ST 4(72)/2013 Z Baczyńskim po raz dziewiąty

Dodane w:: Edukacja,Kultura,Numer 4 (72) marzec 2013 |

Kolejny raz uczniowie szkół średnich z naszego powiatu zmierzyli się w konkursie poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Organizatorem wydarzenia był tłuszczański Zespół Szkół, noszący imię poety.

Fot. MP

Fot. MP

7 marca 2013 r. odbył się IX Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji K. K. Baczyńskiego. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Wołomińskiego (ufundował także nagrody) oraz Mazowiecki Kurator Oświaty, a patronat medialny „Stacja Tłuszcz”. Współorganizatorem konkursu było Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej.

Do konkursu zgłosiło się 86 osób z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych. Zmagania odbywały się w czterech kategoriach: Recytacja, Poezja Śpiewana, Życie i twórczość K. K. Baczyńskiego, Wizja plastyczna. W skład jury konkursowego weszły następujące osoby: przedstawiciel Starostwa Powiatu Wołomińskiego Eliza Szumska, Radny Powiatu Wołomińskiego Mariusz Dembiński, Wiceburmistrz Tłuszcza Waldemar Banaszek, Proboszcz Parafii pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich ks. Ireneusz Korporowicz, redaktor „Stacji Tłuszcz” Maciej Puławski, przedstawiciel Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum dr Krzysztof Bakalarski, Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu Emilia Buczyńska-Kołodziejek, a przewodniczył Dziekan Dekanatu Tłuszcz ks. Władysław Trojanowski. Zaszczyciły nas swoją obecnością również te osoby: ks. dr Jan Gryciuk, Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół w Tłuszczu Bożena Zych, Radni Powiatowi: Sławomir Klocek i Janusz Tomasz Czarnogórski oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej Tadeusz Sasin.

Fot. MP

Fot. MP

Wszystkie szkoły otrzymały podziękowania za udział i przygotowanie młodzieży. Goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Tłuszczu. Nad całością imprezy czuwały jak zwykle od początku jej trwania Ewa Sobolewska i Jolanta Szulim. A za rok już X jubileuszowy konkurs, i jak zapewniają organizatorzy – szczególny.

Ewa Żmudzka

 

Wyniki konkursu:

Kategoria „Recytacja”

I miejsce – Aleksandra Borowa (ZS w Tłuszczu)

II miejsce –Monika Wiśniewska (ZS w Tłuszczu)

III miejsce – Maciej Paciorek (III LO w Wołominie)

Wyróżnienie – Aldona Grzybowska (ZS w Tłuszczu)

 

Kategoria „Poezja śpiewana”

I miejsce – Damian Styś (ZS w Tłuszczu)

II miejsce – Magdalena Klimaszewska (ZS w Wołominie)

III miejsce – Krzysztof Procajło i Agnieszka Pieńczuk (III LO w Wołominie)

Wyróżnienia – Karolina Tarach (ZS w Tłuszczu)

Sebastian Krzywiecki, Sylwia Górska, Łukasz Boński (ZSE w Wołominie)

 

Kategoria „Życie i twórczość K. K. Baczyńskiego”

I miejsce – Anna Przybysz (ZS w Tłuszczu)

II miejsce –Aleksandra Borowa (ZS w Tłuszczu)

III miejsce – Ewelina Koprowska (LO w Urlach)

Wyróżnienie – Monika Andrasik i Paulina Wołukaniec (ZSE w Wołominie)

 

Kategoria „Wizja plastyczna”

I miejsce – Agnieszka Rogozińska (ZS w Tłuszczu)

II miejsce – Justyna Kowalczyk (ZS w Tłuszczu)

III miejsce – Monika Brzozowska (III LO w Wołominie)

Wyróżnienia –

Katarzyna Sawicka (III LO w Wołominie)

Katarzyna Matejak (ZS w Tłuszczu)

Dominik Borkowski (LO w Urlach)

 

Nagrodę Radnych Powiatu Wołomińskiego otrzymała Karolina Tarach (ZS w Tłuszczu).

Nagrodę Collegium Bobolanum otrzymał Bartłomiej Witkowski (ZS w Wołominie).

 

 

Aleksandra Borowa, laureatka w kategorii „Recytacja”

Aleksandra Borowa

Niestety to już mój ostatni występ na konkursie, bo w tym roku kończę szkołę. Trochę żałuję, że mnie nie będzie za rok na X jubileuszowym konkursie. Wybieram radosne wiersze Baczyńskiego. Chcę pokazać jego inne oblicze. Nie tylko to, że pisał o wojnie, smutnych i tragicznych rzeczach, ale że i w tych burzliwych latach potrafił odnaleźć radość i ją w swojej twórczości przedstawić.

Damian Styś, laureat w kategorii „Poezja śpiewana”

Damian Styś, fot. MP

Damian Styś, fot. MP

Dostałem dużą książkę z wierszami i zadanie, żeby znaleźć jakiś dla siebie. Wybrałem, opracowałem, skomponowałem melodię i po dwóch tygodniach zaprezentowałem w szkole. Gram na gitarze od ponad dwóch lat, z początku byłem samoukiem, teraz mam nauczyciela. Z każdym kolejnym występem trema jest coraz mniejsza.

Reklama

Dodaj komentarz