[materiał płatny] Także w Gminie Tłuszcz wprowadzimy… Powiatową Kartę Rodziny TAKrodzina.pl

Dodane w:: Numer 5 (85) maj 2014,Reklama |

Dopłaty do miesięcznych biletów kolejowych oraz szereg innych zniżek i dopłat to oferta dla rodzin wielodzietnych, którą już wkrótce będzie realizowała także nasza gmina. Wniosek w sprawie przystąpienia Gminy Tłuszcz do programu Powiatowa Karta Rodziny TAKrodzina.pl (współfinansowanego przez Powiat Wołomiński) złożyli w Urzędzie Miejskim w Tłuszczu niżej podpisani radni, czyli: Dariusz Kur, Włodzimierz Malinowski, Waldemar Sitek, Mirosław Sobczak, Mirosław Szczotka i Robert Szydlik.

We wniosku z 16 kwietnia br. (skierowanym do Burmistrza Tłuszcza, Przewodniczącego Rady i poszczególnych Komisji Rady Miejskiej) ww. radni postulują przygotowanie „pakietu uchwał niezbędnych do wprowadzenia w 2015 r. Powiatowej Karty Rodziny także w naszej gminie”. Program zakłada, że gmina może w wybranych dziedzinach refundować rodzinom wielodzietnym część wydatków, np. ponoszonych na dojazdy do pracy i szkół a także część opłat komunalnych, za przedszkole czy korzystanie z oferty kulturalnej w gminie i powiecie.

– Także na najbliższej sesji Rady Miejskiej (27 maja) wrócimy do tematu, ponieważ politykę prorodzinną warto prowadzić także na poziomie lokalnym – mówi radny Mirosław Szczotka, który może pochwalić się tym, że wychował cztery córki. Trzy dziewczynki ma z kolei radny Robert Szydlik, który dodaje: – Nie chodzi o zniżki dla rodziny radnego. W gminie nie brakuje domów, w których rodzice zastanawiają się, czy kupić dziecku bilet miesięczny do liceum, czy sobie nową kurtkę na zimę. Gmina nakłada na mieszkańców podatki, ale może też dać im pewne ulgi. Kto potrzebuje ich bardziej, niż rodziny wychowujące troje, czworo, czy pięcioro dzieci?

Do tego prorodzinnego programu przystąpiło już większość gmin powiatu wołomińskiego.

Do tego grona niebawem dołączy także Tłuszcz. Gdy o programie głośno było w ubiegłym roku, nikt w Tłuszczu tematu nie podjął. Sprawę przespał i Burmistrz i Rada Miejska. O tym, jak ważny to temat, przypomniał wiosną radny powiatowy Janusz Tomasz Czarnogórski.

Postanowił zorganizować w tej sprawie spotkanie mieszkańców Gminy Tłuszcz ze Starostą Piotrem Uścińskim. Odbyło się ono 9 kwietnia br. w Centrum Kultury.

Janusz Tomasz Czarnogórski: - Rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci bardzo często nie stać na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb życiowych! Większość gmin w naszym powiecie już przystąpiła do tego programu, a Tłuszcz nie.

Janusz Tomasz Czarnogórski: – Rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci bardzo często nie stać na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb życiowych! Większość gmin w naszym powiecie już przystąpiła do tego programu, a Tłuszcz nie.

– Rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci bardzo często nie stać na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb życiowych! Większość gmin w naszym powiecie już przystąpiła do tego programu, a Tłuszcz nie. Dlatego właśnie zorganizowałem spotkanie ze Starostą i cieszę się, że moi koledzy z Rady Miejskiej podjęli ten ważny temat – mówił po spotkaniu Janusz Tomasz Czarnogórski.

Teraz zadanie bojowe mają urzędnicy Burmistrza, by wniosek radnych zrealizować. – Moglibyśmy sami przygotować uchwały, ale z doświadczenia wiemy, jaka byłaby reakcja Burmistrza i jego współpracowników. Opinię prawną do uchwały dostalibyśmy w ostatniej chwili, atakowano by nas pytaniami o zabezpieczenie środków na ten cel w budżecie – mówi radny Robert Szydlik. Najmłodszy stażem radny Waldemar Sitek dodaje: – Chcemy, żeby nasza gmina przystąpiła do programu najpóźniej 1 stycznia. Rozmowy nad przyszłorocznym budżetem rozpoczną się jesienią. Będziemy mieli czas, by racjonalnie zaplanować wydatki. Wtóruje mu radny Dariusz Kur:
– Stać nas na wysokie pensje i nagrody, a nie stać na ulgi prorodzinne? To dużo mniejszy wydatek!

– Polityka prorodzinna nie polega na dotowaniu rodzin mniej zamożnych, a tych, które wychowują dzieci. Pomoc ze strony państwa jest niewystarczająca. Ważną rolę mają tu do odegrania samorządy. Chcę, żeby polityka prorodzinna funkcjonowała także w mojej Gminie Tłuszcz – mówi Janusz Tomasz Czarnogórski, radny powiatowy – przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa Rady Powiatu Wołomińskiego.

(publikacja radnych)

 

RGB_stopka

Reklama

Dodaj komentarz