ST 4(72)/2013 Kobieta – róża czy kobra

Dodane w:: Kultura,Numer 4 (72) marzec 2013 |

9 marca miała miejsce III już edycja plebiscytu „Róża Burmistrza Tłuszcza”. Odbyła się w hotelu Batory, gdzie poza wręczeniem statuetek czekały na nagrodzone panie i wszystkich widzów różne atrakcje.

Było to emocjonujące przeżycie dla wyróżnionych i nagrodzonych pań. Jedna z nich, Janina Stryjek, wzruszona otrzymaniem tytułu „Superkobiety”, sprostowała skromnie: – Nie jestem kobietą idealną…

Wspólne zdjęcie nominowanych i nagrodzonych pań w plebiscycie Róża Burmistrza Tłuszcza 2013 (fot. Aleksandra Ratajczyk)

Wspólne zdjęcie nominowanych i nagrodzonych pań w plebiscycie Róża Burmistrza Tłuszcza 2013 (fot. Aleksandra Ratajczyk)

Zanim jednak przyznano statuetki odbyła się prezentacja trzech kobiet godzących z dużymi sukcesami wiele ról społecznych. Jedna z nich, senator Anna Aksamit – co prawda nieobecna z powodu choroby, ale w przygotowanym na tę okoliczność liście, zwróciła uwagę na bardzo małą liczbę kobiet w Senacie (13 kobiet na 100 miejsc) i fakt, iż pogodzenie kariery polityka z rolą matki i żony jest ogromnym wyzwaniem. List zakończyła humorystycznym cytatem autorstwa Ignacego Krasińskiego mówiącym o mężczyznach, a napisanym w hołdzie płci pięknej: „Mimo tak wielkiej płci naszej zalety, my rządzim światem, a nami kobiety.” Uczestnicy wydarzenia poznać mogli także Justynę Garbarczyk, utalentowaną kobietę – ekspertkę w sprawach samorządu oraz Aurelię Sobczak, aktorkę o barwnej osobowości, mieszkankę gminy Tłuszcz i prezeskę powołanej niedawno Fundacji Wspierania Kultury „Widnokręgi Wyobraźni”.

Część muzyczno-poetycką wieczoru rozpoczął występ Aleksandry Borowej oraz Damiana Stysia z Zespołu Szkół w Tłuszczu. Następnie można było podziwiać pokaz miłośniczek i miłośników sztuk walki ze szkoły „Kobra”. Celem pokazu było nieco przewrotne ukazanie mniej delikatnej strony kobiecej natury, która może w różnych sytuacjach zastosować także argument silnego ciosu. Mocno wyczekiwanym występem tego wieczoru był recital aktora, znanego publiczności głównie z ról w polskich serialach, Macieja Jachowskiego przy akompaniamencie pianisty. Artysta przedstawił w muzycznej formie różne oblicza kobiet. Zebrani mogli usłyszeń aranżacje, między innymi, takich piosenek jak: „Ona jest ze snu”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Byłaś serca biciem” czy„You are so beautiful” Joe Cockera. Występ zakończyły nastrojowy utwór zadedykowany paniom, z przesłaniem, o którym opowiada piosenka „Niebo do wynajęcia”. Na końcu miłym i uroczystym akcentem wspólnego spotkania był deser – piętrowy, zdobiony różami tort.

Anna Maziarz

 

RÓŻE BURMISTRZA TŁUSZCZA

Kapituła spośród nominowanych pań wybrała pięć wyjątkowych kobiet w następujących kategoriach:

-          Samorząd – statuetkę otrzymała Mieczysława Kaska,

-          Przedsiębiorczość – nagrodzona to Anna Przybysz

-          Działalność Społeczna – uhonorowano Zofię Sasin,

-          Superkobietą została Janina Stryjek

-          Różę Róż otrzymała Jolanta Oleksiak.

 

 

 

Reklama

Dodaj komentarz