Dyrektor Gimnazjum wyjaśnia: “Pani Banaszek została przeniesiona służbowo”

Pracując nad artykułem pt. Żona wiceburmistrza ze specjalnymi względami? przesłaliśmy 23 czerwca 2014 r. pytania do dyrekcji Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu. 7 lipca otrzymaliśmy odpowiedź, którą publikujemy poniżej.

ST: Rekrutując nauczyciela matematyki poszukiwaliście Państwo osoby w stopniu awansu stażysty lub nauczyciela kontraktowego. Poszukując nauczyciela muzyki, zajęć artystycznych, koła muzycznego, koła artystycznego i plastyki wymagacie już Państwo nauczyciela w stopniu awansu nauczyciela dyplomowanego.

Dlaczego Pani zdecydowała się na takie sformułowanie kryteriów w konkursie?

Podstawowym kryterium naboru pracowników do gimnazjum, którym kieruję jest dobro i interes szkoły. Pracodawca ma prawo doboru odpowiednich pracowników, tj. takich, którzy zapewnią mu prawidłową realizację zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły, bo to właśnie dyrektor ponosi odpowiedzialność za poziom szkoły. Dyrektor kieruje się takimi kryteriami jak: umiejętności, doświadczenie zawodowe, przebieg dotychczasowej pracy, dyspozycyjność, stopień awansu zawodowego. W kwestii spornych stanowisk – szukałam nauczycieli o podobnych kwalifikacjach do tych, jakie posiadali nauczyciele do tej pory uczący w/w przedmiotów. Takie też kryteria zostały zastosowane. Ważne są również w tej kwestii ograniczenia finansowe – mogłam zatrudnić na każde stanowisko nauczyciela oferując mu wynagrodzenie zaplanowanie pod koniec ubiegłego roku kalendarzowego (zgodnie z planem finansowym).

ST: Dlaczego w odpowiedzi z dn. 30.09.2013 r. nie udzieliła Pani skarżącemu informacji kto został zatrudniony do nauczania muzyki, plastyki i kół artystycznych?

Udzieliłam już pełnej informacji skarżącemu. Pan Bartecki zapytał, kto został zatrudniony na poszczególne stanowiska. Stosunek pracy (z KN) został zawarty z nauczycielami wymienionymi w piśmie adresowanym do Pana Barteckiego. Pani Elżbieta Banaszek została przeniesiona służbowo na podstawie art. 18 KN, które nie powoduje rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i nawiązania stosunku pracy z nowym pracodawcą, lecz stanowi przekształcenie już istniejącego stosunku pracy. Po przeniesieniu nauczyciela, jego stosunek pracy jest kontynuacją poprzedniego stosunku pracy.  (KN ART.18 oraz wyrok sądu Najwyższego z dnia25 stycznia2007r., IPK195/06 OSNP 2008 NR5-6, POZ 62). Oznacza to ,że przeniesienie w trybie art. 18 jest szczególnym trybem zmiany stanowiska pracy.

ST: Czy kryteria w tym konkursie zostały tak skonstruowane, bo były wobec Pani takie oczekiwania ze strony urzędu?

Kolejny raz powtarzam- to był nabór, a nie konkurs. Nabór, czyli rekrutacja – poszukiwanie pracowników do pracy. Informuję w tym miejscu również, że zatrudnianie pracowników leży w wyłącznych kompetencjach dyrektora, zgodnie z u.s.o art. 39.

ST: Ile zarabia nauczyciel dyplomowany pracujący 18 godz. tygodniowo i ile zarabia stażysta pracujący 18 godz. tygodniowo?

Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia podana jest w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 lipca 2012r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

ST: Czy Gimnazjum będzie prowadziło ponowny nabór na wymienione w skardze stanowiska nauczycielskie (w naborze przed rokiem napisano, że zatrudnienie ma nastąpić na czas określony 1 roku)?

W bieżącym roku szkolnym nie planuję robić naboru. Jak już wspomniałam wyżej pani Elżbieta Banaszek została przeniesiona służbowo, jej stosunek pracy jest kontynuacją poprzedniego, jest więc stosunkiem pracy zawartym na podstawie mianowania , tzn. na czas nieokreślony. (KN art.10). Również kwalifikacje i kompetencje pozostałych nauczycieli spełniają oczekiwania szkoły, jako pracodawcy. W budżecie są zabezpieczone, środki na ich wynagrodzenia , z uwzględnieniem posiadanych przez nich stopni awansu zawodowego, więc umowy o pracę z nimi będą nadal kontynuowane.

