Patronat ST: Akcja “Czysta Gmina”

Dodane w:: Numer 6 (styczeń 2008) |

Pudełko na zużyte baterie W Urzędzie Miejskim, Domu Kultury, Bibliotece Publicznej, Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, szkołach i niektórych sklepach na terenie naszej gminy pojawiły się zielone, tekturowe pojemniki na zużyte baterie.

Można tam wyrzucić nieodpłatnie zużyte baterie i akumulatorki. Postępując w ten sposób mamy pewność, że baterie trafią tam, gdzie powinny i nie zanieczyszczą środowiska naturalnego. Dlaczego warto wrzucać baterie do specjalnej skrzynki? Podstawowym powodem jest fakt, że wszelkie baterie są odpadami niebezpiecznymi i zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno ich wyrzucać do pojemników zawierających odpady komunalne. Baterie zawierają metale ciężkie (ołów, kadm, rtęć), które są niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka.

  • Ołów – jest pierwiastkiem trującym i praktycznie niezniszczalnym. Związki ołowiu mają negatywny wpływ na stan zdrowia organizmów żywych, na rozwój roślin i procesy zachodzące w środowisku wodnym. U ludzi ołów uszkadza praktycznie wszystkie komórki i narządy. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży.
  • Kadm – jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym. Niezależnie od drogi wchłaniania, głównym miejscem magazynowania metalu są wątroba i nerki, a także trzustka, jelita i gruczoły, oraz płuca. Powoduje anemię i choroby kostne.
  • Rtęć- związek silnie trujący. Do organizmu dostaje się zarówno przez przewód pokarmowy, jak i przez drogi oddechowe. Najsilniejszy szkodliwy wpływ rtęci dotyczy ośrodkowego układu nerwowego.

Jeśli decydujesz się na oddzielanie baterii od odpadów komunalnych oraz wrzucasz je do specjalnie oznaczonej skrzynki – przyczyniasz się do zachowania środowiska naturalnego. W ten sposób masz pewność, że baterie są poddawane właściwemu przetworzeniu. Szkodliwe składniki są neutralizowane, zaś te, które można ponownie wykorzystać wracają do użytku pod postacią nowych produktów.
Zachęcamy do segregowania baterii w domu – nie zajmują one dużo miejsca – i późniejszego wyrzucania ich do specjalnie oznaczonych skrzynek. Można to zrobić przy okazji wizyty w urzędzie, bibliotece czy zakupów w sklepie. (źródło: www.reba.com, www.zbierajmybaterie.pl)

Uwaga! Informujemy, że uroczyste rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Urząd Miejski na logo akcji „Czysta Gmina” odbędzie się 7 lutego o godzinie 10.00.

Reklama

Dodaj komentarz