Święto Pieśni Ludowej, dyskoteka przy gorących rytmach lat 70-tych, zawody sportowe o Puchar Burmistrza oraz niezwykle udana akcja „roślinka za makulaturę” – to tylko niektóre z atrakcji Dni Tłuszcza, które miały miejsce miedzy 6 a 8 czerwca.
Święto Pieśni Ludowej, dyskoteka przy gorących rytmach lat 70-tych, zawody sportowe o Puchar Burmistrza oraz niezwykle udana akcja „roślinka za makulaturę” – to tylko niektóre z atrakcji Dni Tłuszcza, które miały miejsce miedzy 6 a 8 czerwca.
Tegoroczne wielkie święto Tłuszcza minęło pod znakiem słonecznej pogody. Taka aura była sprzyjająca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, więc w tłuszczańskim Ogródku Jordanowskim pojawiło się mnóstwo stoisk z asortymentem typowym dla lokalnych festynów. Były lody, wata cukrowa, gorąca kiełbasa, piwo, przejażdżki kucykiem, dmuchane zamki i trampoliny. Można było obejrzeć oryginalne ekologiczne rzeźby z surowców wtórnych, wziąć udział w loterii fantowej Stowarzyszenia „Nadzieja” i tym samym stać się sponsorem turnusu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych oraz wykupić cegiełkę na nowy sztandar szkolny, o który stara się Zespół Szkół (być może już za rok ZS im. K.K. Baczyńskiego!). Dni Tłuszcza rozpoczęły się tradycyjnie – na sportowo. W piątek 6 czerwca, w Hali Sportowej przy Zespole Szkół w Tłuszczu, rozegrano Turniej o Puchar Burmistrza w Tenisie Stołowym. Równolegle na boisku przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, odbył się Czwórbój Lekkoatletyczny. Również w sobotę nie zabrakło sportowych emocji – ten dzień festynu rozpoczęły biegi przełajowe ulicami miasta. Niestety w zmaganiach udział wzięła głównie młodzież szkolna. Czy zawiniła niedostateczna promocja biegów? A przecież wiele osób ciągle pamięta, że jeszcze kilka lat temu w biegach przełajowych startowało wielu „zwykłych” mieszkańców Tłuszcza. Występy na scenie rozpoczęły się od programu artystycznego przygotowanego przez Przedszkole Samorządowe „Baśniowa Kraina”. Następnie scenę przejęły młodzieżowe grupy taneczne, a uczniowie gimnazjum przedstawili ekologiczny spektakl teatralny.
Jak co roku mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia kabaretu- tym razem do Tłuszcza zawitał ”Kabaret pod Sufitem”, w którym wystąpili m. in. Maciej Damięcki, Alicja Kwiatkowska, Jan Jakub Należyty, Marek Siudym.
Prawdziwą gwiazdą wieczoru okazał się zespół Jambo Africa, który wprowadził wszystkich w doskonały nastrój i klimat lat 70-tych. Przy ponadczasowych przebojach tańczyli praktycznie wszyscy – mali i duzi, starsi i młodsi. Roztańczona publiczność bawiła się do późna na dyskotece pod gwiazdami.
Trzeci dzień festynu – niedziela – to coroczne Święto Pieśni Ludowej. W tym roku Regionalny Przegląd Zespołów Artystycznych objął swoim patronatem Starosta Powiatu Wołomińskiego. Warto zauważyć, że ludowi artyści z dużym entuzjazmem wypowiadali się na temat tłuszczańskiego przeglądu. Jeśli już raz wezmą w nim udział, to wracają tu każdego roku. Co ciekawe – mimo, iż większość zespołów powstaje zazwyczaj na bazie tradycyjnych Kół Gospodyń Wiejskich, to w Tłuszczu wystąpiło kilka grup właściwie młodzieżowych. Ten fakt cieszy, gdyż dużą stratą byłoby, gdyby nasza piękna lokalna kultura poszła w zapomnienie. Wprawiona w doskonały i sielski nastrój publiczność chętnie bawiła się aż do końca festynu.
Tegoroczne Dni Tłuszcza można niewątpliwie zaliczyć do udanych. I chociaż przed festynem dało się słyszeć głosy, że „fajnie by było zobaczyć w Tłuszczu w końcu jakąś większą gwiazdę”, to po sobotnim występie osoby nawet bardziej wymagające wydawały się być usatysfakcjonowane. Wielkim sukcesem zakończyła się także zorganizowana przez Urząd Miejski akcja „roślinka za makulaturę”, przeprowadzona przy pomocy lokalnych przedsiębiorców oraz harcerzy tłuszczańskiego Hufca. Mieszkańcy w ciągu kilku godzin pozbyli się ok. 3,5 tony makulatury! Miejmy nadzieję, że ta ekologiczna inicjatywa na stałe zagości w programie Dni Tłuszcza.
Maciej Puławski
—————–
Marcin Józwik, właściciel skupu makulatury:
Zbiórka makulatury przekroczyła nasze najśmielsze wyobrażenia! Prowadzę skup makulatury w Tłuszczu – i mam dwóch, trzech klientów tygodniowo, przynoszących do 300 kg tego surowca. Na tej zbiórce zaledwie w kilka godzin zebraliśmy ponad 3 tony makulatury! Przedstawiciele władz naprawdę byli zdziwieni tak dużym zainteresowaniem akcją, cały czas dowozili nowe roślinki. Myślę, że to wielki sukces!
Andrzej Grabowski, rzeźbiarz w drewnie:
Rzeźbię od sześciu lat. Zacząłem z myślą, że jak przejdę na emeryturę to będzie to jakaś forma spędzania wolnego czasu i dodatkowy dochód. Rzeźbię w drewnie lipowym, jestem amatorem, wszystkiego nauczyłem się sam. Niektóre rzeźby bejcuję, potem lakieruję lub woskuję. Inne zostawiam surowe – białe żywe drewno. Wyrzeźbienie większego (60-80 cm) Chrystusa Frasobliwego zajmuje mi około 1-2 tygodni, a mniejszych rzeźb – około 2 dni. Daje mi to dużo satysfakcji i radości. Podobają mi się te moje rzeźby. Jeżdżę na jarmarki rękodzieła, jarmarki średniowieczne, przeglądy pieśni ludowej, na festyny. Łącze przyjemne z pożytecznym – bo przy okazji jeszcze poznaję kraj. Cieszę się, że dzisiaj mogę pokazać moje rzeźby w Tłuszczu.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Te Dni Tłuszcza były do Bani!!!Nasze Imprezy spadły na Psy…..
Emilka
02/12/2009 12:19