ST 7/2012 Nowe ławki w mieście

Dodane w:: Numer 7 (60) maj 2012,Tłuszcz |

Ławka w centrum Tłuszcza (fot. A. Przybysz)

W centrum Tłuszcza pojawiły się nowe ławki. Od momentu ich montażu cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Część nich ustawiono w pobliżu dworca kolejowego, przy pomniku upamiętniającym akcję „Burza”, w przyjemnym cieniu drzew. Reszta stoi wzdłuż ulicy Warszawskiej. Z inicjatywą ustawienia nowych ławek wyszli radni z okręgu Centrum: Paweł Fydryszek i Tadeusz Sasin. Pieniądze na ten cel pochodziły z tzw. puli radnego, czyli umownej części budżetu, o przeznaczeniu której decydują radni w swoich okręgach. Łączny koszt ustawienia pięciu ławek wyniósł 2500 złotych.

Tłuszczańskie ławki są wygodne – z oparciami. Zachęcają do dłuższego przesiadywania. Mankamentem jest brak koszy na śmieci w ich pobliżu. Radny Paweł Fydryszek tłumaczy, że nie było pewności, czy wokół śmietników nie będzie się robił bałagan. Jednak zaobserwował, że ich brak również go powoduje. Niewykluczone zatem, że obok ławek pojawią się kosze.

– W końcu w Tłuszczu można przejść się po mieście i posiedzieć – mówi pani Anna, mama półtorarocznej dziewczynki, która korzystając z ładnej pogody czyta książkę siedząc na ławce w pobliżu dworca. – Lubię usiąść, na chwilę się zatrzymać i pomyśleć. Tu jest szczególnie ciekawie, bo miejsce jest ruchliwe, i jest duża szansa, że spotkam kogoś znajomego. Ogólnie dobra sprawa z tymi ławkami – podsumowuje.

ZADECYDUJMY, GDZIE STANĄ KOLEJNE ŁAWKI

Jak na razie zamontowano pięć nowych ławek. Radni są gotowi zakupić następne. W związku z tym zwracamy się do czytelników „Stacji Tłuszcz” z prośbą o wskazanie lokalizacji, w których warto by było je ustawić. Można to zrobić wysyłając maila na redakcja@stacja-tluszcz.pl lub list tradycyjny na adres redakcji (Stacja Tłuszcz, ul. Przemysłowa 7, 05-240 Tłuszcz). Państwa zgłoszenia przekażemy radnym.

Maciej Puławski

ŁAWKA – PROSTA RZECZ, A CIESZY

Są miejscem odpoczynku dla osób starszych. Mama czy tata spacerujący z dzieckiem w wózku może sobie zrobić przy nich przystanek, porozmawiać z kimś albo poczytać. Dzięki nim młodzież nie musi przesiadywać na krawężnikach i murkach. Są również miejscem, gdzie kształtują się relacje i tworzy społeczna przestrzeń. Socjolodzy zajmujący się tematyką rozwoju lokalnych społeczności zgodnie podkreślają, że ławka to nie tylko miejsce odpoczynku. To także rekwizyt modelujący przestrzeń i ułatwiający nawiązanie społecznych relacji. Dobrze zaaranżowana przestrzeń ożywia miasto i powoduje, że mieszkańcy po prostu lubią w nim przebywać. MP

podpisz autora zdjęcia fot. Arkadiusz Przybysz

Reklama

Dodaj komentarz