ST 2(70)/2013 Dziś idę walczyć, mamo! – Dzień Patrona

Dodane w:: Edukacja,Numer 2 (70) styczeń 2013 |

 „Dziś idę walczyć, mamo! Może nie wrócę więcej.

Może mi przyjdzie polec tak samo, jak tyle tysięcy, tysięcy.”

Przytoczone słowa pochodzą z wiersza powstańca warszawskiego i poety Józefa Szczepańskiego „Ziutka”. Oddają zapał młodych ludzi, którzy wreszcie w sierpniu 1944 r. mogli chwycić za broń i odpłacić znienawidzonemu wrogowi. Ale mówią również o przeczuciu tragicznego finału. Dla pokolenia Kolumbów wydawało się to być rzeczą zupełnie naturalną: ojczyzna wymagała od nich ofiary z krwi, więc ją składali z ochotą.

Finałowa piosenka - Dziś idę walczyć - Karolina Tarach z mikrofonem

Finałowa piosenka – Dziś idę walczyć – Karolina Tarach z mikrofonem

 

Wiersz Szczepańskiego stał się motywem przewodnim Dnia Patrona w Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu. 23 stycznia 2013 r. tuż po 92. rocznicy urodzin poety – żołnierza, w kąciku patrona zamienionym na tę okoliczność na leśną polanę, gdzie stacjonuje oddział żołnierzy, zaprezentowany został program artystyczny przygotowany przez panią Ewę Sobolewską i panią Ewę Żmudzką oraz uczniów z koła „Polska Walcząca – historia, literatura, sztuka” – Iwonę Markuszewską, Adrianę Zadrożną, Agnieszkę Jakubik, Monikę Piotrowską, Damiana Stysia, Rafała Ołdaka, Mateusza Przytockiego,  oraz innych uczniów z kl. 2o – Aldonę Grzybowską, 1o – Marcina Jusińskiego, Patryka Romańskiego, Dominikę Śliwkę, Monikę Wiśniewską, Milenę Kycię, Katarzynę Matejak i 4tuf – Karolinę Tarach. Dekoracja nawiązywała do faktu z życia poety – odbył on bowiem szkolenie w Puszczy Białej niedaleko Wyszkowa. Został nawet z kilkoma innymi żołnierzami otoczony przez Niemców, ale udało mu się wyprowadzić grupkę z potrzasku. Po raz kolejny zwłaszcza dla klas pierwszych przypomnieliśmy najważniejsze fakty z życia poety, przywołaliśmy takie wiersze jak: „Źródło”, „Mazowsze”, „Piosenka”, „Pokolenie”, „Ten czas”, „Z głową na karabinie”. Towarzyszyły temu dźwięki zaczerpnięte z twórczości Chopina czy piosenki M. Dyjaka, E. Demarczyk a w końcu utwory wykonywane przez uczniów: „Deszcz jesienny”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Barykada” czy „Dziś idę walczyć”.

Występ uczniów, nastrój, muzyka a przede wszystkim autentyczne zaangażowanie poety widoczne w jego twórczości, zrobiły swoje – nie zabrakło prawdziwych wzruszeń a u niektórych nawet zalśniły łzy.

 

Ewa Żmudzka

 

Reklama

Dodaj komentarz