[AKTUALIZACJA] ST 2(70)/2013 Sprawa Deloitte powraca – radni krytykują sposób wyłonienia firmy. Otrzymaliśmy stanowisko burmistrza

Niewłaściwe zbadanie rynku, pominięcie przejrzystych procedur, za wysoka prowizja i zawarcie umowy „na wyłączność” – to tylko część z listy zastrzeżeń, jakie mają radni do podpisanej przez burmistrza w marcu zeszłego roku umowy na odzyskiwanie podatku VAT przez gminę.

Sprawa podpisania umowy na odzyskiwanie podatku VAT z firmą Deloitte bez wiedzy radnych była ważnym wydarzeniem poprzedniego roku i miała negatywny wpływ na współpracę burmistrza Pawła Bednarczyka z Radą Miejską. Ostatnio przewodniczący Komisji Budżetu i Inwestycji radny Mirosław Sobczak zaprosił na posiedzenie komisji burmistrza Pawła Bednarczyka. Tematem rozmowy miała być właśnie umowa z Deloitte. W związku z nieobecnością burmistrza na posiedzenie komisji przybyła doradczyni Magda Kuczkowska, która została upoważniona do udzielania wyjaśnień w tej sprawie. Podczas posiedzenia radny Sobczak zadał jej szereg pytań dotyczących okoliczności podpisania umowy oraz poszczególnych zapisów. Interesowało go m.in. dlaczego urząd wybrał właśnie tę konkretną firmę i nie zastosował w tym przypadku porównania ofert.

– To nie my szukaliśmy Deloitte’a, tylko Deloitte znalazł nas i wiecie o tym panowie doskonale – odpowiedziała doradczyni burmistrza. Na dalsze pytania radnego dodała: – Ja panu po raz trzeci powiem, że w internecie, gdzie wyszukiwałam takie firmy, nie znalazłam, więc nie wiem, jakich ofert by pan oczekiwał? Nie wiem – ogłaszać w radiu?, w telewizji?, że Urząd Miejski w Tłuszczu poszukuje takiej firmy, ponieważ radny Sobczak życzy sobie – nie wiem – dwunastu ofert? – odparła na wątpliwości przewodniczącego Komisji Budżetu i Inwestycji doradczyni Magda Kuczkowska.

PROWIZJA ZAMIAST CHODNIKA

Te wypowiedzi wywołały reakcję pięciu radnych Rady Miejskiej w Tłuszczu – przewodniczących trzech komisji rady: Mirosława Sobczaka, Tadeusza Groszka, Dariusza Kura oraz zasiadających w prezydium Klubu Radnych „Razem dla Gminy”: Roberta Szydlika i Włodzimierza Malinowskiego. Przygotowali oni opinię w sprawie umowy z Deloitte, w której wyrażają swoje zaniepokojenie informacjami przekazanymi na posiedzeniu Komisji Budżetu i Inwestycji w dniu 18 stycznia. Radni w swojej opinii poddają w wątpliwość twierdzenia doradczyni o braku możliwości znalezienia innych firm w internecie. W dokumencie czytamy: „W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy p. Doradczyni naprawdę szukała tych firm w Internecie, czy jedynie – zaskoczona pytaniami – przyjęła taką linię obrony? Czy też może szukała tych firm w sposób nieumiejętny? Od osoby na stanowisku Doradcy Burmistrza oczekiwalibyśmy sprawnego poruszania się w zasobach internetowych. Wystarczyłoby bowiem 10 minut, by znaleźć takich firm pięć lub więcej”. Dalej padają nazwy innych firm wraz z informacją o gminach, dla których pracują.

Radni podważają również wysokość prowizji, którą otrzyma firma Deloitte obsługująca naszą gminę (17%) i podają przykładowe umowy, gdzie ta prowizja była dużo niższa: „Legionowo 7,5%, Chełmiec 8% (ale nie więcej niż 150.000) zł, Ząbki – poniżej 1%, dokładnie 0,733!”. Zauważają, że są liczne przykłady gmin, gdzie przeszkoleni pracownicy sami odzyskiwali VAT od inwestycji. Na posiedzeniu Komisji Budżetowej radny Kamil Laskowski wymieniał Piaseczno i Ustronie Morskie.

