ST 5 (85)/2014 Sprawy mieszkańców – Psy na łańcuchach i w małych kojcach

Dodane w:: Numer 5 (85) maj 2014,Sprawy mieszkańców |

 

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która poruszyła problem złego traktowania psów przez ich właścicieli. – Znam kilka przypadków w Tłuszczu gdzie pies siedzi w ciasnej klatce, nie jest w ogóle wypuszczany. Zastanawiam się, czy ktoś to w ogóle kontroluje? Do kogo zgłaszać takie przypadki? – pyta Czytelniczka. Dodaje: – Przeraża mnie przedmiotowe traktowanie zwierząt przez niektórych. Przecież na to patrzą dzieci i takiego właśnie traktowania zwierząt się uczą. Czy można coś z tym zrobić?

Z powyższą sprawą zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Tłuszczu. Otrzymaliśmy informację, że prawo zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry (art 9 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt).

Ustawa o ochronie zwierząt nie precyzuje częstotliwości wypuszczania zwierząt domowych przebywających w kojcach. Nie ma również informacji, jakiej wielkości powinien być kojec czy klatka dla zwierząt domowych. Ustawa stanowi jedynie, że właściciel ma obowiązek zapewnić zwierzęciu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Na podstawie art 37 ustawy o ochronie zwierząt, który jest przepisem karnym, wszelkie naruszenie nakazów albo zakazów określonych w art. 9 podlega karze aresztu lub grzywny. Dlatego też sprawy dotyczące złego utrzymywania zwierząt domowych należy zgłaszać na policję. Nieznajomość ustawy o ochronie zwierząt nie zwalnia właścicieli zwierząt domowych z jej przestrzegania. Dlatego jeśli jesteśmy świadkami złego traktowania zwierząt – reagujmy i zgłaszajmy to na policję. (red.)

Reklama

Dodaj komentarz