Z poważaniem
Anna Rychta

Reklama

Komentarze (13 )

 1. Ważne są również w tej kwestii ograniczenia finansowe – mogłam zatrudnić na każde stanowisko nauczyciela oferując mu wynagrodzenie zaplanowanie pod koniec ubiegłego roku kalendarzowego (zgodnie z planem finansowym).

  Czyli mógł być to nauczyciel o niższym stopniu awansu, który to automatycznie ma mniejszą stawkę… Nadal nie rozumiem podstaw tych kryteriów naboru.

  W kwestii spornych stanowisk – szukałam nauczycieli o podobnych kwalifikacjach do tych, jakie posiadali nauczyciele do tej pory uczący w/w przedmiotów.

  Jakie zatem kwalifikacje (stopień zawodowy, ukończone szkoły) posiadał poprzedni nauczyciel muzyki i plastyki?

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +13 (ocen: 13 )

  Łukasz
  08/07/2014 11:50

 2. Bo żeby uczyć plastyki trzeba być nauczycielem dyplomowanym, a matematyki i innych ważnych przedmiotów, które są na egzaminach już nie…Absurdy w Tłuszczu to codzienność…Może zmieni się to po wyborach…Szkoda, że nikt nie pomyśli o dzieciach, bo to one są najważniejsze w szkołach, a nie żona zastępcy burmistrza!!!

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +22 (ocen: 22 )

  Demokratka
  08/07/2014 13:02

 3. Przymierzałem się do odpowiedzi pani dyrektor, ale… się nie da. Ręce opadają. Jeśli pani Aneta Rychta sądzi, że ludzie to są tacy durnie, idioci, że uwierzą w to co ona tu bajdurzy to gratuluję jej dobrego samopoczucia. Pismo to autoportret nadawcy, a co my tu mamy? Arogancja, wylewające się poczucia wyższości i zwyczajna bezczelność. To jest SKANDAL, a ta pani powinna zostać odwołana ze stanowiska dyrektora i to w trybie natychmiastowym i dyscyplinarnym (tak za sam nabór, jak i za skandaliczną odpowiedź)!

  Ci ludzie (urzędnicy, w tym także wspomniana pani dyrektor) nie mają za grosz wstydu! Robią co chcą i śmieją się ludziom prosto w twarz. Ktoś mu coś pokaże paluchem to on wzruszy tylko ramionami i powie: “no i co mi zrobisz?”.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +24 (ocen: 24 )

  Flucky
  08/07/2014 15:20

 4. “więc umowy o pracę z nimi będą nadal kontynuowane”

  Pani Dyrektor, takiego byka posadzić toż to wstyd!
  Tylko patrzeć jak szkoła zacznie cofać się do tyłu :P

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +16 (ocen: 16 )

  elar
  08/07/2014 22:34

 5. Ciekawe co pani Rychta powie, jak pani Banaszek zacznie mieć aspiracje do bycia dyrektorką szkoły. Nawet nie będzie mi jej żal.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +18 (ocen: 18 )

  Flucky
  09/07/2014 08:15

 6. Prawda jest taka, że to nie dyrektorzy szkół podejmują decyzję, tylko władza (burmistrz i wice).. jest to absurdalne, bo wydają pieniądze na nagrody dla siebie i swoich pupilków w urzędzie, a nie zastanawiają się nad tym, co ważne. Nie ma pieniędzy dla nauczycieli, szukają nauczycieli o niskim stopniu zawodowym (stażysta, kontraktowy)..jedynie p. Banaszek miała miejsce pod siebie, bo po znajomości..Znakiem tego nauczyciele z gminy Tłuszcz nie muszą się obawiać…jak nie w jednej tłuszczańskiej szkole to w drugiej – ciekawe czy będą ich przenosić jak p. Banaszek..żenujące! Myślę, że czas podejmowania decyzji przez tłuszczańskie władze powinien dobiec już końca!