W opublikowanej opinii radnych można przeczytać, że przy odzyskaniu podatku VAT od inwestycji za kwotę 15 mln netto różnica w prowizji, jaką będzie zobowiązana zapłacić gmina, w stosunku do tego, co wg radnych było realne do wynegocjowania, mogłaby wynieść prawie 462.000 zł na niekorzyść Tłuszcza. „Za przybliżoną kwotę można byłoby wybudować chodnik z Tłuszcza do Jasienicy albo z Tłuszcza do Wólki Kozłowskiej!” – podnoszą autorzy krytycznego dokumentu.

JAK NEGOCJUJĄ URZĘDNICY?

W swoim stanowisku radni poruszają również kwestię pominięcia procedur przetargowych: „Wiemy, że gdy wartość umowy jest niska lub trudna do oszacowania, gmina nie musi korzystać z procedur przetargowych. Biorąc jednak pod uwagę, że ta trudna do oszacowania wartość umowy będzie jednak wyższa niż progi przetargowe, oczekiwalibyśmy przejrzystych procedur i dokumentów, które potwierdzałyby, że Burmistrz szukając partnerów kieruje się zasadą gospodarności”.

Ponadto autorzy opinii sygnalizują, że mają wątpliwości, czy tłuszczańskie władze i urzędnicy są wystarczająco przygotowani merytorycznie, aby zająć się realizacją projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego: „W kontekście umowy z firmą Deloitte obawiamy się, czy będą Państwo w stanie wynegocjować korzystne dla gminy kontrakty, gdy naprzeciwko staną doświadczeni negocjatorzy z dużych instytucji finansowych…”

Jak całą sprawę komentuje burmistrz Paweł Bednarczyk?

– Informuję, że z uwagi na powagę materiału zawartego w piśmie postaram się przesłać komentarz do końca tego tygodnia – czytamy w przesłanym do naszej reakcji e-mailu. Jak tylko go otrzymamy, zostanie opublikowany na naszej stronie internetowej (aktualizacja 6.02.2013 – otrzymaliśmy stanowisko burmistrza, dodane poniżej)

 • Maciej Puławski

 

Pełna treść opisywanej opinii radnych w sprawie umowy z Deloitte (kliknij, aby powiększyć):

Krytyczna opinia radnych ws umowy z Deloitte (str 1)

Krytyczna opinia radnych ws umowy z Deloitte (str 1)

Krytyczna opinia radnych ws umowy z Deloitte (str 2)

Krytyczna opinia radnych ws umowy z Deloitte (str 2)

Aktualizacja 6.02.13 – stanowisko Burmistrza Tłuszcza odnośnie opinii radnych w sprawie umowy z Deloitte:

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.1

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.1

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.2

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.2

 

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.3

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.3

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.4

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.4

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.5

Pismo Burmistrza Tłuszcza, str.5

 

Reklama

Komentarze (35 )

 1. Moim zdaniem to największy przykład niekompetencji dzisiejszej ekipy urzędniczej z burmistrzem na czele. Jak można podpisywać umowę bez rozeznania rynku? Mało tego w taki sposób, że nie można się z tej umowy wycofać?
  Panie burmistrzu, na takim stanowisku nie wolno się kierować emocjami, tylko na chłodno trzeba wszystko kalkulować. Dał się Pan zrobić negocjatorom z Deloitte jak pięcioletnie dziecko…

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +7 (ocen: 15 )

  Łukasz
  29/01/2013 14:12

  • Właśnie! Panie Łukaszu tu chodziło jednak o mniejsze pieniądze a w tym partnerstwie publiczno-prywatnym będzie kilkadziesiąt milionów zł. To taki kredyt pod inną nazwą. I się będziemy zastanawiać potem czy Burmistrz źle negocjował, czy …… że tak drogo wyszło.
   Bo jak ktoś źle negocjuje płacąc nie ze swoim a z państwowych pieniędzy to albo jest wg mnie ciemny albo… wcale nie taki ciemny.
   Rozumie Pan co mam tu na myśli.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +8 (ocen: 12 )

