Spawanie jest dla wszystkich

Dodane w:: EPM IV,Kultura,Numer 49 (sierpnień 2011),Stowarzyszenia |

25 czerwca na tyłach Centrum Kultury w Tłuszczu mieszkańcom naszego miasta zaprezentowano rezultat czteromiesięcznej pracy uczestników projektu „Kreatywni –Alternatywni ΙΙ”

Wystawa metalowych rzeźb została zorganizowana przez realizujące „Kreatywnych” Stowarzyszenie Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju oraz przez Centrum Kultury w Tłuszczu. Projekt, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, miał na celu rozwinięcie zainteresowań wśród tłuszczańskiej młodzieży.

Wernisaż wystawy polegał na odsłonięciu po kolei dzieł powstałych w czasie projektu. Zobaczyliśmy prace: „Spełnione marzenie”, „Spawanie łączy ludzi i metale”, „Perfekcja”, „Zdążyłeś?”. Na imprezę została zaproszona profesor Hanna Jelonek z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalistka skomentowała każdą z form. Tak podsumowała prezentację rzeźb: – Chylę czoła przed całym przedsięwzięciem. Jesteście pełni zaangażowania. W ciągu czterech miesięcy, w zimne miesiące chciało wam się przychodzić, uczyć, chłonąć wiedzę i być kreatywnym, to znaczy coś wymyślać na potrzeby swoje i innych. Jestem pod wrażeniem każdej z tych prac – dodała.

Michalina Musielik, uczestniczka projektu, tak wspomina miesiące spędzone w warsztacie: – Myślę, że to była wspaniała przygoda. Mogłam nauczyć się obróbki metali i to jest naprawdę fascynujące. Wcześniej myślałam, że spawanie jest tylko dla mężczyzn, ale okazało się, że jest dla wszystkich. Miałam także okazję poznać wielu ciekawych ludzi i zdobyć doświadczenie.

Sylwia Wysocka, współprowadząca warsztaty pedagog, w rozmowie ze Stacją Tłuszcz chwaliła młodych metaloplastyków za atmosferę, jaką stworzyli w czasie zajęć: – Jestem zaskoczona przede wszystkim dojrzałością osób biorących udział w projekcie. Mimo różnic wieku potrafili się świetnie dogadać, wspierali się przy tworzeniu instalacji, co było bardzo budujące. Byli dla siebie źródłem wsparcia – opowiadała.

Satysfakcji nie kryła Małgorzata Żabicka, współautorka projektu i wiceprezes stowarzyszenia Kastor: – Jestem bardzo zadowolona z tego jak to przebiegło, że na otwarcie wystawy przybyło tak wiele osób. Cieszę się, że udało nam się stworzyć taką atmosferę spotkania ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk.

Pochwał nie szczędził Henryk Wysocki, dyrektor Centrum Kultury w Tłuszczu: – Wszyscy są zadowoleni, zarówno ze swoich wykonanych prac jak również i z przebiegu całego projektu, a także podsumowania, łącznie z tym, że gości u nas pani profesor z ASP .Takie spotkania są potrzebne, tym bardziej w Tłuszczu, gdzie przecież jest mnóstwo młodych ludzi, którzy na pewno mają aspiracje twórcze, nie tylko spawalnicze, ale także artystyczne. Sądzę, że to rokuje na dalszy rozwój współdziałania stowarzyszeń skupujących wszystkich młodych ludzi do inicjowania takich przedsięwzięć – ocenił.

Po części oficjalnej zgromadzeni goście zostali zaproszeni na poczęstunek, w czasie którego rozlosowano upominki – pamiątkowe kubki. Jednak dla najmłodszych największą atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęć z instalacjami.

  • Aleksandra Ratajczyk, fot. M. Puławski

Reklama

Dodaj komentarz