ST 6-7 (86-87)/2014 Bezpłatnej rehabilitacji (na razie) nie będzie

Od wielu miesięcy przychodnia dysponowała wyremontowanym i wyposażonym budynkiem, w którym miała być poradnia rehabilitacyjna.

Od wielu miesięcy przychodnia dysponowała wyremontowanym i wyposażonym budynkiem, w którym miała być poradnia rehabilitacyjna.

Bezpłatnej rehabilitacji (na razie) nie będzie

Od lipca mieszkańcy naszej gminy i okolic mieli mieć możliwość korzystania z bezpłatnej rehabilitacji. Mieli mieć – bo decyzją zarządu mazowieckiego NFZ konkurs na te usługi został unieważniony, co zbulwersowało wielu pacjentów, a przede wszystkim centra medyczne oferujące takie usługi.

„Poprawa jakości życia pacjentów, to ciągła i trudna droga w czasach, gdy środków z NFZ, gwarantujących bezpłatne świadczenia jest coraz mniej. Jednak to nas nie zniechęca. Dzięki naszej wytrwałości, po raz pierwszy w historii Tłuszcza, uzyskaliśmy kontrakt na leczenie w poradni rehabilitacyjnej, zapewniając od 1 lipca 2014 r. bezpłatne wizyty u lekarza rehabilitacji medycznej jak i zabiegi rehabilitacji medycznej” – głosił komunikat Centrum Medycznego „Rajmedica” opublikowany zaledwie kilka dni temu, bo 25 czerwca w Internecie. Od wielu miesięcy przychodnia dysponowała wyremontowanym i wyposażonym budynkiem, w którym miała być poradnia rehabilitacyjna. Rozpoczęła współpracę ze specjalistyczną kadrą i ogłosiła termin zapisów.

Lakoniczne unieważnienie

Wielu pacjentów nie kryło radości, że będą mogli korzystać z rehabilitacji na miejscu, bez dojeżdżania do ośrodków oddalonych o 20-30 km. Okazało się jednak, że bezpłatnej poradni rehabilitacyjnej w Tłuszczu nie będzie – przynajmniej na razie.

26 czerwca Mazowiecki oddział NFZ opublikował lakoniczną informację, o unieważnieniu postępowań konkursowych w całym województwie. Jaki jest oficjalny powód? „Nastąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub zawarcie umowy nie leży w interesie ubezpieczonych, czego nie można było wcześniej przewidzieć” – czytamy na stronie NFZ.

– Nie ukrywam, że jestem całą sytuacją oburzona. Rozstrzygnięcie konkursu było już przesuwane, a teraz, kilka dni po ogłoszeniu wyników konkurs unieważniono – mówi Justyna Korczak-Kurpińska z Centrum Medycznego „Rajmedica”, które do świadczenia usług jest gotowe od wielu miesięcy. Podkreśla, że istnienie placówki w Tłuszczu byłoby optymalnym rozwiązaniem dla pacjentów objętych rehabilitacją domową, do których rehabilitanci z Urli i Wołomina nie chcą przyjeżdżać ze względu na odległość. Centrum Medyczne poniosło spore koszty związane z remontem, zakupem sprzętu i zapewnieniem niezbędnego personelu, podobnie jak pozostałe placówki w naszym województwie.

„Dla pacjentów nic się nie zmieni”

Urzędników niewiele to obchodzi. W NFZ informują, że to ryzyko, które ponosi przedsiębiorca ubiegający się o świadczenie takich usług. Zapytany o powody unieważnienia konkursu przedstawiciel funduszu jest oszczędny w słowach. Informuje, że NFZ podejrzewa, iż przy konkursie były jakieś nieprawidłowości. Konkretne powody będą znane, gdy sytuacja zostanie wyjaśniona. Mogło wchodzić w grę niewystarczające przygotowanie ośrodków do świadczenia usług w oczekiwanym zakresie.

– Dla pacjentów nic się nie zmieni. Będą mieli zabezpieczone świadczenia na dotychczasowym poziomie, umowy z dotychczasowymi placówkami zostaną aneksowane na pół roku – zapewnia Piotr Kalinowski z biura pasowego mazowieckiego oddziału NFZ. Za pół roku – o ile nic się nie zmieni – ma się odbyć kolejny konkurs.

W tłuszczańskiej przychodni zbierano podpisy pod petycją mającą na celu zapewnienie naszym pacjentom świadczeń na miejscu. Apel w tej sprawie wystosowali również radni Rady Miejskiej w Tłuszczu.

Maciej Puławski

Reklama

Dodaj komentarz