ST 5(73)/2013 Prokuratura w urzędzie: jedno postępowanie umorzone…

Dodane w:: Na tapecie,Numer 5 (73) kwiecień 2013,Polecamy,Samorząd |

Dwa miesiące temu informowaliśmy Państwa, że w prokuraturze toczy się postępowanie w sprawie przyjmowania korzyści majątkowej przez urzędników Urzędu Gminy i Miasta Tłuszcz.W sprawie przesłuchano kilkanaście osób, zabezpieczono dokumentację przetargową i konkursową oraz powołano biegłego z zakresu informatyki celem zbadania zabezpieczonego dysku komputera.

Urząd Miejski w Tłuszczu

Sprawa, która zaskoczyła wielu mieszkańców, zakończyła się pomyślnie dla urzędników. Jak poinformowała nas ostatnio pani Renata Mazur, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga – dnia 11 kwietnia 2013 r. postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Urzędu Gminy i Miasta Tłuszcz zostało umorzone wobec uznania, iż czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego, zaś w sprawie przyjmowania korzyści majątkowej – wobec braku dostatecznych danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa. Postanowienie jest prawomocne.

… a drugie wszczęte

Kolejnym zaskoczeniem jest wszczęcie postępowania w sprawie podpisania przez Gminę Tłuszcz umowy na odzyskiwanie VAT z firmą Deloitte. Treść tej umowy była wielokrotnie krytykowana przez radnych. Teraz bada ją prokuratura.

Jak przekazał nam prokurator rejonowy Artur Orłowski: – Postępowanie jest wszczęte. Na chwilę obecną nikt nie ma postawionych zarzutów. Uzyskaliśmy z Urzędu Gminy w Tłuszczu dokumentację. Teraz planowane są przesłuchania. Po wykonaniu tych czynności będzie możliwe podjęcie dalszych decyzji.

***

burmistrz_Pawel_BednarczykZapytaliśmy burmistrza Pawła Bednarczyka, czy w kontekście prowadzonego postępowania, dalej uważa, że podpisanie wspomnianej umowy to był słuszny pomysł?

– Pomysł był w mojej ocenie słuszny. Przynajmniej mieliśmy możliwość, by się dowiedzieć, że firmy, które się w tym specjalizują, są w stanie podatek VAT odzyskać. Jestem przekonany, że umowa została zawarta zgodnie z przepisami prawa.

Ile VAT-u udało się do tej pory odzyskać?

– Umowa nie jest realizowana.

Dlaczego?

– M.in. dlatego, że ciągle są jakieś problemy. Na posiedzeniach komisji część radnych mówiła, żeby odzyskiwać podatek VAT, część chciała czekać, a inni wnioskowali, żeby rozwiązać tę umowę. Warto podkreślić, że jeśli po części tzw. diagnostycznej nie przystępuje się do realizacji, to gmina jest związana wyłącznością dla Deloitte terminem do 2014 roku.

Reklama

Komentarze (1 )

 1. Napisane tak że ciężko zrozumieć. W pierwszej sprawie całkiem niewinni czy po prostu “umorzone z braku dowodów”?
  Druga sprawa ciekawa. To dobrze że radnym wystawiłem SMSem ocene 4 bo nie przegapili tej drugiej sprawy.
  Jakby mnie było stać to bym sie wyprowadził z tej dziadowskiej gminy. Co jedna władza to lepsza.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 6 )

  Stan
  25/04/2013 00:12

Dodaj komentarz