ST 4-5 (96)/2015 Michał Książek nominowany do Nike i z nagrodą Silesius!

Fot. Adrian Jackowski, www.silesius.wroclaw.pl

Fot. Adrian Jackowski, www.silesius.wroclaw.pl

14 maja ogłoszono listę osób nominowanych do najważniejszej nagrody literackiej w Polsce, Nike. W dwudziestce autorów znalazł się mieszkaniec Tłuszcza – Michał Książek. To nie koniec dobrych wiadomości – 23 maja otrzymał on Wrocławską Nagrodę Poetycką SILESIUS za debiut roku.

Uznanie krytyków wzbudził niedawno wydany przez Fundację Sąsiedzi tomik wierszy „Nauka o ptakach”. Można w nim znaleźć odniesienia do podróży autora, przyrody, wydarzeń inspirowanych sytuacjami życia codziennego i otaczającym światem.

"Nauka o ptakach" Michał Książek

“Nauka o ptakach” Michał Książek

– Poezja Michała Książka to propozycja spojrzenia na siebie jak na przyrodę, na życie ludzkie jak na życie wśród wielu innych stworzeń, w tym ptaków – recenzuje juror „Silesiusa” Adam Poprawa. – Są w niej takie wzruszające, sentymentalne sceny, kiedy bohater tych wierszy, karmi i wychowuje swoje dzieci i porównuje tę działalność do zachowań zwierząt wobec swoich młodych, szczególnie ptaków. Tyle, że nie jest to utopia, nie jest to bajka, bo mamy tu na przykład w wierszu „Ptaki” taki fragment: Dzierzba, z gorliwością matki, znosi koniki polne./ Kopciuszek, nerwowy ojciec, gąsienice i muszki./Ja gotuję owsiankę.

23 maja odbyła się uroczysta gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Michał Książek za swój poetycki debiut oprócz statuetki otrzymał 20 000 zł. Teraz pozostaje czekać na wyniki Nike. Nagroda ta jest przyznawana za książkę roku a konkurs składa się trzech etapów. W pierwszym jury wybiera 20 nominacji. Następnie w drugim etapie – we wrześniu – jury wybiera siedmiu finalistów. Trzeci etap polega na wyborze jednego laureata i dokonuje go jury w dniu wręczenia nagrody. Nagrodę stanowią statuetka NIKE dłuta Gustawa Zemły i czek pieniężny na kwotę 100 tys. zł. Jej fundatorami są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja „Agory”.

Michał Książek to autor książki „Jakuck. Słownik miejsca”, ornitolog, reportażysta, kulturoznawca, tłumacz, podróżnik, fotograf, mieszkający od kilku lat w Tłuszczu. Zaangażowany w życie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, aktywny członek Rady Rodziców.

Maciej Puławski

Fot. Adrian Jackowski, www.silesius.wroclaw.pl

Reklama

Dodaj komentarz