ST 13(66)/2012 Nowe opłaty za odpady – segregacja się opłaci

Grafika ze strony http://wiedza.ekologia.pl

Od lipca 2013 roku nasz kraj czeka rewolucja w gospodarowaniu odpadami. Całkowicie zmieni się system ich odbioru. Autorzy zmian liczą, że dzięki temu raz na zawsze uda się rozwiązać problem zaśmieconych polskich lasów i dzikich wysypisk. Nowe zasady będą dotyczyć także mieszkańców naszej gminy.

Zmiany zakładają objęcie właścicieli nieruchomości na terenie całego kraju obowiązkową opłatą za gospodarowanie odpadami. Opłaty będą odprowadzane do gmin – zobowiązanych do zapewnienia odbioru odpadów od mieszkańców na swoim terenie. Wcześniej wprowadzenie takiego rozwiązania było możliwe dopiero po uprzednim referendum i nie rozwiązywało problemu podrzucania śmieci przez osoby przejeżdżające przez teren danej miejscowości. Obecnie w związku z powszechnym objęciem systemem, wywożenie śmieci do lasu przestanie się kalkulować. Opłatę i tak trzeba będzie ponieść, a gmina odbierze odpady. W przypadku braku wpłat będą one egzekwowane od właścicieli nieruchomości w trybie egzekucji administracyjnej.

Nowe opłaty dopiero w lipcu

Nasza gmina już poczyniła pierwsze kroki dostosowujące lokalne regulacje do wymogów ustawy o utrzymaniu i czystości w gminach. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwalono stawki opłat, ich wysokość oraz częstotliwość i tryb ich uiszczania. Radni zmienili projekt przygotowany przez burmistrza i obniżyli o kilka złotych opłaty za odpady posegregowane. Wg przyjętej przez radę uchwały, opłaty od gospodarstw domowych będą następujące: gdy śmieci są segregowane: 15 zł miesięcznie (gospodarstwa liczące do dwóch osób) i 20 zł miesięcznie (gospodarstwa liczące więcej niż dwie osoby). Jeśli nie będziemy śmieci segregować, zapłacimy więcej: odpowiednio: 36 zł i 52 zł miesięcznie. Tłuszczańscy urzędnicy podkreślają, że te stawki mogą się jeszcze zmienić, po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów, który gmina zamierza ogłosić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Premiowanie segregacji odpadów wynika z wymogów nałożonych przez ustawodawcę. Teraz gmina będzie musiała utrzymywać konkretne wskaźniki odzysku odpadów. W przypadku ich nieosiągnięcia, na samorząd mogą zostać nałożone kary.

Deklaracja to podstawa

Właściciele nieruchomości będą mieli obowiązek złożenia odpowiedniej deklaracji, w której zobowiążą się według jakich stawek chcą się rozliczać i czy wybierają wariant z segregacją czy też nie. Deklaracje trzeba złożyć do 31 maja 2013 r. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie uchwalony nowy regulamin utrzymania czystości porządku na terenie gminy, który określi m.in. częstotliwość odbioru odpadów.

Warto zauważyć, że w wyniku wprowadzenia tych zmian, od 1 lipca 2013 roku gmina będzie zobowiązana do odbioru wszystkich śmieci bez limitu ich ilości.

Trzeba mieć na uwadze, że zmiany wchodzą w życie dopiero w przyszłym roku. Do tego czasu wszyscy właściciele nieruchomości są nadal zobowiązani do posiadania umowy z firmą odbierającą odpady. Warto jednak już wyrabiać w sobie nawyk segregacji odpadów, gdyż po wprowadzeniu zmian okaże się on finansowo o wiele bardziej korzystny dla naszych portfeli. W niektórych przypadkach pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

 • Maciej Puławski

Reklama

Komentarze (9 )

 1. oplaty za wywoz nieczystosci stałych powinny byc od ilosci osob zamieszkałych.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +8 (ocen: 8 )

  kora
  05/11/2012 07:46

 2. Ja podpisałam umowę z firmą z Wyszkowa i płacę za segregowane 13 zł.50 gr za miesiąc.Ta nowa stawka jest dużo wyższa

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 5 )

  mieszkanka Tłuszcza
  06/11/2012 08:35

  • musi być wyższa opłata aby Bednarczyk z Banaszkiem mogli dwa dodatkowe i dobrze płatne etaty w urzędzie zrobić dla “swoich” do kontrolowania nas mieszkańców czy wszyscy płacimy i nikt nie zalega. A jak zalega to układy z kolegami z komorniczego klanu pozostały? I będą ściągać?

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: -3 (ocen: 7 )

   olek
   06/11/2012 20:53

 3. ja też pozostanę przy Wyszkowie

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 3 )
  • Zdaje się, że nie możesz pozostać. Według nowej ustawy masz płacić gminie na terenie której mieszkasz taką stawkę jaka zostanie uchwalona przez radę… Smutne, ale prawdziwe.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +4 (ocen: 6 )

   MieszkaniecTłuszcza
   07/11/2012 08:09

 4. Gdyby burmiszcz nie zrezygnował z 2 mln unijnej dotacji na budowe sortowni w Wólce Kozłowskiej to byśmy mieli taniej za śmieci a tak będzie drożej

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -2 (ocen: 6 )

  Jack (ten od Rose)
  08/11/2012 01:33

 5. Burmiś zrezgygnował ale jeśli mnie pamięć nie myli to i nasi kochani radni-bezradni nic nie zrobili by sortownię ratować. Coż to za nowina! Wszakże i burmisia i bez-radnych stać na nowe stawki będzie gorzej tylko dla 80% tłuszczańskiej tłuszczy. Ale kogo to obchodzi……….

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +4 (ocen: 8 )

  seth
  08/11/2012 15:55

 6. Nie chciało im się za robotę wziąć i wybudowac sortownię z tą sortownią to niech teraz z własnej kieszeni dokładają nieroby Bednarczyk z Banaszkiem. Ustawki przed telewizją zorganizowali aby mieć dupochron!!!

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -4 (ocen: 6 )

  Monika
  08/11/2012 21:54

Dodaj komentarz