ST 1/2012 – ZŁOŻYLI SKARGĘ NA BURMISTRZA

Dodane w:: Gmina pod lupą,Numer 54 (styczeń 2012),Samorząd |

Gmina pod lupą

Czujne oko SLLGO* – ogólnopolskiej organizacji, której członkowie na co dzień zajmują się monitorowaniem przestrzegania w Polsce prawa do informacji publicznej, zwróciło swoją uwagę w kierunku Tłuszcza, a dokładniej – na Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

Uwagi organizacji dotyczą niezgodnego z ustawą wyznaczenia opłat za udostępnianie informacji publicznej oraz naruszenia przez dyrektora Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji obowiązku związanego z prowadzeniem tzw. Biuletynu Informacji Publicznej (w skrócie BIP). 16 stycznia 2012 roku SLLGO złożyło do Przewodniczącego Rady Miejskiej skargę na zaniedbanie i nienależyte wykonywanie przez Burmistrza Tłuszcza nadzoru nad Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu.

– Wielokrotnie spotykamy się w naszych działaniach z trudnościami, jakie mają mieszkańcy w uzyskaniu informacji publicznej – pisze na stronie informacjapubliczna.org.pl w notce poświęconej Tłuszczowi Szymon Osowski, prezes SLLGO. – Przykładów, często „pomysłowych”, na regulowanie w sposób odmienny od ustawy procedury dostępu do informacji publicznej jest tak dużo, jak dużo jest instytucji publicznych. Ostatnio zaciekawił nas sposób naliczania opłat za dostęp do informacji Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu. Dlatego też złożyliśmy skargę w trybie art. 227 Kpa na Burmistrza Tłuszcza, organu odpowiedzialnego za nadzór nad Centrum.

Na efekty działań podjętych przez SLLGO nie trzeba było długo czekać. Już kilka dni po wpłynięciu skargi, na stronie www.cktluszcz.pl pojawiła się grafika BIP i stosowny dział. Oczywiście – podstrona ta wciąż nie spełnia ustawowych wymagań, jednak pozwala mieć nadzieję, że BIP wkrótce ruszy.

– To miła niespodzianka, że Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu po złożeniu naszej skargi poinformowało, że zmierza do stworzenia BIP-u. Dobrze, że instytucja wykonująca zadania publiczne, finansowe z publicznych pieniędzy wie, że nie realizuje prawa i zamierza to zmienić – zauważa Szymon Osowski i dodaje – szkoda, że tak szybko nie nastąpiła zmiana odnośnie pobierania opłat. Co przy nieprowadzeniu BIP-u w rzeczywistości jest działaniem utrudniającym dostęp do informacji publicznej. Czekamy teraz na rozstrzygnięcie naszej skargi przez Radę Miejską w Tłuszczu.

Co ciekawe, zabierając się do tworzenia BIP-u, dyrektor CKSiR Henryk Wysocki nie ograniczył się do działań wymaganych przez prawo. Na podstronie przeczytać możemy obszerne wyjaśnienie, że „dotychczasowe nie utworzenie (BIP-u) wynikało z zaniedbania i zaniechania służbowego w tym zakresie ze strony byłych dyrektorów ówczesnego Centrum Kultury p. Jana Krzysztofa Białka i Pawła Ołdaka oraz braku nadzoru nad ich działalnością ze strony byłych Burmistrzów Tłuszcza w osobach Sławomira Klocka i Jana Krzysztofa Białka”.

Skupiony na wskazywaniu zaniedbań poprzedników, dyrektor Henryk Wysocki nie wspomina, że przez ostatnie miesiące, kiedy to on sprawował funkcję dyrektora CK, Biuletyn Informacji Publicznej również nie istniał, choć obowiązkowo należało go prowadzić… Jak udało nam się ustalić – taka sama sytuacja naruszenia obowiązku miała miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Siewierzu, którego wcześniej Henryk Wysocki był dyrektorem.

Pozostaje mieć nadzieję, że prawnicy z SLLGO wezmą pod lupę także BIP prowadzony przez nasz tłuszczański Urząd Miejski. Brakuje w nim np. mechanizmu dziennika, zwanego rejestrem zmian, co uniemożliwia mieszkańcom śledzenie: jakie informacje, kiedy i dlaczego zostały przez urzędników zmienione. W kontekście demokratycznej kontroli nad działalnością lokalnej władzy jest to dla mieszkańców sprawą niewątpliwie istotną.

Niestety nie udało mi się zdobyć komentarza burmistrza Pawła Bednarczyka odnośnie skargi, która na niego wpłynęła. Jak poinformował mnie wiceburmistrz Waldemar Banaszek – burmistrz do końca tygodnia przebywa na zwolnieniu lekarskim, zaś on sam nie chce się w tej sprawie wypowiadać.

