Warsztaty dla młodzieży z lokalnymi artystami i rzemieślnikami, poszukiwanie świadków historii pałacu w Chrzęsnem, budowa portalu internetowego dla mieszkańców Tłuszcza i opracowanie scenariusza przedstawienia teatralnego, który stanie się jednocześnie pomocą w zajęciach terapeutycznych – to pomysły naszych mieszkańców, które znalazły uznanie Komisji Grantowej programu „Działaj Lokalnie”, powołanej przy Zielonkowskim Forum Samorządowym.
„Działaj Lokalnie” jest programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. W naszym powiecie miejscowym partnerem programu jest Zielonkowskie Forum Samorządowe. Celem „Działaj Lokalnie” jest aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów mających charakter dobra wspólnego.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 12 wniosków. Komisja zdecydowała o przyznaniu dofinansowania na realizację 10 projektów, z czego aż 4 są autorstwa organizacji pozarządowych z terenu gminy Tłuszcz!
Stowarzyszenie AXA z Rysia przygotowało projekt „Ocalić od zapomnienia”, którego celem jest zaangażowanie młodzieży w odszukanie, odtworzenie i ocalenie od zapomnienia dorobku twórców i rzemieślników ludowych z terenu gminy Tłuszcz. Działania zakładają aktywną współpracę z najstarszymi mieszkańcami z naszego terenu. Autorzy projektu liczą, że zmieni on podejście młodzieży do najbliższej historii oraz pozwoli zintegrować pokolenia.
Tłuszczańskie Stowarzyszenie Rodziców i Dzieci Niepełnosprawnych „Nadzieja” otrzymało dofinansowanie na projekt „Bajka”. Pomysł opiera się na opracowaniu i wydaniu ilustrowanej książeczki dla podopiecznych, która będzie jednocześnie scenariuszem przedstawienia teatralnego. Autorzy planują, że tak opracowany materiał będzie służył wielu osobom jako pomoc w zajęciach terapeutycznych.
Dofinansowanie otrzymały również projekty organizacji, które od niedawna działają na terenie naszej gminy.
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Ad futurum” z Postolisk przygotowało projekt „Pałacu czar – czyli w poszukiwaniu historii najbliższej”. „Zależy nam głównie na zainteresowaniu mieszkańców, w tym również dzieci i młodzieży, zabytkowym obiektem, jego historią i związaną z nim tradycją regionu. Chcemy w ten sposób zwiększyć zintegrowanie społeczeństwa, odtworzyć tradycje oraz utworzyć zalążek współpracy międzypokoleniowej” – czytamy w opisie projektu, który zakłada również wzrost atrakcyjności terenu i identyfikacji mieszkańców z naszym regionem.
Natomiast Stowarzyszenie „Kastor – Inicjatywa dla Rozwoju” z Tłuszcza opracowało projekt zakładający uruchomienie internetowego portalu społecznościowego dla gminy Tłuszcz. Pomysł opiera się m.in. na stworzeniu zespołu redakcyjnego, w którego skład wchodzić będą uczniowie Zespołu Szkół oraz gimnazjaliści z terenu całej gminy.
Projekty z terenu naszej gminy otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 18 100 zł.
Środki finansowe przeznaczone na realizację zwycięskich projektów pochodzą częściowo z dotacji Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Grantodawca, czyli Zielonkowskie Forum Samorządowe uzyskało także wsparcie od lokalnych sponsorów: Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, firmy WISAPIS Zakład Mięsny Zielonka oraz Praskiej Giełdy Spożywczej.
oprac. MP, AP
Grzegorz Grabowski,
prezes zarządu Zielonkowskiego Forum Samorządowego:
- Cała idea programu Działaj Lokalnie jest taka, by nie promować działań jednorazowych, lecz te, które stanowią wstęp i motywację do rozwoju szerszych działań lokalnych. Udzielamy dotacji organizacjom aktywnym, które gwarantują, że będą się dalej rozwijały i realizującym rzeczywiste potrzeby lokalnych społeczności. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 12 projektów, udzieliliśmy 10 dotacji. Wszystkie pomysły są ciekawe i właściwie z tych 10 projektów, jakie zdecydowaliśmy się dofinansować, nie ma dwóch takich samych pomysłów. Każdy preferuje inne działania, część skierowanych jest do dorosłych, inne do dzieci, są też projekty, których odbiorcami są całe społeczności lokalne. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej.
Komentarze do artykułów: