Kartka z kalendarza: sprowadzenie do Tłuszcza relikwii Błogosławionych Męczenników Podlaskich

Dodane w:: Kartka z kalendarza,Numer 51 (październik 2011) |

Męczennicy Podlascy - autor: Mikołaj Łukaszuk

 KARTKA Z KALENDARZA HISTORYCZNEGO

12 października 1996 r. – sprowadzenie do Tłuszcza relikwii Błogosławionych Męczenników Podlaskich

Tłuszczańska parafia była pierwszą w Polsce, które przyjęła wezwanie Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Ojciec Święty Jana Paweł II wyniósł ich na ołtarze 6 października 1996 r., a już sześć dni później do Tłuszcza dotarły relikwie Wincentego Lewoniuka i jego towarzyszy. Stały się one duchowym kamieniem węgielnym tworzonej wówczas parafii.

Kim byli Męczennicy Podlascy?

To 13 niepiśmiennych chłopów z Pratulina koło Białej Podlaskiej, którzy 24 stycznia 1874 r. zginęli od kul rosyjskiego wojska.  Protestowali oni przeciwko włączeniu ich unickiego kościoła parafialnego do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Unici przyjęli wszystkie dogmaty Kościoła katolickiego z prymatem papieża włącznie; zachowali natomiast swoje obrzędy, małżeństwa księży, juliański kalendarz i dużą autonomię. Dołączony do tej Kartki z Kalendarza obraz przedstawiający Wincentego Lewoniuka i jego towarzyszy namalował na początku XX wieku wnuk jednego z męczenników.

Historyczna ciekawostka – gdy druga parafia w Tłuszczu otrzymała „kresowych” patronów, w Tłuszczu powtarzano anegdotę, że to zasługa mającego wschodnie korzenie ówczesnego biskupa warszawsko-praskiego Kazimierza Romaniuka i proboszcza Jana Gryciuka. Zapewne przyczynił się do tego fakt, że nazwiska większości męczenników – podobnie jak wspomnianych duchownych – kończyły się na „-uk”.

 

Oprac. Robert Szydlik

Obraz: Mikołaj Łukaszuk

Reklama

Dodaj komentarz