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +16 (ocen: 16 )

  Demokratka
  09/07/2014 09:06

 7. Wszyscy wiedzą jakże ważne jest wykształcenie muzyczne.Trochę szkoda,że Pani dyrektor zapomniała o matematyce może niesłusznie nazwaną “królową
  nauk”.Dzieciaki z trzeciej czyli ostatniej gimnazjum prawie przez cały rok mieli nauczycieli z przypadku ,bo zastępowali tą,która powinna ich uczyć a wciąż “chorowała”.I to się nazywa słuszny nabór!

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +16 (ocen: 16 )
 8. Co tam jakość nauczania, byle się przypodobać władzy. A że ucierpią dzieci, do szkół się nie dostaną, to już problem rodziców i może jeszcze urzędu pracy, bo do rejestracji więcej przyjdzie. A z władzą jest tak jak powiedział Napoleon: pod wodzą barana nawet lwy zbaranieją.
  Czy widzicie jakąś analogię?

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +10 (ocen: 14 )

  Andrzej
  09/07/2014 23:23

 9. Ciąg dalszy ciekawostek z naborów w tłuszczańskich szkołach:

  Szkoła podstawowa – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
  Wymagania dodatkowe:
  a) studia podyplomowe w zakresie sztuki, muzyki, plastyki, terapii
  pedagogicznej

  Rozumiem, że kandydat musi mieć zrobione te 4 konkrete podyplomówki, tak?

  http://www.tluszcz.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=5927&bar_id=2257

  I jeszcze lepiej:
  Też podstawówka:

  Nauczyciel MATEMATYKI – UWAGA – Wymagania dodatkowe:
  c) kurs kierownika wycieczek (!!!!!)

  http://www.tluszcz.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=5914&bar_id=2255

  I niech mi ktoś powie, że to “otwarty” nabór… haha dobre :)

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +6 (ocen: 20 )

  elar
  09/07/2014 23:35

 10. Władze powinny przyjrzeć się każdemu z dyrektorów w naszej gminie. Niestety w wielu podstawówkach robią co chcą. Wszystko ze szkodą dla naszych dzieci. Kończą szkołę i nie znają podstaw. Rodzice obudźcie się i zainteresujcie troszkę!!! To nie wy jesteście dla nich tylko oni dla was!!! Wymagajcie od nauczycieli i od dyrektorów!!!

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +9 (ocen: 15 )

  eugenia
  19/07/2014 09:00

 11. ELAR. No takie coś naprawdę wygląda jak ustawka pod konkretną osobę!!!
  “Szkoła podstawowa – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
  Wymagania dodatkowe:
  a) studia podyplomowe w zakresie sztuki, muzyki, plastyki, terapii
  pedagogicznej”
  JEST JAKIEŚ PRAWO KTÓRE POZWALA napisać że nauczyciel musi być mianowany albo dyplomowany? Chyba ten młodszy bez stopnia awansu ma takie samo prawo ubiegać się o pracę. Niech ktoś poda mi przepis że dyrektor może sobie takie warunki ustawiać. Na odległość śmierdzi wałkiem. Co za śmierdząca gmina. Gdzie nie zajrzysz tam capi od takich akcji i w szkołach i w urzędzie i w komunałce też przechowalnia radnych i kandydatów na radnych.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +12 (ocen: 14 )

  Marek
  21/07/2014 17:32

 12. Bardzo dobrze, że stacja pisze w ostatnim numerze o tłumaczeniach Pani dyrektor. Każdy będzie mógł wyciągnąć wnioski. Na wsi ludzie też powinni wiedzieć jak to wszystko “zgodnie z literaturą prawa” (*) odbywa się w naszej gminie i jednostkach podległych.

  (*) cytat zaczerpnięty z wypowiedzi wice z początku kadencji. Dziś mówi już o literze prawa.

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +5 (ocen: 5 )

  Jerry
  19/08/2014 22:42

 13. Zaraz zaraz. Mam pytanie. Skoro przeniesienie służbowe, to po co się ogłasza nabór i zawraca innym gitarę aby składali oferty?

  VN:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +3 (ocen: 3 )

  krasny
  28/09/2014 20:12

Dodaj komentarz