Spawanie znów łączy

Dodane w:: IPM2 IV,Numer 44 (marzec) 2011 |

Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły. Zapaliły papierosy, wyciągnęły flaszki. Chodnik zapluły, ludzi przepędziły. Siedzą na ławeczkach i ryczą do siebie – słowa piosenki Elektrycznych Gitar doskonale oddają stereotypy dorosłych na temat młodzieży. Czy jednak tak musi wyglądać zachowanie młodego człowieka? Stowarzyszenie „Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju” pokazuje, że wcale nie.

Spawanie znów łączyStowarzyszenie postanowiło zaproponować młodzieży ciekawy sposób na zabicie nudy. Jak mówi koordynator projektu, Marcin Żabicki: – W Tłuszczu nie ma zbyt wielu możliwości spędzania czasu. Chcieliśmy zatem zaproponować coś ciekawego. Głównym celem projektu „Kreatywni – Alternatywni II” jest zintegrowanie uczestników, stworzenie z nich grupy, która przygotuje nietypową wystawę instalacji dla mieszkańców Tłuszcza. Oprócz tego młodzi nauczą się spawać przy pomocy nowoczesnych metod, takich jak MIG/MAG czy TIG. Nie są to rzeczy, z którymi młodzież ma okazję spotykać się na co dzień, więc wydaje mi się, że będzie to ciekawe wyzwanie dla uczestników warsztatów – opowiada Żabicki.

Projekt ten może być także punktem wyjścia do innej działalności lub do rozwoju własnych zainteresowań. Jak tłumaczy Małgorzata Żabicka, pomysłodawczyni warsztatów: – Po zakończeniu poprzedniej edycji projektu jego uczestnicy brali udział w innych inicjatywach, na przykład w maratonie pisania listów Amnesty International.

Spawanie znów łączy„Kreatywni – Alternatywni” rozpoczęli się od zajęć integracyjnych, na które uczestnicy wyjechali do Marianowa – Brzezinowa. – To miejsce „odkryte” przez nasze stowarzyszenie. Chodziło nam o to, by młodzież, pracując w grupie i wykonując pewne zadania, poznała się lepiej – mówi Żabicka. – Czują się dzięki temu pewniej w grupie, łatwiej jest im pracować razem – dodaje.

Teraz uczestnicy projektu przygotowują się do wystawy, której termin planowany jest na koniec czerwca. – Nie chcemy narzucać nikomu żadnej formy. Będziemy realizować pomysły, jakie przyjdą nam do głowy w trakcie warsztatów – zapewniają organizatorzy – Dlatego nie wiemy jak będzie wyglądała wystawa, zależy to bowiem od kreatywności osób, które będą ją przygotowywać.

Czekamy zatem na efekty pracy młodzieży, które będziemy mogli już latem zobaczyć na ulicach naszego miasta.

  • Arkadiusz Przybysz

Reklama

Dodaj komentarz