ST 11 (91)/2014 Pożegnania lata… na rowerach

Dodane w:: Edukacja,Numer 11 (91) listopad 2014 |

14_zs1_11

Turystyka rowerowa zyskuje coraz więcej zwolenników. Także młodzież chętnie wybiera taką formę wypoczynku. Kto ma problem z wyborem trasy, może skorzystać ze szlaków rowerowych opracowanych przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego w ramach projektu „Powiat Wołomiński – wyprawa z naturą i kulturą”*.

Na przejazd jednym z nich zdecydowali się uczestnicy rajdu rowerowego, który odbył się 9 października 2014. Organizatorami wyprawy byli: Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu oraz Starostwo Powiatu Wołomińskiego. Udział wzięła młodzież gimnazjalna z: Postolisk, Mokrej Wsi, Tłuszcza, Miąsego i Stryjek oraz baczyńszczacy z Tłuszcza. Każda grupa jechała ze swoim opiekunem, a nad całością czuwali: Elżbieta Ołdak, Artur Franczuk i Marek Pietrzak z ZS w Tłuszczu. Rajd „Pożegnanie lata z naturą i kulturą” miał na celu: popularyzację walorów przyrodniczych, krajobrazowych i architektonicznych naszej „małej Ojczyzny”, promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku w środowisku uczniów, popularyzację turystyki rowerowej, integrowanie młodych mieszkańców gminy Tłuszcz wokół kultury regionu, budowanie współpracy pomiędzy ZS w Tłuszczu a gimnazjami z terenu gminy Tłuszcz. W wyjeździe wzięło udział 117 osób.

Pogoda sprzyjała uczestnikom rajdu, którzy w ciepły poranek wyruszyli z placu Zespołu Szkół w Tłuszczu i dotarli do pierwszego punktu postojowego na trasie rajdu: Pałacu w Chrzęsnem. Już na wstępie spotkało nas nie lada wyróżnienie: jako pierwsi mieliśmy okazję zwiedzić wnętrze pałacu, po którym oprowadzała nas Henryka Michalczewska – konserwator zabytków i pracownik starostwa. Po wielu latach pałac w Chrzęsnem odzyskuje swoją dawną świetność i znów będzie tętnił życiem. W ramach przeprowadzonych prac odrestaurowano budynek pałacu wraz z zabytkowym spichlerzem i dawnymi czworakami. Odtwarzany jest historyczny układ parku wraz z małą architekturą, ogrodzeniem i wewnętrznymi drogami. Wyposażenie pałacu to głównie autentyczne meble z epoki.

14_zs2_11

Dalsza droga wiodła do Sulejowa, gdzie uczestnicy zatrzymali się, by podziwiać 300-letni dąb – pomnik przyrody. Po przejechaniu 30 km rajdowcy zmęczeni, ale zadowoleni, dotarli do kolejnego punktu postojowego a był nim „Mazowiecki Zaścianek” w Grabowie. Tu czekała niespodzianka. Uczestników rajdu powitał Starosta Powiatu Wołomińskiego Piotr Uściński. Pogratulował wszystkim, wręczył pamiątkowe statuetki dla szkół, podziękował organizatorom i zachęcił do wstępowania w szeregi baczyńszczaków z Tłuszcza. By pokrzepić nadwątlone siły, uczestnicy udali się na wspólne ognisko, gdzie piekli kiełbaski i dzielili się wrażeniami. Wspólne rozmowy, uśmiechy na twarzach, zdjęcia i plany na następny rajd świadczą o tym, że mimo zmęczenia wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Impreza była bardzo udana. Cudowna, jesienna aura nie nastrajała do pożegnań ani z naturą, ani z kulturą. Dlatego organizatorzy zgodnie deklarowali: „do zobaczenia na wiosnę”. Zespół Szkół w Tłuszczu dziękuje wszystkim a zwłaszcza panu Staroście Piotrowi Uścińskiemu za ogromną życzliwość, wsparcie i pomoc finansową. Zapraszamy na inne wspólne uroczystości i imprezy.

* Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Ewa Żmudzka

Reklama

Dodaj komentarz