym bardziej, że pani Emilia Oleksiak, Główny Specjalista ds. Promocji Gminy, Informacji i Kultury, była w stanie potwierdzić informację o 56 800 zł wypłaconych nagród w ciągu… dwóch dni. Ta właśnie kwota „została przeznaczona na nagrody dla pracowników w 2012 roku, jednak nie obejmowała wszystkich pracowników” – zastrzegła pani Oleksiak.

– Wszyscy mówią o kryzysie i oszczędnościach, a wypadałoby zacząć od siebie. Z czystej życiowej przyzwoitości [burmistrzowie] powinni się wstrzymać od wypłacania tych nagród – komentował po ujawnieniu wysokości nagród przez Super Express Jerzy Budzyn, warszawski radny. Trudno nie przyznać mu racji.

red.

Nagrody w gminach powiatu wołomińskiego 2012, (Źródło: Biuro Poselskie Artura Dębskiego)

Nagrody w gminach powiatu wołomińskiego 2012, (Źródło: Biuro Poselskie Artura Dębskiego)

Reklama

Komentarze (19 )

 1. Gra na zwłokę przy wnioskach o dostęp do informacji publicznych, przesyłanie szczątkowych odpowiedzi, aby tylko zmieścić się w ustawowym terminie, prośby o “udowodnienie interesu publicznego” itp. zagrywki to standard w naszym Urzędzie – niestety. Jednak dokładnie pokazuje, że Burmistrz i Jego Zastępca nie lubią jak obywatele interesują się sprawami Gminy…
  Tak, czy inaczej Wice możliwe, że będzie zmuszony do podania kwot nagród, jeśli sprawa trafi na wokandę WSA.

  WSA w Opolu orzekł, że nie można odmawiać ujawnienia informacji dotyczącej nagród poszczególnych pracowników (wyrok z 27 czerwca 2013 r., sygn. akt II SAB/Op 33/13). W rozpatrywanej sprawie prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Opolu nie udostępnił pełnych informacji dotyczących wysokości wynagrodzeń, w tym nagród, jego oraz pozostałych etatowych członków kolegium izby. Argumentował, że nie ma przepisów, które nakazywałyby mu podawanie uzasadnienia przyznanych bonusów oraz ich wysokości. WSA zobowiązał go do podania kwot tych świadczeń. Zaznaczył też, że nie wystarczy podanie najniższej i najwyższej nagrody. Uznał, że są to pieniądze publiczne, więc nie można ukrywać informacji o nich.

  http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/721095,wysokosc-nagrod-dla-urzednikow-bedzie-jawna-transparentnosc-wyeliminuje-patologie.html#

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +2 (ocen: 18 )

  Łukasz
  30/07/2013 10:57

 2. Ooooo i tutaj też plują w twarz i się śmieją. Co tam, że to pieniądze publiczne, co tam że trzeba się z nich rozliczyć. Tajemnica i tyle! Przepisy? Mamy swoje, co Panie Burmistrzu?

  Tłuszcz widać ma lepszych pracowników i jest 2 razy bogatszy od Ząbek, prawie 6 razy od Marek.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +6 (ocen: 22 )

  Flucky
  30/07/2013 16:08

 3. Ciekawostka, wydatki urzędu miejskiego w ostatnich 3 latach(na podstawie sprawozdań finansowych):
  http://i.imgur.com/yHqpLYw.png

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -1 (ocen: 15 )

  piotr
  31/07/2013 01:06

 4. Zapowiadane przed wyborami zmiany na lepsze jak na razie dotknęły kilka osób ze świty burmistrza. Za co on im tyle płaci i jeszcze daje premie? Pieniądze z naszych podatków zamiast iść na inwestycje są ładowane do kieszeni kilku osób a pod wszystkim podpisuje się Paweł Marcin Bednarczyk. Zapamiętamy!

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +2 (ocen: 20 )

  Marek
  04/08/2013 23:05

 5. Ale obciach, pazerność pierwszego sortu, najlepsza w powiecie :) A przed wyborami ten bez włosów agitował, żeby na młodych głosować i udało się, brawa dla tego pana, nie zginie chłopak – łebski jest. Młody polegnie bidulek po jednej kadencji ale przecież na kogoś odpowiedzialność będzie musiała spaść. Ciekawe jak sobie będą do gardeł skakać przed wyborami, wszak te kości jak widać nie małe a do dobrego łatwo się przyzwyczaić. Brak przyzwoitości, takiej ludzkiej, wstydu i umiaru brak.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +4 (ocen: 20 )

  MojeMiasto
  05/08/2013 23:18

 6. Jak zwykle ST mydli oczy mieszkańców wraz ze swoimi (kilkoma) poplecznikami.
  Gdyby Klembów, Wołomin czy Radzymin podały wartości nagród, to by wszystko wyglądało inaczej.
  A tak manipulowanie wybranymi wiadomościami nic nowego. W zimie się gazeta nada do podpałki a w lato…

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -7 (ocen: 19 )
  • ST mydli oczy mieszkańców? HA HA HA A przeczytałaś ten tekst czy szczytowanie z wodomierzem zaślepiło Twoje widzenie? Otóż zwróć uwagę, że na wątek wynagrodzeń zwrócił uwagę ogólnopolski brukowiec SUPER EXPRESS (swoją drogą burmistrz dba o PR – co chwila pojawia się w ogólnopolskich mediach. Szkoda tylko, że nigdy w pozytywnym świetle).

   ST tylko chciała zweryfikować te dane, ale oczywiście Burmistrzowie zamiast dane przekazać to dolali oliwy do ognia zasłaniając się… tak, tak… tajemnicą. Jakby to kogo dziwiło.

