CZEKAJĄC NA POGODĘ

Dodane w:: Numer 51 (październik 2011) |

Mieczysław Olszewski od kwietnia czeka na obiecany remont ulicy Słowackiego w Tłuszczu

– Ja naprawdę tego nie rozumiem. Bo są pisma, dokumenty i robota zaczęta od roku… Dlaczego więc skończyć tego nie można? – pyta pan Mieczysław Olszewski, mieszkaniec ulicy Słowackiego w Tłuszczu. Nie kryje rozgoryczenia, bo właśnie mija siódmy miesiąc odkąd dostał od burmistrza pismo z zapewnieniem, że prace naprawcze przy Słowackiego będą możliwe do zrobienia przy odpowiedniej pogodzie, czyli jak tylko nadejdzie okres „bezdeszczowy i suchy”.

Jeszcze w zeszłym roku pan Olszewski zgłaszał ustnie i pisemnie do urzędu problem poobrywanych krawężników na ulicy Słowackiego, uszkodzeń nawierzchni, zapadnięcia się asfaltu oraz zaworów wodociągowych i hydrantu przy jego posesji. W rezultacie przy wjeździe na posesję zbiera się woda.

W kwietniu otrzymał od burmistrza Pawła Bednarczyka zapewnienie, że gmina „zleci umocnienie skarp rowu przy ul. Słowackiego poprzez uzupełnienie ich ziemią i wyłożenie płytami ECO, poprawione zostanie osadzenie krawężników zaś nawierzchnia jezdni uzupełniona”. Ponadto w piśmie poinformowano mieszkańca, że podniesienie zaworów wodociągowych i wyrównanie zapadnięć zostanie zlecone Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Na koniec wskazano, że „prace będą możliwe do wykonania przy odpowiednich warunkach pogodowych – w okresie bezdeszczowym i suchym”.

Tymczasem minęła wiosna, minęło lato. Pan Olszewski przypomniał samorządowcom swój problem w sierpniu – podczas spotkania burmistrza z mieszkańcami gminy w Centrum Kultury. Burmistrz wówczas wyjaśnił, że harmonogram tego typu prac ustala pracownik zajmujący się drogownictwem. – Byliśmy kilkakrotnie z drogowcem na ulicy Słowackiego. Niech pan nie przesadza, nie jest aż tak źle – usłyszał pan Olszewski od wiceburmistrza Waldemara Banaszka. – Wszystkiego nie damy rady natychmiast naprawić. Ludzie mają większe problemy z dojazdem, z dojściem do domu – tłumaczył wiceburmistrz. Później dodał, że wnioskowane prace zostaną wykonane zgodnie z harmonogramem.

Niestety, choć mamy już październik – zgłaszane przez pana Olszewskiego usterki nie zostały usunięte. Zwróciliśmy się z tą sprawą do urzędu i otrzymaliśmy od Inspektora ds. infrastruktury drogowej Piotra Gołosia następującą odpowiedź: – W odpowiedzi na prośbę o udzielenie komentarza do pisma mieszkańca ul. Słowackiego 23 w Tłuszczu informuję, że naprawa jezdni i regulacja zaworów wodociągowych wiąże się z przeprofilowaniem jezdni na znacznym odcinku ulicy, co skutkuje znacznymi kosztami. Likwidacja zastoisk wody na ulicy Słowackiego wymaga kompleksowego rozwiązania w postaci przebudowy ulicy. Urząd Miejski w tym roku wykona dokumentację projektową, której celem będzie przebudowa całego Osiedla ulic Kwiatowa, Przyzakładowa, Majowa, Różana, Poprzeczna i Słowackiego. Do komentarza inspektor Piotr Gołoś dołączył zdjęcia z wizji lokalnej, przedstawiające kratki i rynny odprowadzające z budynków znajdujących się na przyległych posesjach deszczówkę na pas drogowy. Dodał, że „ukształtowanie zjazdu do posesji nr 23 sprawia, że wody opadowe z terenu działki także spływają na jezdnię ulicy”.

Zapytaliśmy pana Olszewskiego, czy taka odpowiedź urzędu go zadowala. – Owszem, moja rynna wychodzi poza posesję, ale ma długość ok. 30 cm i woda wsiąka w kilkumetrowy pas zieleni, a nie na jezdnię! Ja nie wiem, dlaczego tak się dzieje, że burmistrz mnie zbywa. Najpierw pisze, że zrobi, teraz że są znaczne koszty. Żeby to było prywatne, to bym zapłacił! Ale to jest publiczna ulica, więc sprawy nie odpuszczę.

 

 • Aleksandra Puławska

 

Reklama

Komentarze (3 )

 1. Panie Mieczysławie !
  Być może pieniądze na remont tej publicznej drogi przeznaczono na oczyszczenie prywatnej sadzawki w Chrzęstnym.
  Mieszkańcy Pańskiej ulicy pewnie będą czekać jeszcze.
  Być może władze dokonają obliczeń z powierzchnią biologicznie czynnej na Waszych działkach wyjdzie im że to mieszkańcy są winni i będą kary ;/

  Ps. Polityka władz jest taka, że u nas rowy kopie się w zimę – co potwierdzano ostatnio na komisji rewizyjnej.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 2. Oczywistą oczywistością całego zamieszania jest to, że najwyraźniej burmistrz bez konsultacji z zastępcą porządził się i teraz nie ma akceptu na wyegzekwowanie wyżej wymienionego pisma.

  Czas pokazał – to nie pierwszy raz.

  Panie Mieczysławie skoro już Pan wie, jak mocne są sznurki, a może nawet liny, to proszę na konsultacje udawać się do właściwego decydenta. Uniknie Pan utraty czasu, nerwów, zdrowia i pieniędzy (dojazdy też kosztują).
  Informacje na temat dnia i godz. w jakich są przyjmowani interesanci u pana zwanego Decyzyjnym http://tluszcz.pl/infopage.php?id=18

  Zapewne usłyszy Pan, podobnie jak inni: to wszystko i tak Pana wina, bo powinien Pan sobie wychodzić i wydeptać, a to co jest na papierze, to ja się pod tym nie podpisywałem. Ot i takie są smutne realia.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )
 3. http://suleczyno.net/gaz-lupkowy-w-suleczynie/

  Na kaszubach protestują, a u nas ? A w Jadowie, pełna zgoda?

  http://www.zyciepw.pl/gaz-lupkowy-w-jadowie

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  Marek
  25/10/2011 15:37

Dodaj komentarz