 • Aleksandra Puławska

* * *
SLLGO (Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich) to ogólnopolska organizacja, której misją jest prowadzenie działań na rzecz upowszechniania i realizacji idei dobrego rządzenia. W ubiegłym roku SLLGO wygrało m.in. z Premierem w sprawie tzw. tarczy antykorupcyjnej (premier nie chciał ujawnić szczegółów dotyczących powstania „tarczy”, twierdząc, że są to informacje niejawne. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Premiera na SLLGO, tym samym przyznając stowarzyszeniu rację, że Premier nie może ukrywać informacji o tarczy antykorupcyjnej). Więcej na stronie www.lgo.pl i www.informacjapubliczna.org.pl

Reklama

Komentarze (14 )

 1. Dyrektor CKSiR gazetę potrafił szybko uruchomić, a bip’a nie potrafił.
  Za to potrafił znaleźć winnych – oczywiście winni jego nieporadności są jego poprzednicy.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +12 (ocen: 14 )
 2. Dodam jeszcze że nie ma ustawowego uruchamiać gazet a bip powinien.
  Mówi o sobie jakim to on jest profesjonalistą – więc powinien robić wszystko po kolei – najpierw ustawowe obowiązki a potem zadania dodatkowe.
  Jakby nie zajmował się gazetą to miałby czas uporządkować wszystkie papiery i uruchomić BIP’a.
  Czas na bycie moderatorem w spotkaniach burmistrza z mieszkańcami też mógłby przeznaczyć na SWOJE obowiązki !!!

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +13 (ocen: 15 )
 3. Власть народу
  Nie jeden się zawiódł na naczelnikach. A ja nie, przyszłość była do przewidzenia. Magistrat nie jest już instytucją działającą na potrzeby społeczeństwa. Urzędowe działania są dziś działaniami korporacyjnymi z nastawieniem na zysk? Zysk ten wypracowuje się dla rady nadzorczej. Skład rady znany?

  Эффекты не видел
  Ilu to zaufało, a dziś jęczy i smęci-po co mi to było. Szczególnie tyczy się to nowego narybku. Wpuszczeni na głęboką wodę już toną.

  Слава нации
  Szczęśliwi ci co odeszli. Tak mawiają pozostali. Atmosfera = poligon doświadczalny. Nigdy nie wiadomo kto i co wybuchnie, kto dostanie rykoszetem, kto odłamkiem, a kto polegnie na polu lub w locie.

  хотел работать
  Szczególnie poszukiwani ci polegli, na ich miejsce szybko szturmują kandydaci wybierani już przed naborami wiadomo skąd. Pisać nie trzeba.

  воды будет большой
  Kończą się koncepcje. Trzeba lać wodę. Jak woda to duża. A najwięcej można jej do zbiornika nagonić. Czy będzie można się kąpać? Tego sam Anioł Struż nie wie.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 5 )
 4. Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Siewierzu

  wyłączył właśnie stronę

  http://www.kultura-siewierz.com/

  aby ukryć, że bip’a poprzedni dyrektor nie zrobił? ;P

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 3 )
  • Jezeli BIP ma tak wygladac jak za Burmistrza Bialka to lepiej ,zeby go nie bylo.Mysle że nie zawsze na cały swiat w internecie musza byc udostepniane adresy osob piszacych skargi. Do tej pory nie otrzymalam przeprosin chociaz skierowalam sprawe na pismie .

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: 0 (ocen: 2 )

   kora
   19/03/2012 16:06

 5. Dziś ks. Dziekan bardzo krytykował, słusznie zresztą, poczynania włodarzy

  Liberałowie – to jedno z użytych określeń.

  A ten Bednarczyk to jakiej wiary jest?

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 3 )
 6. kiedyś był ministrantem a teraz z komunistami trzyma, to raczej wierzący nie jest.

  Ostatnio nawet z jednym z SLD się w gazetach pokazywał.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +2 (ocen: 2 )
 7. Z komunistami? Przypomnijcie sobie kto był tutaj pierwszym sekretarzem w latach 80. ???

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
  • Nie wiem, kto był pierwszym? -nie mieszkałem tu
   wiem, kto był naczelnikiem, mam pieczątkę z imieniem i nazwiskiem na pozwoleniu na budowę.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +1 (ocen: 1 )
  • Ja pamiętam. Mieszkam w Tłuszczu od 1962 roku i pamiętam wszystkich I sekretarzy. Do 1991 roku pracowałem na kolei i pamiętam też wszystkich sekretarzy Podstawowej Organizacji Partyjnej tylko co z tego wynika. W partii byli ludzi porządni i podli tak samo jako potem w Solidarności. Dzisiaj też niektórzy w pierwszej ławce się modlą dla ludzkich oczu a diabła mają za skórą.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +3 (ocen: 3 )
 8. niestety nie da się powiedzieć o Bednarczyku – to dobry burmistrz.
  Korzystając ze skali obowiązującej w podstawówce można tu mówić o ocenie miernej z zagrożeniem do czerwca na ocenę niedostateczną.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +4 (ocen: 6 )
 9. skad nagle tyle komentarzy negatywnych na temat obecnego Burmistrza.Nikt nigdy nie krytykowal poprzedniego czy tylko dlatego ,ze istnialo tam super kolesiostwo.Pokazmy wszystkim gdzie pracuja dzieci i zony radnych jak rowniez kto za
  nasze podatki ukonczył nie tylko szkole średnia ale i studia

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: -1 (ocen: 3 )

  kora
  19/03/2012 16:02

  • Koro! Internet w Tłuszczu się rozwinął w tym czasie. Kolesiostwo było i to jest fakt ale teraz JEST WIĘKSZE. Jest takie jakiego nie pamiętają ani Rychu ani Zbychu ani Zdzichu.

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: +1 (ocen: 3 )

   Jaro
   19/03/2012 23:05

Dodaj komentarz