ST 2 (94)/2015 Ksiądz Jan Twardowski – poeta radosny

Dodane w:: Numer 2 (94) luty 2015,Stowarzyszenia |
10 lutego na otwarciu wystawy zgromadzili się mieszkańcy, dyrektorzy i przedstawiciele szkół, instytucji, organizacji oraz lokalnych władz (fot. UM Tłuszcz)

10 lutego na otwarciu wystawy zgromadzili się mieszkańcy, dyrektorzy i przedstawiciele szkół, instytucji, organizacji oraz lokalnych władz (fot. UM Tłuszcz)

Od 2006 roku nie ma już wśród nas księdza Jana Twardowskiego – poety „od mrówek i biedronek”, ale wspomnienie tego wspaniałego, a jednocześnie bardzo skromnego człowieka towarzyszyło nam 10 lutego 2015 roku, podczas uroczystości otwarcia wystawy pt. „Kapłan, poeta, duchowy przewodnik” w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej.

Wokół eksponatów i tablic przedstawiających życie i twórczość ks. Twardowskiego (1915-2006), jego zbiorów wierszy i pamiątek po wizycie w Tłuszczu w 2000 roku, zgromadzili się mieszkańcy miasta i gminy, dyrektorzy i przedstawiciele szkół, instytucji, organizacji oraz lokalnych władz na czele z wiceburmistrzem Waldemarem Banaszkiem. Szczególnie miło powitano dyrektora Piotra Jurkowskiego oraz delegację uczniów z Zespołu Szkół w Stryjkach, która od 2007 roku nosi imię księdza Jana Twardowskiego. Na tej szczególnej uroczystości nie mogło zabraknąć księdza dziekana Dariusza Skwarskiego, który podzielił się z obecnymi swoimi wspomnieniami z seminarium o wykładach, a właściwie niezwykłych, literackich spotkaniach z ks. Twardowskim.

A był to wyjątkowy człowiek, cichy, emanujący spokojem, ciepłem i serdecznością wobec każdego. Do tego potrafiący pięknie i zajmująco opowiadać, a przede wszystkim układać swoje myśli w strofy wierszy. Kochał pisać wiersze, to widać w każdym słowie poety nawet o smutnych rzeczach, jak np. przemijanie czy śmierć. Ale nade wszystko upodobał sobie przekonanie nas do tego, by przez życie kroczyć z uśmiechem na twarzy – pomagającym nawet w najcięższych chwilach.

Anna Jaworska
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej

Reklama

Dodaj komentarz