ST 15(68)/2012 Ostatnia wystawa w ramach 150-lecia kolei

Dodane w:: Kultura,Numer 15 (68) grudzień 2012 |

Nie wszyscy wiedzą, że tegoroczne obchody powstania kolei warszawsko-petersburskiej nie zakończyły się wraz z Dniami Tłuszcza. Wydarzeniem wieńczącym święto była wystawa „Piórkiem i pędzlem o kolei” w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej.

Na uroczyste otwarcie wystawy w dniu 26 listopada przybyli zaproszeni goście – w tym licznie reprezentowani pracownicy kolei. W związku z tym, że wystawa była podsumowaniem tegorocznych obchodów, osobom zaangażowanym w ich organizację wręczono podziękowania.

Warto przypomnieć, że cykl wystaw „kolejowych” rozpoczął się w naszym Muzeum od wystawy przedstawiającej humor kolejowy w twórczości Jacka Frankowskiego. Następnie była ekspozycja poświęcona pocztówkom o tematyce kolejowej z całego świata. Główna uroczystość, towarzysząca obchodom, które odbyły się w maju, wiązała się z otwarciem wystawy pt. „Kolej dawniej i dziś”. Następnie społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej przygotowali wystawę-przegląd twórczości plastyczno-literackiej dzieci i młodzieży. Można było też podziwiać twórczość fotograficzną nawiązującą do kolei na wystawie „Kolej w obiektywie”. Organizacja wystaw była jednym z elementów włączenia się Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej w obchody 150. rocznicy przejazdu pierwszego pociągu przez Stację Tłuszcz.

Na ostatniej wystawie – „Piórkiem i pędzlem o kolei”, przedstawiono prace plastyczne lokalnych twórców związane z tematyką kolejową. Dużą część ekspozycji poświęcono patronce kolejarzy – św. Katarzynie Aleksandryjskiej.

Wystawa będzie czynna do końca roku.

MP

Reklama

Dodaj komentarz