ST 6-7 (86-87)/2014 200 LAT MINĘŁO…

Wbrew ogólnemu przekonaniu liczba 13 wcale nie musi przynosić pecha. Piątek, trzynastego był szczęśliwym dniem ku czci Wielkiego Polaka, który w tym roku skończyłby 200 lat!

Oskar Kolberg, bo o nim mowa, to kompozytor, pianista, etnograf, folklorysta, a przede wszystkim wybitny Polak, który w dzisiejszych czasach jest nieco zapomniany przez społeczeństwo. Dlatego dla upamiętnienia jego twórczości w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej odbyła się wystawa prac konkursowych twórczości plastyczno-literackiej dzieci i młodzieży pt. „Oskar Kolberg dziś”.

fot. A. Stankiewicz

fot. A. Stankiewicz

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie obrazów bądź wierszy związanych z kompozytorem. Spośród wielu interesujących prac, które powstały z niezwykłą starannością, komisja w składzie: Hanna Gryz, Waldemar Wojtyra, Tadeusz Sasin, Emilia Buczyńska-Kołodziejczyk i Anna Jaworska, kierując się efektywnością wykonania, trafnością tematyki i działalnością Oskara Kolberga, wybrała zwycięzców oraz przyznała wyróżnienia.

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego został podzielony na cztery grupy wiekowe, spośród których ponad dwudziestu nagrodzonych uczestników pojechało do muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, by tam zgłębiać wiedzę o etnografie.

Patronat honorowy nad przebiegiem konkursu objęli: Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu Krzysztof Gajcy.

Aneta Stankiewicz

Reklama

Dodaj komentarz