ST 12 (92)/2014 Poczuć emocje powstańcze…

Dodane w:: Edukacja,Numer 12 (92) grudzień 2014 |

70. rocznica Powstania Warszawskiego jest dobrą okazją do tego, by w różnych środowiskach odbywały się uroczystości, spotkania i imprezy pozwalające poznać historię zrywu z 1944 r. oraz bohaterów tych wydarzeń. Takie przedsięwzięcia są również formą uczczenia pamięci tych, którzy nie żałowali swojej krwi dla ojczyzny.

Warto zaznaczyć, że wspomniane działania nie tylko podejmowane są w Warszawie, ale w całym kraju. Oto jedno z nich. Klub Gazety Polskiej w Kobyłce im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Zespół Szkół w Ossowie zorganizowali Powiatowy Konkurs o Powstaniu Warszawskim. Patronat nad wydarzeniem objęli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, ks. Dziekan Jan Andrzejewski – proboszcz Bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce, Marszałek Sejmu Marek Jurek.

Iza Pólkowska (druga od lewej) z klasy 1 tuf Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie o Powstaniu Warszawskim

Iza Pólkowska (druga od lewej) z klasy 1 tuf Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie o Powstaniu Warszawskim

Oczami powstańca…

Zmagania konkursowe odbywały się w czterech kategoriach wiekowych. Zadaniem najstarszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych było napisanie pracy, która przyjęłaby formę listu lub pamiętnika. Organizatorzy zaproponowali następujący temat: „Wydarzenia powstania warszawskiego oczami uczestnika” – uczeń jest uczestnikiem powstania warszawskiego, wciela się w wybraną postać. Należało podać dokładny dzień, w którym zapiski powstały a opisywane wydarzenia musiały nawiązywać do rzeczywistych zdarzeń z przebiegu powstania, które rozegrały się we wskazanym momencie. Do pracy należało dołączyć źródła informacji o kalendarium powstania, co oznacza, że piszący musiał najpierw dotrzeć do różnych materiałów źródłowych, zapoznać się z nimi, dokonać selekcji pod kątem opisywanego zdarzenia a potem sporządzić pracę.

Sukces Izy

Wspaniale poradziła sobie z tym wyzwaniem uczennica klasy 1 tuf z Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu Iza Pólkowska. W Powiatowym Konkursie o Powstaniu Warszawskim zajęła II miejsce. Swoją pracę poświęciła Stefanii Grzeszczak ps. Stefa łączniczce w III plutonie „Felek” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. Przedstawiła dzień 12 sierpnia, kiedy Stefa wraz z kilkoma innymi żołnierzami została odcięta od swojego oddziału. Moment ten rozpoczął późniejszą tzw. odyseję kampinoską. Ten dzień cała grupa spędziła w śmieciarce, wokół której krążyli Niemcy. Iza niezwykle sugestywnie mówiła o emocjach towarzyszących Stefie i jej towarzyszom. Wróciła we wspomnieniach do czasu przed powstaniem, do rodziny bohaterki, ale też próbowała zachować prawdziwość charakteru dziewczyny.

Iza jest uczennicą nie tylko zainteresowaną historią czy językiem polskim i odnoszącą sukcesy na tym polu. Należy również do szkolnego koła „Polska Walcząca – historia, literatura, sztuka”, z którym m.in. uczestniczyła 1 listopada w kweście na Powązkach Wojskowych na rzecz renowacji mogił żołnierzy batalionu „Zośka” oraz odwiedziła grób patrona szkoły K. K. Baczyńskiego. Swój talent artystyczny z kolei zaprezentował podczas lokalnych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości – w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu wystąpiła z wierszem w montażu słowno-muzycznym. Iza to również osoba, dla której ważny jest drugi człowiek i jego dobro – działa zatem w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Pomimo że Iza jest dopiero w klasie I, już z sukcesami reprezentuje społeczność baczyńszczaków. Chcemy prezentować czytelnikom takich uczniów Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu, by pokazać, jak wspaniali młodzi ludzie uczą się w murach tej szkoły.

Ewa Żmudzka

Reklama

Dodaj komentarz