   VN:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +2 (ocen: 12 )

   Flucky
   07/08/2013 11:11

 7. A w lato Martyna to znajomi władzi roznoszą książeczki śmieciowe żeby zrobić sobie lans pod rękę z burmniszczem albo dorobić do emerytury żeby była dieta za szczekanie na sesji

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 19 )

  Marek
  06/08/2013 22:53

  • Jedni się “lansują” pobierając opłaty na targowisku od potencjalnych wyborców. Jeszcze inni latają po osiedlach szczytując wodomierze, kolejni zaś agitują w swoich lokalach usługowo-handlowych itp. itd. Więc…jeszcze inni roznoszą książeczki “marku”

   VN:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: -5 (ocen: 17 )
 8. szczytując wodomierze

  Genialne :-D

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 11 )

  Łukasz
  07/08/2013 09:52

  • fonetyczna literówka, ale to jest najważniejsze.

   VN:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: -2 (ocen: 14 )
   • Słowo “sczytać” czytamy jako Sczytać, zatem nie wiem skąd wzięła Ci się “fonetyczna literówka”, co de facto nie istnieje. W słowie mówionym możemy mówić o przejęzyczeniu, a nie literówkach.

    VN:F [1.9.12_1141]
    Poparcie: 0 (ocen: 10 )

    Łukasz
    07/08/2013 11:50

   • To nie literówka tylko Freud. No tylko że odbiegamy od tematu wyjątkowo pazernego skoku na kasę. Burmitrz rozdaje swojej ekipie rekordowe premie i nie chce ujawnić komu, ile, za co.
    Ze swojej kieszeni jak zapłaci to niech ma to w tajemnicy a on tą kasę rozdaje z naszych podatków. Chciwość i bezczelność ludzka nie zna granic. Sami sobie wybraliśmy takie “zmiany na lepsze”.

    VN:F [1.9.12_1141]
    Poparcie: +6 (ocen: 10 )

    Marek
    09/08/2013 13:11

 9. Na FB Tłuszcz chwali się, że zajęliśmy ponoć 21 miejsce w rankingu “Europejski Samorząd”.

  Już od 9 lat „Rzeczpospolita” publikuje coroczny „Ranking samorządów” w Polsce. Ranking wskazuje 100 najlepszych samorządów terytorialnych w kilku kategoriach, biorąc pod uwagę zróżnicowane wytyczne. Samorządy dzielone są przede wszystkim na 3 grupy: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Twórcy rankingu sprawdzali które miasta i gminy najbardziej dbały o rozwój oraz wzrost standardu życia swoich mieszkańców, nie zaniedbując przy tym gospodarki finansowej.
  W zestawieniach prezentowanych przez „Rzeczpospolitą” (nr 166 z 18 lipca 2013 r.) znalazł się również ranking wykorzystania funduszy unijnych „Europejski samorząd”. W kategorii gminy miejsko-wiejskie Gmina Tłuszcz uplasowała się w tym rankingu na 21 pozycji spośród 100 najlepszych w całym kraju Gmin. W roku 2012 zajmowaliśmy miejsce 70. Znaleźliśmy się zatem wśród zaledwie 11 gmin miejsko-wiejskich z terenu województwa mazowieckiego, które zostały ujęte w najlepszej setce w Polsce. Gmina Łochów zajęła w rankingu 35 pozycję. Wśród gmin wiejskich wysoko uplasowała się Gmina Jadów, zajmując 15 miejsce.
  W Polsce funkcjonuje w sumie 587 gmin miejsko-wiejskich. Twórcy rankingu korzystali z danych Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Powstał na podstawie danych o dochodach budżetowych pochodzących z funduszy unijnych, a także na podstawie wielkości wsparcia unijnego, jakie przyznano samorządom z krajowych programów operacyjnych – Infrastruktura i środowisko, Kapitał ludzki, Innowacyjna gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej, Pomoc techniczna – oraz regionalnych programów operacyjnych.

  Źródło: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.630545070311820.1073741885.487137391319256&type=3

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -2 (ocen: 6 )

  Łukasz
  09/08/2013 19:16

 10. No cóż, 21 pozycja w 2013 roku w porównaniu z pozycją 70 w 2012 roku – imponujący postęp. Wszak burmistrz – specjalista od pozyskiwania środków, dobrze doradzany przez super specjalistów okolicznych (poz.35 dla niewtajemniczonych)- tylko hali, tylko hali żal…
  No może jeszcze niektórych placów zabaw…

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -2 (ocen: 2 )

  veritas
  12/08/2013 21:46

  • Ciekawa sytuacja jest z tym, bo jeśli mnie pamięć nie zawodzi, to wszystkie projekty unijne, które zostały zrealizowane za tej ekipy zostały napisane za Białka. Wodociągi, od cyfrowej pustyni do cyfrowej doliny itp.
   Jeżeli się mylę to mnie poprawcie, ale jak na razie widzę, że Burmistrz przypisuje sobie zasługi w pozyskiwaniu środków unijnych poprzedniej kadencji.

   VN:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +6 (ocen: 8 )

   Łukasz
   13/08/2013 07:41

   • Jak na razie to obecny Burmistrz od marca br. szuka specjalisty do spraw funduszy unijnych i nie może znaleźć…

    VN:F [1.9.12_1141]
    Poparcie: +3 (ocen: 5 )

    Łukasz
    13/08/2013 07:46

    • Jak to mówią – kto szuka… znajduje. I jeszcze jedno, takie o perłach i trzodzie;)

     VN:F [1.9.12_1141]
     Poparcie: -3 (ocen: 5 )

     veritas
     13/08/2013 08:19

 11. Tu też piszą o Tłuszczu ale niestety nieciekawie
  http://www.gazeta-dobryznak.pl/index.php?art=1923

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 7 )

  Marek
  13/08/2013 19:52

Dodaj komentarz