Ciekawie w Chrzęsnem

Dodane w:: Numer 35-36 (czerwiec - lipiec 2010) |

Dzień Dziecka w ChrzęsnemW ciągu dwóch najbliższych lat pałac w Chrzęsnem wróci do czasów świetności. Z takim przekonaniem wyszli wszyscy uczestnicy prezentacji, na której przedstawiono przyszły wygląd i funkcje zespołu pałacowo – parkowego.

Przedstawienie projektu adaptacji terenu na Powiatowe Centrum Kultury włączono w program odbywającego się 29 maja w Chrzęsnem Dnia Dziecka. Na licznie przybyłe dzieci czekało wiele darmowych atrakcji m. in. dmuchana zjeżdżalnia, elektryczna kolejka i kącik metamorfoz. Natomiast dla rodziców przygotowano wystawę prezentującą historię miejsca oraz umożliwiono zwiedzanie części pomieszczeń wewnątrz pałacu.

Pałac jak nowy

Około godziny 13 rozpoczęła się prezentacja, na której Henryka Michalczewska z Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Wołominie przedstawiła projekt adaptacji Pałacu na Powiatowe Centrum Kultury w Chrzęsnem.  Wiąże się to z remontem dotychczas zrujnowanego pałacu, budynków gospodarczych i parku. Koszt tej inwestycji to ponad 11 milionów złotych. Starostwo z sukcesem sięgnęło po środki z Unii Europejskiej. Pani Michalczewska zaprezentowała również wyniki prac badawczych na terenie dawnego majątku. Co ciekawe – archeolodzy odkryli, że w miejscu dzisiejszego pałacu stał kiedyś murowany, gotycki dwór obronny, zbudowany – jak twierdzą naukowcy – na przełomie XV i XVI wieku. Fakt istnienia na tym terenie i w tamtych czasach murowanego dworu jest ewenementem nie tylko na skale powiatu, ale i tej części Mazowsza.

Dzień Dziecka w ChrzęsnemJak wynikło z dalszej prezentacji, pałac zostanie poddany gruntownemu remontowi, gdyż celem jest powrót do stylu, w jakim wyglądał w XVIII i XIX wieku. Pojawi się m. in. nowa balustrada balkonu wzorowana na XVIII wiek, odtworzona będzie również kaplica pałacowa z czasów biskupa inflanckiego Józefa Kossakowskiego – właściciela Chrzęsnego w latach 1781 – 1787. Remont czeka także spichlerz i budynek administracyjny, gdzie za zgodą konserwatora zabytków zostaną zamontowane okna połaciowe. Zmienione będzie również pokrycie dachowe. Cały teren zostanie ogrodzony. Brama główna pozostanie w tym samym miejscu, co obecnie, ale będzie wyglądać zupełnie inaczej niż teraz – przede wszystkim będzie reprezentatywna. Po obu jej stronach umieszczone zostaną furtki i murowane przęsła. Motyw ozdobny będzie zaczerpnięty z elewacji pałacu. Zrekonstruowane zostaną chorągiewki z XVII wieku z datą powstania budowli i herbem jej fundatora – Stefana Dobrogosta Grzybowskiego. Odtworzony będzie również park dworski, gdzie powstaną liczne ścieżki m. in. alejka widokowa. Ustawione zostaną tam latarnie i ławki stylizowane na XIX wiek. Ciekawym pomysłem jest projekt iluminacji pałacu – podświetlenie będzie zamontowane od dołu tak, by podkreślić kształt budynku.

Centrum kultury

Podczas prezentacji Henryka Michalczewska omówiła przyszłe funkcje obiektów na terenie zespołu pałacowo – parkowego. Całość ma tworzyć Powiatowe Centrum Kultury. Parter pałacu będzie pełnił funkcje wystawiennicze, znajdzie się tam również recepcja. Istotne jest to, że powstanie nowa klatka schodowa, zamontowana zostanie winda, która umożliwi korzystanie z obiektu osobom niepełnosprawnym. Piętro i poddasze będą spełniać funkcje konferencyjne, gościnne i biurowe. Zostanie tam również odtworzona kaplica z XVIII wieku. Budynek administracyjny to miejsce, gdzie ulokowany zostanie gabinet dyrektora, sekretariat, pomieszczenia dla ogrodnika i pomieszczenia techniczne. Natomiast w odnowionym spichlerzu powstanie sala z funkcjami dydaktycznymi. Jak zapowiedziała Henryka Michalczewska, przyszłe Powiatowe Centrum Kultury będzie miejscem funkcjonującym sześć dni w tygodniu, angażującym środowisko artystów, skupionym na imprezach cyklicznych w tym nakierowanych na tzw. wysoką kulturę.

Wizytówka regionu

Fakt, że po ponad 60 latach przywraca się pałacowi w Chrzęsnem dawną świetność, został pozytywnie przyjęty przez lokalną społeczność i władze. Z wielkim optymizmem patrzy na wydarzenia w Chrzęsnem burmistrz Tłuszcza Jan Krzysztof Białek. Według niego taki obiekt w gminie, to wspaniała wizytówka i doskonała forma promocji na przyszłość. Zadowolenia nie ukrywał również wicestarosta wołomiński Ryszard Węsierski, który podkreślał, że takich miejsc jak to, jest w naszym województwie zaledwie kilka. Dobrą promocją dla Chrzęsnego okazał się zorganizowany tego dnia przez starostwo Dzień Dziecka, który przyciągnął wielu mieszkańców regionu. Część z nich była tutaj pierwszy raz. Wydaje się, że powoli zwraca się temu miejscu należytą rangę. To napawa dużym optymizmem i nadziejami na przyszłość.

Marcin Ołdak

Reklama

Dodaj komentarz