ST 3 (83)/2014 Smaki Mongolii

Dodane w:: Kultura,Numer 3 (83) marzec 2014 |

9_mongolia2_3

Ostatni dzień lutego był okazją do wybrania się w podróż do Azji, a dokładniej – Mongolii. W Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej przygotowano wystawę przybliżającą ten daleki, kojarzący się głównie z Czyngis-chanem, kraj.

Wystawa ukazywała zdjęcia z podróży do Mongolii mieszkańca naszej gminy, pana Piotra Maciejuka. Podczas trwającej około godzinę podróżniczej opowieści można było poczuć klimat tego odległego kraju i poznać niektóre zwyczaje jego mieszkańców. Zebrani poznali część historii Mongolii, która w czasach Czyngis-chana i jego następców (XIII w.) stanowiła imperium zajmujące ogromną część Azji. Jego granica znajdowała się w na terenie dzisiejszej Polski wschodniej.

Piotr Maciejuk

Piotr Maciejuk

 

Piotr Maciejuk najlepiej wspomniał w Mongolii możliwość ucieczki od współczesnej cywilizacji. Pokazywał urok polnych dróg i bezkresnych łąk. Opowiadał o szybkich zmianach pogody, wielkim gradzie i nagłych, huraganowych porywach wiatru. Pokazywał jak różne są tradycje, kultura i kuchnia. Dużo atrakcją było to, że po wystawie chętni mogli spróbować tradycyjnych, mongolskich potraw.

Gościem specjalnym wydarzenia był ambasador Mongolii w Polsce pan Adiya Ganbaatar.

MP

Reklama

Dodaj komentarz