ST 1/2012 – XI SESJA RADY MIEJSKIEJ: INTERPELACJE RADNYCH

Dodane w:: Numer 54 (styczeń 2012),Samorząd |

SŁOWO PRZECIWKO SŁOWU

Radna Danuta Opłotna zapytała burmistrza, jak przedstawia się sytuacja świetlicy w Jasienicy. Radna zwróciła uwagę, że żaden z burmistrzów nie przyjechał na zabranie wiejskie 9 grudnia.

Radna Danuta Opłotna

Radna zapytała, na jakich zasadach od 1 stycznia 2012 roku (czyli po przejęciu jej przez Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji – przypis red.) świetlica ma działać i w jaki sposób będzie finansowana. Radna pytała także, czy gmina złożyła wniosek do zarządu melioracji o dalsze czyszczenie rzeki Cienkiej na odcinku od mostu na drodze 634 w stronę osiedla Słoneczna w Tłuszczu i czy gmina złożyła wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie na dodatkowe etaty dla pracowników interwencyjnych.
– Wszyscy widzimy, że są to etaty bardzo potrzebne. Widać na ulicach miasta i w innych miejscowościach, że nie jest tak jak powinno być – zakończyła swoją interpelację radna z Jasienicy.
– Nie do końca jest prawdą to, co pani mówi, że nie chcieliśmy przyjechać. Ja mówiłem wyraźnie, że termin świąteczny mi nie odpowiada – odpowiedział radnej Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk i dodał, że nie powiedział, że nie przyjedzie na spotkanie w późniejszym terminie. Wyjaśnił, że jeszcze nie przygotował odpowiedzi na pytania zadane na wrześniowym zebraniu – wykazu majątku wspólnoty wiejskiej oraz stanowiącego własność Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasienicy. Burmistrz tłumaczył, że zamówił kopie protokołów ze sprawy o zasiedzenie gruntu przez OSP, jednak nie jest jeszcze w ich posiadaniu.
Odnosząc się do pytań radnej Opłotnej zapowiedział: – Świetlica będzie funkcjonowała tak jak do tej pory, na tych samych zasadach i jej finansowanie będzie prowadzone w ten sam sposób jak dotychczas.

W kwestii regulacji rzeki burmistrz Cienkiej wyjaśnił, że nie złożył pisemnego wniosku, ale jest w stałym kontakcie z panem Andrzejem Makiełą (kierownikiem wołomińskiego inspektoratu Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie – przypis red.) i na początku roku wniosek na pewno zostanie złożony. W kwestii dotyczącej urzędu pracy burmistrz zwrócił uwagę, że pozostaje w kontakcie z kierownikiem placówki i w momencie, gdy będą pieniądze na prace interwencyjnie gmina otrzyma taką informację.

Radna Danuta Opłotna odniosła się do twierdzenia burmistrza na temat ustaleń odnośnie spotkania wiejskiego w Jasienicy. – Ja już teraz nie będę się spierać, to była rozmowa w cztery oczy, zatem to jest słowo pana przeciwko mojemu i w drugą stronę też to działa – mówiła radna. – Jeśli nie chce pan nas zaszczycić swoją osobą, to trudno.
W odpowiedzi burmistrz zaoponował: – To nie jest tak, pani radna, i proszę tej rzeczywistości nie przekłamywać. Zaznaczył, że dwukrotnie był obecny na zebraniach sołeckich, mimo, że nie był zaproszony.

BIP DO POPRAWKI

Radny Robert Szydlik zwrócił uwagę, że w tłuszczańskim Biuletynie Informacji Publicznej (www.bip.tluszcz.pl – czyli na specjalnej stronie zawierającej informacje publiczne, którą muszą prowadzić m.in. wszystkie gminy i ich jednostki organizacyjne – przypis red.) są braki i zaproponował uporządkowanie BIP-u w terminie sześciu miesięcy. Radny podkreślił, że umożliwiłoby to zapoznawanie się z materiałami na sesję sołtysom, przewodniczącym rad osiedlowych oraz radnym powiatowym, którzy nie otrzymują projektów uchwał przed sesją Rady Miejskiej.
– Bardzo się staramy, żeby te wszystkie materiały były na BIP-ie zamieszczone w sposób prawidłowy – odpowiedział burmistrz i poprosił o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości, które będą usuwane w następnym dniu roboczym. Burmistrz Bednarczyk potwierdził także, że sołtysi otrzymują porządek obrad bez projektów uchwał i wyjaśnił, że nie jest to złośliwość, ale oszczędność czasu i papieru.