   Jarosław
   29/01/2013 14:29

 2. Nie wiem jak wyszukiwane były informacje w Internecie przez burmistrza i doradców ale w Biuletynie Zamówień Publicznych można znaleźć kilkadziesiąt komunikatów z datą zamieszczenia w 2011 roku o podpisaniu umów dotyczących doradztwa podatkowego w zakresie odzyskania nadpłaty VAT, część wraz z wynegocjowanymi kwotami za jakie usługa ma być wykonana(wiele poniżej 500 tys.). Pojawiają się także co najmniej dwie firmy inne niż Deloitte.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +7 (ocen: 9 )

  Piotr
  29/01/2013 16:14

 3. Wpis zaktualizowany o przesłane nam dzisiaj stanowisko Burmistrza Tłuszcza odnośnie krytycznej opinii radnych w spr. umowy z Deloitte.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 1 )
 4. Jeśli tą odpowiedz pisał burmistrz to szczerze współczuję nam takiego burmistrza, jeśli współpracownicy to też współczuję.
  W powyższego pisma jasno wynika, że burmistrz nie do końca rozumie co jest w jego zakresie kompetencji a co powinien uzgadniać z radą.
  Polecam ustawę o samorządzie na długie zimowe wieczory.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +5 (ocen: 9 )
  • ustawem to Ja mam w d…. a raczej w bródzie pot paznokciem…
   prawo f tej gminie (normalnej) to stanowiem ja baldemar wanaszek :))

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: -1 (ocen: 5 )

   baldemar wanaszek
   06/02/2013 14:29

  • Czytam tą odpowiedz burmistrza i muszę z przykrością stwierdzić:
   - Straszny bełkot i bardzo niewiele merytorycznej odpowiedzi na temat.

   O ile się zorientowałam (a potrafię czytać tekst ze zrozumieniem) to radni są za odzyskiwaniem podatku Vat, z pisma burmistrza wynika zupełnie co innego.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +5 (ocen: 9 )

   Natalia
   06/02/2013 18:48

 5. Przykro się czyta tak emocjonalne wypowiedzi jak ta powyższa, burmistrza. Popełnił błąd, co widać, i zamiast się do tego przyznać, wycofać się, brnie w ślepym uporze, byle tylko wszystkim udowodnić. Pytanie tylko co, że go stać? Na wydawanie nie swojej kasy? Chce zrobić prezent dużej firmie finansowej o której sam pisze że jest kuta na cztery nogi?

  Swoją drogą to ciekawe ile lat musi minąć by mężczyzna dorósł, przestał się czepiać kobiecych spódnic i był wart szacunku, podejmując sensowne, gospodarskie decyzje, sam.

  Czyżby zabrakło odwagi do przyznania się do błędu? Po pierwsze w doborze osoby która realizowała tą sprawę, bo powątpiewam, żeby robił to sam, po drugie w nadzorze, bo jeżeli bezradni radni mogli sprawdzić że temat jest śliski i ktoś gminę za przeproszeniem ma golić z kasy, latami, to burmistrz jako gospodarz miał obowiązek też to zauważyć i nie pozwolić na taki finał sprawy. Zakładając że to dobro gminy miał na względzie przez ten cały czas.

  A teraz… pismo pełne wycieczek, propagandy sukcesu, bicia się w cudze piersi, no po prostu żenada. Wstyd mi, i przykro, że mamy w Polsce takich włodarzy.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +7 (ocen: 15 )

  doradca doradcy doradza doradztwo
  06/02/2013 14:23

 6. Ciekawy jestem czy ze stanowiskiem Burmistrza zgodziłby się również Urząd Zamówień Publicznych powołany do kontroli.

  Niech Pan Burmistrz poda w takim razie podstawę prawną umożliwiającą mu podpisanie takiej umowy (artykuł i ustawę).

  “Legalność zawartej umowy nie podlega żadnej dyskusji”. Może i Burmistrz dyskusji nie lubi, ale to ja mam w takim razie pytanie. Czy dla zawarcia umowy na wieleset tysięcy złotych nie jest potrzeba przetargu? Na jakiej zasadzie teraz Deloitte ma przystąpić do działania?
  1. Na podstawie tej umowy podpisanej przez Burmistrza? W takim razie Deloitte przystępuje do działania i odzyskuje te miliony VAT dla Gminy. W skutek tego Gmina musi wypłacić firmie doradczej owe kilkanaście procent tj. kilkaset tysięcy złotych. De facto ominięto prawo zamówień publicznych.
  2. Jakiejś nowej umowy już na bazie prawa zamówień publicznych? Tyle, że wtedy musiałby być ustawiony przetarg pod Deloitte. Bo przecież jak w przetargu zostanie wyłoniona inna firma to Deloitte i tak otrzyma wynagrodzenie (bo na to zgodził się Burmistrz w podpisanej już umowie).

