ST 2/2012 Z kopyta kulig rwie

Dodane w:: Inne,Numer 55 (luty 2012),Patronujemy |

Świetnym dowodem na to, że czasem- mimo trzaskających mrozów – warto spędzić czas na zimowym powietrzu, był kulig zorganizowany dla wychowanków z Domu Dziecka w Równem przez zaangażowaną społecznie mieszkankę Tłuszcza, Dorotę Szymanik.

Pogoda płatająca figle i brak „obiecywanych” przez meteorologów opadów śniegu wymusiła na organizatorach małą zmianę planów. Sanie zastąpiono wozem, na którym jazda była ciekawą okazją do zwiedzenia pokrytej śnieżną bielą, wyjątkowo pięknej okolicy zeszpeconej jednak dzikimi wysypiskami śmieci. Nie przeszkodziło to jednak w radosnym i rozgrzewającym odśpiewaniu „Sokołów” i innych pieśni nawiązujących nie tylko do tematyki koni i wojny.

Uczestnicy kuligu, po pełnej wrażeń wycieczce na wyboistych, leśnych drogach mogli rozgrzać się pieczoną własnoręcznie kiełbaską oraz barszczem i bigosem przygotowanym przez gościnnych gospodarzy. Dzieci miały możliwość odbyć konną przejażdżkę, zwiedzić stajnię i zobaczyć najmłodszą jej mieszkankę – trzydniowego źrebaczka oraz obserwować skoki przez przeszkody. Uwagę dzieci przyciągnął też średniowieczny wóz taborowy wykorzystywany przez gospodarzy w corocznych, konnych wyprawach rycerskich pod Grunwald. Obejrzeć można było także stroje z epoki średniowiecza, pas rycerski oraz ekspozycję na porożach oryginalnych, zabytkowych szabel różnego typu, używanych w inscenizacjach historycznych wydarzeń i produkcjach filmowych.

Kulig odbył się pod honorowym patronatem Stacji Tłuszcz i właściciela obiektu „Dragon” Tadeusza Dobczyńskiego. Impreza nie udałaby się, gdyby nie zaangażowanie radzymińskiej stajni oraz pomocy warszawskiego, „Wesołego Rumaka”. W zorganizowanie imprezy spontanicznie włączyli się także przyjaciele stajni: Jacek Wójcik i Elżbieta Kulesza.

  • Anna Maziarz

 

Organizatorka kuligu, Dorota Szymanik składa serdeczne podziękowania:

Sponsorom:

  • Stajni „Dragon”, Alicja Bieliz i Robert Rozwód. Radzymin, ul. W. Wróblewskiego 2, www.stajniadragon.pl
  • Stajni „Wesoły Rumak”, Henryk Patrzałek, Warszawa ul. Rokokowa, tel: 789-170-988
  • Firmie „Usługi Transportowe” Grzegorz i Sylwia Prolisko
  • Annie i Marcinowi Krajczyńskim,

Osobom pomagającym:

  • Jackowi Wójcikowi,
  • Elżbiecie Kuleszy,
  • Maciejowi Kowalikowi, właścicielowi miniskansenu i prywatnego zbioru niezwykłych, zabytkowych eksponatów( Równe 24, 05-282 Strachówka)

Reklama

Dodaj komentarz