ST 3 (83)/2014 Szacunek dla krzyża

Dodane w:: Numer 3 (83) marzec 2014,Stowarzyszenia |

8_wystawa_krzyz_3

12 marca w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej zainaugurowano wielkopostną wystawę pt. „Czy pójdziesz drogą krzyża?”.

Wystawa przedstawia prace dzieci i młodzieży na temat Męki Pańskiej wykonane w różnych technikach plastycznych. Łącznie przedstawiono 33 krzyże ukazujące stacje drogi krzyżowej. Sześć z nich ukazuje fotografie dróg krzyżowych z kościołów wykonane przez Tadeusza Sasina – kustosza muzeum. Muzeum zaprezentowało jedynie niewielki wycinek swoich zbiorów w tym zakresie tematycznym, które są gromadzone od 2007 roku.

Ekspozycję swoim patronatem objął ks. dziekan Władysław Trojanowski, który podczas otwarcia skierował do zgromadzonych następujące słowa: – I w ostatnich dniach doświadczamy walki z krzyżem. Pod pretekstem sztuki profanuje się święte przedmioty czci kultu religijnego. Zawołanie papieża Jana Pawła II jest wciąż aktualne: „Brońcie krzyża”. Niech ta wystawa, którą dzisiaj otwieramy, będzie dla nas nauką i lekcją. Byśmy w okresie Wielkiego Postu uczyli się wielkiego szacunku dla Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa – mówił ksiądz dziekan.

Na otwarciu wystawy wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i zaprezentowała własną interpretację utworów szkolnego patrona. Damian Styś skomponował muzykę i zaśpiewał do akompaniamentu gitary wiersz „Psalm o Krzyżu”. Katarzyna Matejak, Aldona Grzybowska i Monika Wiśniewska wyrecytowały inne wiersze Baczyńskiego.

Ekspozycja będzie czynna do końca marca w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku lub po uzgodnieniu telefonicznym (29 75 73 89429 75 73 894).

MP

 

 

Reklama

Dodaj komentarz