  17 lipca 2012 roku odbyło się spotkanie z Radnymi tyle, że jak się okazało było to już po podpisaniu umowy. Panie Burmistrzu!!! To nie jest szum medialny tylko cały czas usiłowanie uzyskania od Pana informacji, których Pan nie chce udzielać. Jak Pan nie daje informacji to i trwa to miesiącami. Kto jest hamulcowym projektu? Radni czy Pan?

  Fajnie, że umowa przewiduje możliwość zmiany jej treści. Chyba tak ma każda umowa, co Panie Burmistrzu? A o zmianie treści już Pan z Deloitte rozmawiał, są oni chętni?

  Pan Burmistrz ma umocowanie prawne do podejmowania decyzji samodzielnie? Konsekwencje mogą być z tego poważne. Takie podejście i takie działania przyniosą wiele strat tak Burmistrzowi jak i Gminie. Kto na tym zyska?

  Swoją drogą:
  Burmistrz ma dokumentację projektową na 70mln zł (kolejny raz Pan Burmistrz przytacza tą liczbę – jakby się cieszył z samego faktu, że to taka duża liczba i to ON ją ma). Tylko po co mu to skoro nie stać jest naszej gminy na jej wykonanie? Że tak powiem… wolę łyżkę pełną treściwej strawy, aniżeli pustą chochlę.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +12 (ocen: 14 )

  Flucky
  06/02/2013 16:29

 7. I jeszcze jedno.

  Nie wiem, o której Burmistrz przekazał swoje stanowisko, ale to chyba coś jest nie tak w sytuacji kiedy jedna strona wykonuje pismo w dniu 26 stycznia, a druga odpowiada prawie dwa tygodnie później (5 lutego) i wymaga odpowiedzi w kilka godzin.

  To jest poważne traktowanie ludzi?? Wstyd!

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +12 (ocen: 14 )
 8. ta firma jak się poszuka w internecie ma bardzo różne opinie nie jest tak do końca tania i dobra skąd ta decyzja może dowiemy się od komisji śledczej jak ją powołamy ,paweł czyta czyta i nic nie kuma, to samo tyczy się banaszka.Tęgie głowy tylko do czego? bo ja nie wiem.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +7 (ocen: 15 )

  hubert
  06/02/2013 16:47

  • Tęgie głowy? Do picia też nie :-). Ta firma jest tylko duża i bardzo droga jak widać. Dali ciała a teraz nie umieją się przyznać do błędu. Chyba że to nie był błąd a działanie na szkodę gminy i stąd teraz taka wściekłość. Zaraz się może okazać że nielegalne fundamenty to był drobiazg.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +5 (ocen: 11 )

   FBI CIA
   07/02/2013 09:48

 9. Przeczytałem pismo burmistrza i jestem bardzo zaniepokojony.
  Z pisma tego bije tyle jadu i nienawiści, ze aż boli mnie mieszkańca.
  Kampania wyborcza skończyła sie 2 lata temu, a Bednarczyk ze swoją świtą wciąż ją prowadzi szukając nadal w koło siebie winnych własnych nieudolnych działań.

  Radni sugerują wybór korzystniejszego rozwiązania, a burmistrz swoje. Albo nie zrozumiał treści, albo jest już tak zniewolony (tymi co mu mącą w głowie) i powinien może już odejść?

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +5 (ocen: 13 )

  Miecysław
  06/02/2013 17:14

 10. Dlaczego Burmistrz boi się ogłosić przetarg na odzyskanie Vat-u? (tak nakazuje prawo zamówień publicznych) Działania burmistrza to wg mnie omijanie prawa!!!!
  Skoro jest pewien o tym, że firma Deloitte jest najlepsza, to czego się boi? Niech ogłosi przetarg

  Na takim przetargu zyskałaby gmina i mieszkańcy. Może są tacy co mogliby stracić?

