WYBORY 2010: Nie kupujmy kota w worku

Dodane w:: Numer 40 (listopad) 2010 |

urna1 Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Każdy z nas prawdopodobnie już wie, na kogo tym razem odda swój głos. Ale czy nasze decyzje podejmujemy na pewno w pełni świadomie, nie będąc pod wpływem czasem dość bezpardonowych kampanii wyborczych? Czy wiemy, jaką wizję gminy Tłuszcz mają kandydaci? Jakie obszary gminy chcą wodociągować w pierwszej kolejności? Jak planują rozwiązać problem braku wystarczającej ilości miejsc parkingowych w Tłuszczu? Czy popierają ideę wspólnego biletu?

Stowarzyszenie „Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju” we współpracy z redakcją Stacji Tłuszcz postawiło sobie za cel ułatwienie wyborcom podjęcia świadomej decyzji w wyborach. Stworzyliśmy stronę wybory2010.stacja-tluszcz.pl i wspólnie przygotowaliśmy ankiety dla osób kandydujących do rady i walczących o fotel burmistrza. Bardzo się cieszymy, że wszystkie osoby ubiegające się o to stanowisko, poważnie podeszły do tematu i wypełniły przygotowane przez nas ankiety. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele czasu i pracy to wymagało, jednak trzeba mieć świadomość, że bycie burmistrzem to ciężka, wymagająca wszechstronnej wiedzy i jednocześnie często niewdzięczna praca… Jednocześnie czujemy dużą satysfakcję, że w tym numerze ST pojawiają się materiały wyborcze każdego z kandydatów, gdyż jako niezależna prasa lokalna nie chcemy preferować i promować żadnej konkretnej osoby walczącej o fotel burmistrza.

TAJEMNICZY KANDYDACI

O ile wszystkie osoby startujące na burmistrza wypełniły przygotowane przez nas ankiety, to kandydaci i kandydatki do rady miejskiej robią to z mniejszym przekonaniem. Do momentu zamknięcia tego numeru gazety otrzymaliśmy zaledwie osiem wypełnionych ankiet spośród 76 startujących. Z terenów wiejskich, jako jedyna ankietę wypełniła kandydatka z Jasienicy. W Tłuszczu możemy zapoznać się z programami i planami czterech kandydatów startujących z okręgu nr 3 (Borki, Kolejowa, Klonowa, Norwida) i dwóch kandydatów i jednej kandydatki z okręgu nr 2 (Bolesława IV, Długa, Słoneczna). Z okręgu nr 1 na wypełnienie ankiety nie zdecydowała się dotychczas żadna ze startujących osób. Zachęcamy te osoby do zapoznania się ze stroną wybory2010.stacja-tluszcz.pl i wypełnienia ankiety. Strona cieszy się gwałtownie rosnącą popularnością i notuje średnio 200 unikalnych odwiedzin dziennie.

RÓWNIEŻ POWIAT I SEJMIK

Poza burmistrzem i radnymi gminnymi 21 listopada 2010 r. wybierzemy również radnych powiatowych i radnych do sejmiku wojewódzkiego. Podejmując decyzję dotyczącą tego ostatniego organu warto mieć na uwadze, że przez ostatnie lata powiat wołomiński nie miał swojego przedstawiciela w sejmiku. Efekty tego niestety są widoczne gołym okiem i myślimy, że tym razem wyborcy zwrócą uwagę, na to skąd pochodzi kandydat, na którego oddają głos oraz jakie ugrupowanie reprezentuje. W wyborach do sejmiku obowiązuje ordynacja proporcjonalna, w której premiowane są ugrupowania dostające dużo głosów (trzeba przekroczyć próg 5%).

OSTATNI BĘDĄ PIERWSZYMI?

Warto tutaj również przypomnieć, że kolejność na liście wyborczej nie jest kolejnością, w jakiej kandydaci „wchodzą” do sejmiku i rady powiatu. Jeśli kandydat z ostatniego miejsca otrzyma najwięcej głosów, a ugrupowanie zdobędzie mandat, to zostaje on wybrany. W efekcie po zakończeniu głosowania tworzona jest lista wg zdobytych głosów i wg takiej kolejności decyduje się o tym, kto zasiądzie w radzie powiatu czy też sejmiku województwa. Dlaczego zatem zawsze trwa bitwa o „jedynki” na listach? Właśnie dlatego, że wiele osób głosuje bez świadomości. Politycy to wiedzą i zdają sobie doskonale sprawę, że często taka „nieświadoma większość” wyborców jest w stanie zadecydować o wyniku. W przeciwieństwie do sejmiku, gdzie dziesięć mandatów przypada na radnych z powiatów grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego – zachodniego i wołomińskiego, gmina Tłuszcz ma trzy mandaty w radzie powiatu. W tym przypadku nie musimy się obawiać, że nikt nie będzie reprezentował naszych interesów w powiecie. Warto jednak zadać sobie trud dotarcia do kandydatów i poznania ich programów.

DEBATY, DEBATY…

Wracając na koniec do wyborów na szczeblu gminnym, zachęcamy Państwa do przyjścia na publiczną debatę z kandydatami. Wszyscy ubiegający się o fotel burmistrza zgłosili chęć udziału w wydarzeniu. Debata odbędzie się w środę 17 listopada 2010 r. o godz. 18.30 w Centrum Kultury w Tłuszczu. Będzie również transmitowana na żywo przez stronę wybory2010.stacja-tluszcz.pl.

Dotychczas odbyła się już jedna debata z kandydatami na burmistrza (bez udziału publiczności), której nagrania można posłuchać w internecie, na stronie wybory2010.stacja-tluszcz.pl. W poniedziałek 15 listopada o godz. 18.00 odbędzie się kolejna debata w podobnej konwencji.

Korzystajmy z dostępnych możliwości poznania kandydatów i ich programów. My jako lokalna redakcja, zachęcamy Państwa gorąco do pogłębiania swojej wiedzy, zwiększania świadomości swojej i znajomych. Wprawdzie głos świadomy i nieświadomy liczą się tak samo, to jednak możliwość mądrego uzasadnienia swojego wyboru jest bezcenna.

Do zobaczenia przy urnach już 21 listopada 2010 r. w godz. 8 – 22!

  • Maciej Puławski, Aleksandra Puławska

Reklama

Dodaj komentarz