ZAPYTANIA I WOLNE WNIOSKI

UCIEKAJĄCY TERMIN

Wiceprzewodniczący rady Adam Wojtyra zapytał czy urząd miejski ma informacje dotyczące dofinansowania budowy dróg z funduszu ochrony gruntów rolnych. Radny zwrócił uwagę, że w poprzednich latach tego typu wnioski trzeba było składać do końca stycznia.
Burmistrz odpowiedział, że nic mu na razie nie wiadomo na temat ogłoszenia naboru i zapewnił, że jeżeli konkurs ruszy, to radni zostaną powiadomieni i wybiorą drogę do realizacji. Burmistrz Bednarczyk zwrócił uwagę, że aby aplikować o te środki gmina musi mieć w pełni uregulowany stan prawny drogi.

CZEKAJĄC NA WODOCIĄG

Przewodniczący Rady Osiedla Długa i Bolesława IV Stefan Dobczyński zapytał, kiedy będzie wodociągowane osiedle Długa.
Burmistrz odpowiedział, że 19 grudnia zostało złożone pełne uzupełnienie dużego wniosku kanalizacyjno-wodociągowego dla Tłuszcza i teraz trwa ocena złożonych załączników.
– Ocena powinna trwać około miesiąca. Po tym terminie, jeżeli wszystko jest w porządku, zostanie podpisana z nami umowa, będziemy mogli przystępować do realizacji tego dużego projektu. Wtedy rozpoczniemy prace na terenie miasta – zapewniał burmistrz.

AWARIA W ZALESIU

Sołtys Zalesia Mariusz Sadowski zwrócił uwagę, że 6 grudnia zgłaszał awarię oświetlenia w miejscowości Zalesie, która do dnia sesji (czyli 28 stycznia – przypis red.) nie została usunięta.
Burmistrz odpowiedział, że najpierw musi sprawdzić, czy zgłoszenie rzeczywiście wpłynęło do urzędu. Jeśli zostało przekazane wykonawcy, który zaniedbał sprawę, to zostanie on obciążony karami.
– Na pewno to sprawdzę – obiecał burmistrz. Po tym zapytaniu Przewodniczący Rady zakończył ostatnią w 2011 roku sesję Rady Miejskiej.

 • Oprac. Maciej Puławski

 

Reklama

Komentarze (4 )

 1. BIP nie zgodny z ustawą?
  To bardzo poważna sprawa. Polskie sądownictwo zna takie przypadki, jak ustrata stanowiska przez kilku wójtów za takie naruszenia.

  Powinno się to zgłosić do Szulca (www.gmina.pl) on pociągnie temat dalej. Jest bezkompromisowy w przypadkach naruszeń prawa przez władzę. Gminy boją się go jak diabeł święconej wody. Nie jednemu burmistrzowi i wójtowi już “pomógł”. Całe szczęście w Tłuszczu mamy jeszcze Anioła Stróża na etacie, wiec puki co śpią spokojnie.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 2 )
  • Przecież nie mają czasu na żadne działania, oni wciąż prowadzą kampanię, 14 miesięcy po wyborach wciąż walczą o fotel burmistrza.

   Może to już kampania na następne wybory i proces eliminacji przyszłych kontrkandydatów???

   VA:F [1.9.12_1141]
   Poparcie: 0 (ocen: 2 )
 2. Cały ten urząd to jakaś farsa. Nikt nic nie wie, jeden odsyła do drugie, ten z powrotem do pierwszego, nie ma się nawet kogo zapytać. Przychodzi petent zna lepiej przepisy od pracownika urzędu, bo pracownik nowy, mówi, że on się ucy dopiero.
  Skąd Bednarczyk wziął tych “fachowców”? Pisma piszą i przysyłają z błędami, ciągle jak nie na sesji to na komisjach jakieś błędy pisarskie.
  Ludzie wyp… na zbity p…. to i zrobić tu jakiś ład i porządek.

  Jak nie w teleexpresie to w tvn się śmieją z Tłuszcza. To taka ma być promocja i reklama dla gminy???

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 4 )
 3. A ja bym życzył sobie, aby Ci pracownicy byli już nauceni, a nie uczyli się na żywym organiźmie i naszym kosztem.

  Jestem spokojny, zakon bededyktynów przy mnie to banda nerwusów, ale w tym urzędzie dosłownie cho….mnie bierze jak widzę jakie jest tempo załatwiania petenta i spraw. Tempo ślimacze.

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: +1 (ocen: 1 )

Dodaj komentarz