  Gmina Legionowo ogłaszała przetarg:
  http://www.bip.legionowo.pl/?content=18742&id=9851

  W gminie Tłuszcz prawnicy mówią, że nie trzeba przetargu. Burmistrz sam twierdzi, że może podjąć taką decyzję.

  Czy Tłuszcz i Legionowo to miasta leżące w tym samym kraju i podlegające temu samemu prawu?

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +4 (ocen: 14 )

  Stanisław
  06/02/2013 17:42

  • Legionowo graniczy z Warszawą a Tłuszcz to już prawie Białoruś za obecnej ekipy. Nawet sztandary Solidarności nosili na kolejowej imprezie dawni działacze PZPR.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +1 (ocen: 9 )

   FBI CIA
   07/02/2013 09:52

 11. Stanisławie,

  Tak jak napisałem wcześniej. Teraz Burmistrz już nie może ogłosić przetargu. Znaczy… może, ale byłoby to głupotą. Bo niby jak miałoby to wyglądać? Jeśli wygrałaby inna firma niż Deloitte (a jest to baaardzo prawdopodobne) to jakby uzyskała jakikolwiek zwrot VAT-u to wynagrodzenie Tłuszcz musiałby zapłacić tej wybranej nowej firmie oraz Deloitte (z tytułu kary umownej). Dwa razy za to samo? No chyba się nie opłaca.

  Co nie zmienia faktu, że moim zdaniem Burmistrz działał bez legitymacji, nie miał podstaw prawnych do podpisania takiej umowy. A jak twierdzi, że jest inaczej, że nie ma tu dyskusji to niech podstawę prawną swojego działania poda. Czy to omijanie prawa, czy łamanie…

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +5 (ocen: 13 )

  Flucky
  06/02/2013 19:58

 12. A już myślałam że po sprawie XYZ(właściwą wstawić) będzie trudno o większy blamaż osoby pełniącej w tej kadencji funkcję burmistrza Tłuszcza.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 8 )

  Joanna
  07/02/2013 00:23

 13. A ja takie coś słyszałem …
  http://www.youtube.com/watch?v=PgCcsXJAga0

  co tam jakieś nędzne oszczędności ;P
  Pieniądze należy zdobywać legalnie (na konkretne umowy) !!!
  ….
  to Miś na skalę naszych możliwości…
  patrzcie to jest nasze (nasza umowa), przez nas wykonane (podpisane) i to nie jest nasze ostatnie słowo !!!

  Tak samo jest z umową Deloitte

  to byłem ja – Jarząbek

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 9 )

  Ja - Jarząbek
  07/02/2013 15:41

 14. juz kilka za tej kadencji było tych:
  “Drogich słomianych inwestycji”
  -Leszowanie drug bez protokołów i ważenia
  -ekspertyza na pawilon handlowy
  -umowa z deloitte
  -za chwilę PPP

  A Białek tylko fundamenty i to jeszcze go skazali.

  I klo jest lepszy?

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 11 )

  Pan Pikuś
  07/02/2013 19:46

 15. Niech mi ktoś może odpowie czy zawarcie tej umowy nie rodzi podejrzania popełnienia przestępstwa i nie powinno skutkować zgłoszeniem przez komisje rewizyjną do odpowiednich organów

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 8 )

  Piotr
  07/02/2013 22:09

  • W tym kraju różne rzeczy przechodzą, ale wg mnie jest to przykład niespotykanej naiwności, z pogranicza głupoty, albo chamskiej nieuczciwości – to moje prywatne zdanie.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +1 (ocen: 7 )

   Bartek
   08/02/2013 11:54

  • Podejrzenia przestępstwa jak najbardziej. Tylko czy do udowoenienia. Wg mnie Skorzystali z luki prawnej.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +1 (ocen: 7 )

   Bolesław V
   08/02/2013 16:37

 16. pewnie tak tylko na ich szczęście( panujących), a nasze nie szczęście np.NIK nie wkracza na nasz teren ,za niski rangą niestety,ale poczekamy zobaczymy może ktoś poprosi kogoś i wpadnie z wizytą, sam mam taką pracę że czasami widzę się z kimś z rządu np. vice ministrami, czy doradcami itp i itd, ale jak patrzę na ich też środki od kapusty.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 10 )

  hubert
  08/02/2013 13:56

 17. Prawdopodobnie prawniczki (najbliższa świta) dokopały Burmistrzowi z obu nóg na raz. Celowo, czy w niewiedzy? Czy się chłopak podniesie?

