Brak zgody na ul. Zgody – i co z tego wynikło

Dodane w:: Numer 8 (marzec 2008) |

W ostatnim numerze „Stacji Tłuszcz” dużo miejsca poświęciliśmy na opisanie problemów, z jakimi borykają się osoby zamieszkałe w tzw. tłuszczańskim trójkącie bermudzkim, czyli na podmokłym terenie między ul. Kościelną, Przemysłową i Długą. Zaledwie dwa dni po wysłaniu tamtego numeru do drukarni, z inicjatywy Urzędu Miasta (dość mocno atakowanego przez zdesperowanych mieszkańców za opieszałość w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań), odbyło się spotkanie samorządowców z zainteresowanymi tematem odwodnienia mieszkańcami miasta.

Spotkanie, które miało miejsce 26 lutego w sali widowiskowej Centrum Kultury, rozpoczęło się dość niefortunnie – szybko bowiem wyszło na jaw, że przedstawiciele Urzędu (Burmistrz Jan Krzysztof Białek, Rafał Roguski oraz radny Tadeusz Groszek) są przygotowani do rozmowy na temat odwodnienia ul. Zgody, a nie odnośnie inwestycji związanych z odwodnieniem terenu osiedla Długa i Bolesława IV, którego to mieszkańcy liczebnie wyraźnie na spotkaniu przeważali. Na szczęście napięta atmosfera została sprawnie rozładowana przez pana burmistrza, który w miarę możliwości udzielał wyczerpujących odpowiedzi na najróżniejsze pytania – dotyczące nie tylko odwodnienia, ale także wielu dziedzin codziennego życia w Tłuszczu (np. bezpieczeństwa, infrastruktury energetycznej, budowy hali sportowej, oświetlenia, dzikich wysypisk, opłakanego stanu zabawek w Ogródku Jordanowskim…) Co ciekawe, obecni na spotkaniu mieszkańcy w pewnym momencie zażądali regularnych (min raz na kwartał) spotkań z radnymi ze swojego okręgu, co spotkało się z żywym poparciem samego burmistrza.

Trzy tygodnie po spotkaniu oraz zakończonych sukcesem negocjacjach z panią, która początkowo nie zgadzała się na przeprowadzenie przez jej teren kanalizacji deszczowej (kanalizacji umożliwiającej rozwiązanie problemu odwodnienia ul. Zgody), zapytaliśmy burmistrza Jana Krzysztofa Białka o postępy w działaniach.
KOMENTARZ:

Burmistrz Tłuszcza Jan Krzysztof Białek: „Obecnie finalizujemy negocjacje dotyczące modernizacji, a w zasadzie odtworzenia kanalizacji deszczowej w ul. Przemysłowej. Ponieważ jest to droga powiatowa, pan starosta początkowo chciał, abyśmy finansowali tę inwestycję po połowie (czyli po 500 000 zł – przypis red.), jednak w drodze negocjacji udało się nam się obniżyć udział gminy Tłuszcz do 200 000 zł.
Jest to bardzo korzystny układ.
Odtworzenie kanalizacji deszczowej na tym odcinku pozwoli nam odprowadzić wody z całego „trójkąta”: ul. Kościelnej, Długiej i Przemysłowej. W czwartek (13 marca – przypis red.) doszło do wyrażenia zgody na przeprowadzenie krytej kanalizacji deszczowej przez prywatną działkę, za odszkodowaniem 5 000 zł. Będzie to kryte odwodnienie w postaci rur o średnicy 40 cm wraz z oznaczonymi miejscami, gdzie mają być studzienki rewizyjne. Jak tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, wejdziemy w teren i wykonamy te prace. Ponadto na najbliższej sesji zostaną zabezpieczone środki na planowane działania, bo oczywiście radni bardzo dużo mówią na temat odwodnienia, a wcale go nie ujęli w potrzebach budżetowych na ten rok Niezależnie od tego – bo odwodnienie ul. Zgody do ul. Przemysłowej jest pierwszym etapem prac – zlecamy wykonanie dokumentacji projektowej na odwodnienie całego trójkąta terenu ul. Kościelnej, Długiej i Przemysłowej. To jest już proces bardziej skomplikowany, trzeba sporządzić pełną dokumentację i uzyskać pozwolenie. Po zrobieniu dokumentacji skalkulujemy koszty i zaczniemy stopniowo prace – bo ten teren po prostu trzeba odwodnić.”

(Aleksandra Puławska)

Reklama

Komentarze (1 )

 1. tak sie składa że byłem na tym spotkaniu, to że panowie z urzędu nie byli przygotowani do tematyki spotkania za mało powiedziane…
  I owszem, o Zgody wiedzieli dużo, ale już do osiedla Długa i Bolesława nie bardzo się przyznawali, mimo że na zawiadomieniach było jak wół że i nas zapraszają!!!!!
  Mina pana burmistrza B., gdy jedna z pań pokazała mu zawiadomienie – bezcenna :-]
  morał – trzeba kontrolować co sie podpisuje…

  Przy okazji – pozdrowienia dla redakcji, oby tak dalej ;]

  VA:F [1.9.12_1141]
  Poparcie: 0 (ocen: 0 )

  stały_czytelnik
  18/03/2008 17:07

Dodaj komentarz