ST 4(72)/2013 Sprawy mieszkańców: problemy z przyjęciem dziecka do przedszkola

Dodane w:: Numer 4 (72) marzec 2013,Sprawy mieszkańców |

Jeden z mieszkańców skontaktował się z naszą redakcją zdenerwowany sytuacją, jaka spotkała go w przedszkolu „Baśniowa Kraina” w Tłuszczu.

– Żona udała się do państwowego przedszkola, żeby zapisać synka – relacjonuje Czytelnik. – Otrzymała informację od pani dyrektor, że owszem zapisy są, ale tylko na 5 godzin dziennie. Jak to jest możliwe, że pięcioletnie dziecko pomimo zapisu, nie ma zapewnionej opieki całodziennej? Pani dyrektor bez ogródek odesłała żonę do prywatnych przedszkoli. Przy czym powiedziała, że dzieci uczęszczające do przedszkola od 3 roku życia mają możliwość wyboru opieki całodziennej. Ja przeprowadziłem się z rodziną pod koniec tamtego roku do Tłuszcza i czy z tego powodu muszę płacić więcej za przedszkole prywatne, w którym nie ma określonej grupy pięciolatków? – Denerwuje się mieszkaniec. – Wcześniej mieszkałem w Wyszkowie i tam coś takiego było by nie do pomyślenia. Pytanie tylko, kto te zasady wprowadził. Aktualnie jest okres rozliczeniowy pitów i szczerze mówiąc po kampanii mówiącej, żeby rozliczać się w miejscu zamieszkania byłem pewien, że to ważna sprawa. Natomiast teraz jestem pewien, że to wielkie oszustwo. Bardzo bym prosił o poruszenie tego tematu, bo to po prostu paranoja. Z chęcią chciałbym usłyszeć oficjalne stanowisko przedszkola i burmistrza miasta w tej kwestii. Z góry serdecznie dziękuję i proszę o odpowiedź.

***

Zgodnie z prośbą Czytelnika, przekazaliśmy jego pytania wskazanym osobom.

Burmistrz Paweł Bednarczyk: Zapisy do oddziałów przedszkolnych na rok 2013/2014 trwają do dnia 31 marca br. W związku z powyższym trudno określić ilu rodziców zgłosi potrzebę całodziennej opieki dla swojego dziecka. Zgłaszane problemy na bieżąco monitoruje Pani Dyrektor Przedszkola i będą one każdorazowo rozpatrywane na indywidualną prośbę rodzica – w miarę możliwości pozytywnie Zgodnie z ustawą o systemie oświaty Gmina ma obowiązek zapewnić roczne przygotowanie przedszkolne w wymiarze 5-ciu godzin dziennie. Więcej informacji będziemy mogli udzielić po zakończeniu rekrutacji.

W tej sprawie zabrała głos także pani wicedyrektor przedszkola „Baśniowa Kraina”, pani Jolanta Oleksiak: W odpowiedzi na zapytanie dotyczące przyjęć dzieci pięcioletnich do przedszkola informujemy, że na spotkaniu wiceburmistrza z dyrektorem szkoły podstawowej oraz dyrektorem przedszkola zapadła decyzja, że w bieżącym roku szkolnym wszystkie pięciolatki będą realizowały roczne przygotowanie do szkoły w Przedszkolu Samorządowym „Baśniowa Kraina”, ze względu na kłopoty lokalowe, dzieci pięcioletnie, które po raz pierwszy będą uczęszczały do przedszkola mają do wyboru dwie grupy pięciogodzinne pracujące w następujących godzinach: 7.00 – 12.00 oraz 12.30 – 17.30. Pragnę nadmienić, że obowiązkiem własnym gminy jest zapewnienie każdemu dziecku pięcioletniemu możliwości realizacji podstawy programowej, nieodpłatnie 5 godzin dziennie i taką też przedszkole zapewnia. Informujemy również, że w chwili obecnej w przedszkolu funkcjonują przepełnione dwie grupy całodzienne czterolatków (30 dzieci w grupie), które to czterolatki w przyszłym roku szkolnym (jak nam wiadomo na tę chwilę) staną się całodziennymi pięciolatkami – zaznaczyła pani wicedyrektor i dodała – W związku z tym, że dzieci te uczęszczają do przedszkola od 3 roku życia, nie widzimy powodu ani możliwości, żeby skreślić je z listy robiąc tym samym miejsce nowym pięciolatkom.

red.

 

 

 

Reklama

Dodaj komentarz