ST 2(70)/2013 W pogoni za pasją (wywiad)

Dodane w:: Numer 2 (70) styczeń 2013,Sport,Wywiad,Zwyczajni Niezwyczajni |

Chyba każdy z nas widział kiedyś film, w którym stado psów ciągnie sanie po mroźnych bezdrożach. Jednak pewnie mało kto wie, że jest to sport uprawiany w Polsce, a nawet w naszej bliskiej okolicy.

Milena Jezierska ze swoim eurodogiem Siegerem (fot. Izabela Gettel)

Milena Jezierska ze swoim eurodogiem Siegerem (fot. Izabela Gettel)

W okolicach Tłuszcza mamy dwie zawodniczki, które odnoszą sukcesy – w tym na skalą ogólnopolską, a nawet światową. O pani Annie Bajer z miejscowości Kury pisaliśmy w listopadzie. Drugą z miłośniczek psich sportów jest dwudziestoletnia Milena Jezierska. Jest ona licencjonowaną zawodniczką, należąca do Klubu Sportu Psich Zaprzęgów Alaska z Łodzi. Milena trenuje w pobliskich lasach w Jasienicy i Klembowie, gdzie mieszka.

Sławomir Sikorski: Skąd wzięła się Twoja pasja?

Milena Jezierska: Moja przygoda z psimi zaprzęgami zaczęła się w 2005 roku, kiedy to wstąpiłam do Kobyłkowskiej Drużyny Harcerskiej. Harcerze posiadali psy ras północnych: alaskan malamute, samoyed oraz siberian husky. To właśnie te ostatnie najbardziej podbiły moje serce. I tak oto w lutym 2006 roku w moim domu zamieszkał pierwszy zaprzęgowy pies, husky imieniem Draco. Jego ruchliwość sprawiła, że wręcz zmusił mnie do większej aktywności, a co za tym idzie – do uprawiania  sportu psich zaprzęgów. Już po pierwszym wspólnym treningu wiedziałam, że to jest to, co chcę robić. Zabawa była świetna, jednak chciałam osiągać coraz to lepsze wyniki. Nie wahając się zakupiłam eurodoga (w skrócie: ESD – od słów european sled dog). Eurodogi to mieszanka kilku ras, co powoduje, że są one najszybszymi psami sprinterskimi startującymi w tym sporcie. Taki pies kocha biegać, robi to całym sobą.

Jakie największe osiągnięcie macie na swoim koncie?

Na chwilę obecną jest to V-ce Mistrzostwo Polski w Bikejoringu w 2012 roku, ale nie zamierzamy spoczywać na laurach.

Psie zaprzęgi to duże emocje?

Każde zawody dla nas to ogromna frajda, mnóstwo zabawy, ale również sprawdzenie siebie i swoich możliwości w porównaniu z innymi zawodnikami. Każde zawody uczą nas czegoś nowego, zdobywamy dzięki nim doświadczenie, uczymy się wspólnie pracować i poprawiać błędy, jakie zdarza nam się popełniać. Niesamowitą radość sprawia mi, jak mój pies reaguje na każdy trening. Wystarczy, że założę kurtkę, w której trenujemy – a on to już czuję i nie odstępuje mnie na krok, gdy zakładam buty czy pakuję sprzęt do samochodu. Na zawodach ta reakcja wzmacnia się, zwłaszcza kiedy czekamy na swoją kolej w tunelu startowym. Inni zawodnicy startują przed nami, a Sieger nie może wysiedzieć w miejscu, chce biec, zaczyna ciągnąć, szczekać, rwać się do przodu.

Sieger?

Sieger w tłumaczeniu na polski oznacza „zwycięzca”. Wierzę, że imię zobowiązuję, dlatego liczymy, że dobra passa stawania na podium nas nie opuści w nadchodzącym sezonie „dryland” czyli w warunkach bezśnieżnych. Mamy bardzo ambitne plany na najbliższy sezon, m.in. starty w Mistrzostwach Europy ECF w Szwajcarii, Mistrzostwach Świata we Włoszech oraz oczywiście zawodach krajowych. Co osiągniemy – czas pokaże, zakończył się sezon, ale my nie próżnujemy. Sieger ma ferie, natomiast ja szlifuję formę.

Na koniec pytanie – czy każdy może w ten sposób spędzać czas z psem? Komu byś to poleciła?

Spędzać czas aktywnie z psem może tak naprawdę każdy. Wystarczy odrobina chęci, zakup specjalnych szelek dla psa oraz smycz z amortyzatorem. Koszt sprzętu zaczyna się od 100 zł, w zależności od rodzaju i ilości – koszt taki jest jednorazowy. Potem tylko zabieramy psa do lasu i po prostu próbujemy. Każdemu czworonogowi taki wypad sprawi fajną zabawę.

Z Mileną Jezierską rozmawiał Sławomir Sikorski, fot. Izabela Gettel

 

 

POPULARNE PSIE SPORTY

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się różne dyscypliny sportowe, które człowiek może wykonywać wspólnie z psem – także rekreacyjnie i amatorsko. Należą do nich:

- agility (pies prowadzony gestami i komendami człowieka musi pokonać jak najszybciej specjalny tor przeszkód)

- bikejoring (zawodnik jedzie na rowerze, przed nim biegnący pies)

- canicross (wspólny bieg z psem)

- coursing (wyścigi psów, gdzie zwierzęta gonią atrapę ofiary)

- dogfrisbee (pies łapie dysk frisbee rzucany przez człowieka)

- dogtrekking (dłuższy marsz na orientację z psem)

- flyball (sztafeta psów biegnie po torze złożonym z przeszkód i łapie piłeczkę)

- mundial z psem (gra z piłką)

- obedience (pies słucha człowieka i wykonuje jego polecenia)

- psie zaprzęgi (psy biegną przed saniami, wózkiem lub hulajnogą)

- skijoring (człowiek na nartach, a przed nim biegnie pies)

- taniec z psem

Więcej informacji na stronie: www.psy.pl

 

Reklama

Komentarze (1 )

  1. pojechała na jedne zawody i wielka zawodniczka.hahahahaha

    VA:F [1.9.12_1141]
    Poparcie: -6 (ocen: 8 )

    maszer
    31/01/2013 19:52

Dodaj komentarz