ST 5-6 (97)/2015 Psi los

Nasza Czytelniczka w nadesłanym do redakcji liście alarmuje: mimo obowiązku, gmina nie zajęła się odpowiednio bezdomnym psem. W dodatku osobom, które pomagają zwierzętom w potrzebie, urzędnicy przypisują chęć wyłudzenia zabiegów weterynaryjnych. Co na to urząd?

Czytelniczka: Pod domem mojej znajomej w jednej ze wsi na terenie gminy Tłuszcz, od miesiąca błąkał się bezpański pies. Po kilku dniach zarówno ona, jak i sąsiedzi zgłaszali ten fakt do gminy. Telefonicznie jak i osobiście. Pracownicy gminy zapewniali, że zajmą się sprawą. Do dnia dzisiejszego nie ma żadnej reakcji ze strony gminy Tłuszcz. Było wiele ponagleń, ale nawet na to nie było reakcji. (…) W końcu dzięki staraniom wolontariuszy pomagającym zwierzętom pies trafił pod opiekę fundacji „Ratujemy kundelki”. Jest w opłakanym stanie, wymaga kosztownego leczenia. Jest pogryziony, ma dużo ran.

Osobiście uważam, że winę za to ponosi gmina, która nic nie zrobiła a ma obowiązek zająć się zgłoszonym bezdomnym zwierzęciem.

Ciekawy jest również fakt, że osoby które pomagają bezdomnym zwierzętom na własną rękę są przez gminę spławiane (delikatnie powiedziawszy…). Dziewczyny działające w okolicy, kiedy zgłosiły się do gminy o pomoc w sterylizacji znalezionego psa, usłyszały, że pies jest zapewne ich, a one chcą wyłudzić zabieg… Także, w przypadku opisywanej przeze mnie suni, osoby zgłaszające słyszały teksty w stylu „a skąd Pani wie, że pies jest bezdomny?”.

Uważam, że zachowanie pracowników gminy jest poniżej krytyki i ponoszą oni odpowiedzialność za stan psa. Okoliczni mieszkańcy bali się tego psa, ponieważ jest dość duży, ale nawet ten argument nie przemówił do urzędników.

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji

 

Kiedy pies został zgłoszony do gminy, wyglądał tak:

 

15-6_psy1_6

 

 

Teraz – pogryziony i poharatany, wygląda tak:

 

16-6_psy2_6

 

 

Jak do zarzutów stawianych przez Czytelniczkę odnosi się kierownik wydziału odpowiedzialnego za bezdomne zwierzęta?

 

Jolanta Leszko, Kierownik Wydziału Urbanistyki i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego: Przypadek nieodebrania bezdomnego zwierzęcia z terenu wsi Szymanówek jest jednym z nielicznych, jakie miały miejsce w naszej gminie na przestrzeni ostatnich lat. Wiem, że ta gwarancja nie usatysfakcjonuje wszystkich Czytelników, jednakże proszę mi wierzyć, że jesteśmy gminą, która reaguje szybko i skutecznie na wezwania mieszkańców. Wiadomym jest, że przed odłowieniem zwierzęcia musimy sprawdzić, czy jest to naprawdę bezdomne zwierzę, gdyż budżet, jakim dysponujemy na ten cel jest ograniczony. W roku 2015 do 31 maja odłowiliśmy już 30 bezdomnych psów. Przez cały 2014 rok odłowiliśmy 45 sztuk bezdomnych zwierząt. Odławianie w 2015 roku odbywa się zgodnie z podpisaną umową z firmą wyłonioną w przetargu nieograniczonym. Gmina może zlecać odławianie bezdomnych zwierząt i tym samym finansować to odłowienie i związane z nim dalsze koszty tylko firmie, z którą ma podpisaną umowę na ten cel.

 

„Psi azyl”, prowadzony przez panią Dorotę Szymanik, z którą Gmina Tłuszcz ma podpisaną umowę na odławianie bezdomnych zwierząt, w ramach prowadzonego wolontariatu w czasie swojej działalności otoczył opieką dodatkowo ok. 160 psów – poza tymi odłowionymi w ramach umowy z gminą, tj. bez dofinansowania z gminy (…).

 

Bardzo często zdarza się, że psy kwalifikowane przez zgłaszających jako „bezdomne”, wracają do swoich właścicieli. Większość psów biegających po naszej gminie i nie tylko, posiada swoich opiekunów prawnych, którzy nie zwracają uwagi na to co dzieje się z ich pupilami. Nie zdają sobie sprawy z tego, że wypuszczając swojego psa poza teren posesji nie tylko łamią prawo, ale stwarzają również zagrożenie dla okolicznych mieszkańców, ruchu drogowego, ale przede wszystkim stwarzają zagrożenie dla samych zwierząt.

 

Władze gminy niezmiennie od 2010 roku dążą do tego, aby pracownicy Urzędu Miejskiego w Tłuszczu stawali się jak najbardziej wykwalifikowanymi specjalistami, by jakość obsługi interesantów w naszym urzędzie była na jak najwyższym poziomie. Złożona przez Czytelniczkę skarga pozwoli usprawnić funkcjonowanie urzędu i eliminować pojawiające się niedociągnięcia.

 

Reklama

Dodaj komentarz