Wybory 2007 w gminie Tłuszcz

Dodane w:: Numer 4 (listopad 2007) |

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego miesiąca w Polsce były wybory parlamentarne. Dużo o tym mówiono, dużo pisano, co w znacznej mierze przyczyniło się do wysokiej frekwencji. W skali kraju wyniosła ona 53,88%, liczona dla Powiatu Wołomińskiego – 59,58%, w naszej gminie – 49,36%. Warto tutaj przypomnieć, że w poprzednich wyborach, w 2005 roku frekwencja w gminie Tłuszcz wyniosła 34,99%. Oznacza to, że w tegorocznych wyborach zagłosowało przeszło 2000 mieszkańców więcej niż w poprzednich. Myślę, że możemy sobie wszyscy nawzajem pogratulować, bo jest to na pewno duży sukces.

Na listach wyborczych nie było żadnego kandydata z naszej gminy. W wyborach startowało 14 kandydatów związanych mniej lub bardziej z Powiatem Wołomińskim – warto tutaj podkreślić – największym ze wszystkich powiatów w okręgu Warszawa II. Niestety, mandat zdobył tylko Marek Balicki z Ząbek, startujący z listy LiD. Czy o porażce „naszych” przedstawicieli zadecydował fakt, że starowało ich zbyt wielu? A może po prostu nie udało się w wystarczającym stopniu uświadomić mieszkańców, że poseł z naszego terenu mógłby pomóc w uporządkowaniu wielu spraw, które mają dla nas duże znaczenie, a są trudne do samodzielnego rozwiązania przez lokalne władze. Niedogodności z dojazdem do Warszawy drogą 634 przez Wołomin, zbyt mała liczba pociągów kursujących w kierunku Wyszkowa…
Jak pokazuje praktyka, poseł może zrobić wiele dobrego dla miejsca, z którego pochodzi – przykładem tutaj – może nie najtrafniejszym – jest chociażby słynna Włoszczowa.
Duże szanse na zdobycie mandatu mieli „mocni” kandydaci z listy Prawa i Sprawiedliwości – Izabella Dziewiątkowska – członkini Zarządu Powiatu Wołomińskiego (8014 głosów w okręgu), Piotr Uściński – obecny wicestarosta (4788 głosów) i Radna Powiatowa z okręgu Radzymin – Marta Rajchert (3801 głosów). Niestety, żadna z wymienionych osób nie zdobyła wystarcza-jącej liczby głosów by otrzymać mandat. Co ciekawe, ostatnia z listy PiS weszła do Sejmu Anna Sikora z Józefowa uzyskując 9264 głosów. Mocni kandydaci startujący z naszego powiatu stanowili dla siebie dużą konkurencję i w efekcie nikt nie dostał się do Sejmu. Tymczasem, aby otrzymać mandat z listy PO trzeba było zdobyć 6461 głosów. Takim wynikiem może się poszczycić Alicja Olechowska z Grodziska Mazowieckiego – posłanka poprzedniej kadencji Sejmu.

Podsumowując: z naszego okręgu posłami zostali:
- z Platformy Obywatelskiej: Bronisław Komorowski, Andrzej Smirnow, Jadwiga Zakrzewska, Alicja Olechowska, Zenon Durka;
- z Prawa i Sprawiedliwości: Ludwik Dorn, Mariusz Błaszczak, Jan Szyszko, Anna Sikora;
- z Polskiego Stronnictwa Ludowego – Janusz Piechociński;
- z LiDu – Marek Balicki.

†

Krótka interpretacja danych z tabelek


Ciekawa sytuacja miała miejsce w okręgu wyborczym nr 1 (siedziba komisji – Przedszkole Samorządowe, Tłuszcz). Nie udało się tutaj wyłonić lidera. Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość zdobyły tu równą (!) liczbę głosów – 356. Najwyższą frekwencję

odnotowano w okręgu nr 2 (siedziba komisji – Szkoła Podstawowa, Tłuszcz) – prawie 60%, najniższą w okręgu nr 9 – którego komisja mieściła się w Szkole Podstawowej w Miąsem – niewiele ponad 38%.

> W tym samym okręgu mieliśmy też najwyższe poparcie dla PiSu (prawie 65%) i najniższe dla PO.

> Najwięcej zwolenników Platformy Obywatelskiej oddało swój głos w okręgu nr 2. Najmniejsze poparcie PiS miał w tłuszczańskim okręgu nr 1 (poniżej 40%).

> PSL najlepszy wynik – ponad 15% – uzyskał w Mokrej Wsi, zaś najniższy wśród mieszkańców okręgu nr 11 w Jasienicy – niecałe 6%.

> Lewicę i Demokratów najliczniej poparli wyborcy z Tłuszcza głosujący w okręgu nr 1, najsłabszy wynik LiD uzyskał w Stryjkach – bo tylko 2,5%. (MP)

Reklama

Dodaj komentarz