  Weź Burmistrzu słowa Armanda Jeana Richelieu do serca:
  “Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam.”

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +6 (ocen: 8 )

  hi hi, jak mi przykro
  14/02/2013 23:19

  • to ja zacytuję Karola Burscha
   “Lepszy wróg za darmo niż przyjaciel za pieniądze.”
   Tak Panie Pawle…tak

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +4 (ocen: 4 )

   Geniuś
   15/02/2013 20:49

   • To całe zaplecze naszego młodego burtmistrza szybko wystrychnie na dutka albo wydutka na strychu. On chwiejny, niezdecydowany, ludzie się boi, co drugi dzień jest na urlopie a jego świta bawi się za nasze pieniądze.
    Zastępcy płaci większą pensję niż sam ma, a skarbniczka w 2011 zarobiła 168 tys. zł. Minister Vincent Rostowski miał tylko 6 tys. więcej. Jak się dowiedział ile w Tłuszczu zarabia skarbniczka to się wściekł i zaczął podatki podnosić.

    VA:F [1.9.12_1141]
    Poparcie: +5 (ocen: 9 )

    Najdroższa Halinka
    15/02/2013 23:01

  • Joseph Ratzinger miał odwagę abdykować, ale nie wymagajmy tego od Bednarczyka. Tamci są bliżej niebios, a tu raczej przeciwne siły działają. Tak zmęczonego i zarazem młodego człowieka jak nasz Burmistrz to pierwszy raz widziałam w życiu. Jakby całkiem uszło z niego życie. Wszyscy w koło lody kręcą, a on będzie za to odpowiadał. Taki wstyd!!!

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +6 (ocen: 10 )

   Genowefa
   16/02/2013 11:51

 18. Już świeci oczami w związku z przesłuchaniami przez policję kolejnych świadków. Mówi się że przesłuchano ok. 30 osób w temacie konkursów na dyrektorów szkół i przetargów. Czyżby były ustawiane? Jeśli okaże się że tak to ja nie przyjmuję hasła “młody jest, wrobili go”. Burmistrz odpowiada za swoje zaplecze. Jak nie jest gotowy podjąć odpowiedzialności nie powinien pełnić urzedu. TO nie tylko kasa i zaszczyty ale odpowiedzialność. Dzieciakiem już nie jest choć udaje i tak nieraz wygląda ale ma chyba już wiek Chrystusowy więc jest dojrzały. No powinien być.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +5 (ocen: 9 )

  Smutna prawda
  16/02/2013 22:30

 19. Pingback: Radni do burmistrza: “Prosimy nie mylić pojęć legalność i gospodarność” – czyli sprawy Deloitte cd. | Stacja Tłuszcz – Twoja prasa lokalna! Gazeta miasta i gminy Tłuszcz || Dziennikarstwo obywatelskie

 20. ostatni news http://stacja-tluszcz.pl/?p=10150
  skłonił mnie do przeczytania całości, aby wyrobić sobie własne zdanie w temacie.
  Z przykrością muszę stwierdzić, że odpowiedz burmistrza na opinię radnych jest na zasadzie – “pierdu pieru coś napisze(m)”, lud ciemny i tak nie zrozumie o co chodzi, a odbijemy piłeczkę.

  Ale radni nie pozostali dłużni. I dobrze. Opinia publiczna niech też oceni fachowców, ekspertów, specjalistów i doradców, a także samego burmistrza.

  Dziękuję za otwarcie mi oczu. Teraz widzę!!! co młody robi i jak nim kręcą

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +2 (ocen: 6 )

  pierdu pierdu
  21/02/2013 22:21

 21. Pingback: ST 3(71)/2013 Zaniechania i niegospodarność? | Stacja Tłuszcz – Twoja prasa lokalna! Gazeta miasta i gminy Tłuszcz || Dziennikarstwo obywatelskie

Dodaj komentarz